Długie kolejki do lekarzy i "samonapędzające się koło autodestrukcji"

Źródło:
Fakty TVN
Długie kolejki do lekarzy to też wina pacjentów. "To takie samonapędzające się koło autodestrukcji"
Długie kolejki do lekarzy to też wina pacjentów. "To takie samonapędzające się koło autodestrukcji"
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Długie kolejki do lekarzy to też wina pacjentów. "To takie samonapędzające się koło autodestrukcji"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Do niektórych lekarzy specjalistów trzeba czekać w kolejce ponad rok. To nie tylko problem organizacji ochrony zdrowia, ale także częściowo wina pacjentów, którzy nie odwołują z odpowiednim wyprzedzeniem wizyt, z których nie zamierzają skorzystać.

To, że kolejek nie widać, nie znaczy, że ich nie ma. - Do poradni gastroenterologicznej to jest 14 miesięcy, 12 miesięcy to jest chirurg naczyniowy - wylicza Mariola Więckowska, pielęgniarka ze Szpitala Miejskiego imienia Wincentego a Paulo w Gdyni. Mimo to absencja pacjentów jest normą. - Czasami dochodzi to nawet do 20 procent - przyznaje Lesław Lenartowicz, prezes Centrum Medycznego HCP w Poznaniu. Frustracja po obu stronach narasta. - W to miejsce mógłby się dostać ktoś naprawdę chory, a tak musi czekać - podkreśla jedna z pacjentek z Łodzi. Wystarczyłby jeden telefon do przychodni. - Są pacjenci, którzy wymagają tej wizyty dużo, dużo wcześniej i gdyby ci ludzie, którzy mają wyznaczoną wizytę, odwołali, to ta kolejka nam się przesuwa. Wtedy skracamy okres oczekiwania - mówi Marta Nowak, prezeska Miejskiego Centrum Medycznego "Śródmieście" w Łodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejki do lekarzy to znany problem. W Krakowie jest problem z wejściem do przychodni

Z logiką trudno się jednak przez kolejki przebić. - Nie odwołują również wizyt na badania, które są podstawą do tego, żeby wiedzieć, jakie dalej wdrożyć leczenie, czyli rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, gastroskopia, kolonoskopia - dodaje Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

W 2023 roku takich niewykorzystanych terminów było w Polsce aż milion trzysta tysięcy. Najbardziej ucierpieli na tym ci, którzy chcieliby jak najszybciej dostać się do ortopedy - to aż 420 tysięcy nieodwołanych wizyt. Z pomocy kardiologa nie skorzystało 280 tysięcy osób, ignorowano też czas fizjoterapeutów, endokrynologów i onkologów - 100 tysięcy razy. Mierzenie niefrasobliwości jednych pacjentów z cierpieniem innych nie jest na wyrost. - To jest pewien sposób okrucieństwa, no bo jeżeli ktoś potrzebuje skorzystać, a ktoś rezygnuje z przyczyn subiektywnych, to w tym momencie jakby stanowi o krzywdzie innej osoby - uważa doktor Rafał Trąbka z Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Długie kolejki do psychiatrów dziecięcych
Długie kolejki do psychiatrów dziecięcychTVN24

Apele specjalistów

Ci, którzy odwołują wizyty, ale na ostatnią chwilę, też nie mają czystego sumienia, bo w takich przypadkach też wszyscy mają związane ręce. - Siłą rzeczy nie mamy możliwości zaproszenia innego pacjenta na tę wizytę, a zatem kolejki wydłużają się coraz bardziej, więc jest to takie samonapędzające się koło autodestrukcji tego sytemu - mówi doktor Szymon Suwała, endokrynolog.

Kampania Społeczna #Odwoluje #Nieblokuje ma uświadomić wszystkim, o co toczy się ta gra. - Czasami myślimy sobie, że to dotyczy tylko mnie, to jest jednostkowa sytuacja, a tak naprawdę ta jedna pojedyncza wizyta może uratować życie panu, może uratować życie pana sąsiadowi czy komuś z rodziny - wyjaśnia Tomasz Lewandowski z kampanii.

Można powiedzieć, że większym problemem jest brak specjalistów i niedofinansowanie systemu, ale pilnowanie terminów to akurat coś, na co każdy może mieć wpływ.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS