Wypłaty z UE dla Polski zagrożone? Nieoficjalnie: rząd ma propozycje

02.05.2018 | Wypłaty z UE dla Polski zagrożone? Nieoficjalnie: rząd ma propozycje
02.05.2018 | Wypłaty z UE dla Polski zagrożone? Nieoficjalnie: rząd ma propozycje
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
02.05.2018 | Wypłaty z UE dla Polski zagrożone? Nieoficjalnie: rząd ma propozycjeKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Komisja Europejska ma dla Polski miliardy euro i podstawowy warunek - dostaniemy je, gdy władze będą przestrzegać zasad praworządności. Spór o Trybunał Konstytucyjny i zmiany w sądownictwie rząd toczy z Komisją od miesięcy. Teraz wiemy, jak wysoka jest stawka.

- Musimy mieć pewność, że w razie wątpliwości w sprawie wydawania funduszy będzie to rozstrzygane przed niezawisłymi sądami, i że nie będziemy mieć wątpliwości co do niezależności wymiaru sprawiedliwości - powiedział komisarz UE ds. budżetu Günther Oettinger.

- Poszanowanie praworządności jest niezbędnym warunkiem zdrowego zarządzania finansami i efektywnego wdrażania budżetu - stwierdził z kolei przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

Słowo "Polska" co prawda nie padło, ale nie musiało. Oklaski, które wybrzmiały po tych słowach komisarza i po podobnych słowach słowach szefa Komisji Europejskiej, to wyraźny sygnał wysłany do Polski i polskiego rządu. Sygnał, że bardzo duża część Parlamentu Europejskiego wspiera pomysł, by blokować wypłaty z unijnego budżetu, jeżeli jakieś państwo nie przestrzega unijnych standardów.

- Grozi nam zamrożenie środków dla Polski z uwagi na zdławienie niezależności sądownictwa. Zagrożenia kryją się więc w kraju, a nie w okolicznościach zewnętrznych - skomentował Janusz Lewandowski, były komisarz UE ds. budżetu (PO).

Diabeł tkwi w szczegółach

- Odczuwamy pewien niepokój co do niektórych propozycji (Komisji Europejskiej - przyp. red.), które mogłyby sugerować polityczną uznaniowość - powiedział Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

Polski rząd, gdy oficjalnie już poznał wysokość budżetu na lata 2021-2027, może powiedzieć, że nie jest tak źle, jak mogło być. To kwota wysoka - 1 279 000 000 000 (1,279 biliona) euro. Trzynaście cyfr w unijnym budżecie zawsze będzie robiło wrażenie.

Ale dla Polski kluczowe są tu procenty, bo na politykę spójności, czyli na wspieranie biedniejszych regionów Unii, Bruksela będzie przeznaczać 7 procent mniej niż do tej pory. Podobnie rzecz będzie się miała z rolnictwem. Tam wydatki pójdą w dół o 5 procent. I to są dwie, nie najlepsze, po prostu złe wiadomości dla Polski.

- Ta propozycja to jeszcze jest bardzo niedoskonały dokument, który jedynie wyznacza perspektywę porozumienia, natomiast do tego porozumienia z pewnością jest jeszcze daleko - skomentował Konrad Szymański.

Możliwe ustępstwa

Najtrudniejszy etap negocjacji dopiero się zaczyna, bo znana jest jedynie wysokość budżetu, ale nie wiadomo kto ile z niego dostanie. To będzie wyrywanie każdego eurocenta i realny test siły negocjacyjnej.

- Tutaj ogromną rolę ma zdolność Polski do budowania koalicji. Delikatnie powiem, że to jest dzisiaj zdolność bardzo słaba - ocenił Janusz Zemke, europoseł SLD.

W czwartek Jacek Czaputowicz odwiedzi Brukselę i spotka się z wiceszefem Komisji Europejskiej. To dowód na to, że rząd zdaje sobie sprawę, że negocjowanie budżetu dla Polski, prowadząc jednocześnie spór o upolitycznianie sądów, byłoby katastrofą.

Niespodziewany przylot do Brukseli pokazuje, że coraz większa jest determinacja, by spór z Komisją Europejską zakończyć, ale dużo będzie zależało od tego, co polski minister ze sobą przywiezie. Komisja Europejska czeka na zmianę przepisów o asesorach i skardze nadzwyczajnej. Jeśli rząd obieca takie zmiany, to Komisji zostanie coraz mniej argumentów, by spór z Polską kontynuować. Według naszych informacji właśnie takie dwie propozycje są gotowe.

Gdyby w nowym budżecie zablokowano unijne pieniądze dla kraju, bo ma problem z praworządnością, to ludziom, instytucjom, do których miały trafić, musiałby je wypłacić dany kraj ze swojego budżetu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Stephanie Lecocq | PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS