Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN
Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"
Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"Renata Kijowska/Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Klaudia i pani Ewa rozmawiają godzinami, choć mówi tylko pani Ewa. Klaudii i sześciorgu innym dzieciom, stworzyła w małej wsi na Kaszubach rodzinę zastępczą. Było pięknie, do czasu, gdy samochód, w którym jechało czworo z nich, "chwycił" pobocze i dachował. Klaudia wciąż wraca ze śpiączki. - Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki - przyznaje Ewa Dąbrowska, matka zastępcza Klaudii Krzewińskiej.

Wybudzenie się ze śpiączki to przede wszystkim ciężka praca

W wybudzeniu ze śpiączki nie ma nic spektakularnego. Tylko ciężka praca. - Wybudzenie trwa wiele miesięcy i ten proces jest wieloetapowy - tłumaczy doktor Wojciech Szal, neurolog z Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Sawicach. - Nauka od zera, zarówno pod kątem aktywności ruchowych. Nauka siadania, chodzenia - dodaje Gabriela Mielniczek, fizjoterapeutka z Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Krakowie.

ZOBACZ TEŻ: Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"

Po sześciu latach od wypadku, roku w śpiączce, pan Maciek jeździ w Alpach na nartach, pływa, biega i daje nadzieje tym co się budzą. - Żeby się nie poddawali - apeluje Maciek Czarnecki, pacjent wybudzony ze śpiączki.

Z kolei pani Karolina, jej synek i mąż - po wypadku wszyscy zapadli w śpiączkę. Pani Karolina żartuje teraz, że po urodzeniu dwójki dzieci musiała odespać. Wybudzenie pamięta jak przez mgłę - Płakałam, czy coś tam próbowałam powiedzieć. Wiedziałam, że tego nie mogę i tego nie mogę, i zobaczyłam, że mam jakiegoś pampersa i myślałam, że jestem dzidziusiem - wspomina Karolina Kaczmarczyk, pacjentka wybudzona ze śpiączki.

Co roku w śpiączkę zapada w Polsce nawet kilkanaście tysięcy osób

18 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Pacjenta w Śpiączce. Karolina przyjechała do Sawic - centrum rehabilitacji, w którym ją budzono - by podziękować i dodać otuchy innym, którzy wciąż czekają. - My jesteśmy przekonani o tym, że nas słyszy, że naprawdę chce być między nami - mówi Renata Leszczyńska, siostra Michała, pacjenta w śpiączce.

Co roku w śpiączkę zapada w Polsce nawet kilkanaście tysięcy osób. Centrum w Sawicach, które prowadzi program w ramach NFZ, budzi średnio 10 osób rocznie.

- Mówi się o tym, że co czwarta osoba ma szansę. My dajemy szansę każdej osobie, ale ten nasz wynik potwierdza, że to tak właśnie jest - mówi Małgorzata Rodzeń, dyrektorka do spraw rehabilitacji w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum.

ZOBACZ TEŻ: Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta
Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół RettaRenata Kijowska/Fakty TVN

Pani Ewa mówi o Klaudii "nasza księżniczka". Za kilka dni wrócą z krakowskiego oddziału centrum rehabilitacji na Kaszuby. Lekarze mówią, że Klaudia kiedyś będzie chodzić, nie mogą więc przerwać walki. Stąd zbiórka na rehabilitację podopiecznych pani Ewy, ofiar tamtego wypadku: Klaudii oraz Dominika, który już się wybudził.

- Najgorsze jest w tym wszystkim to, że my (opiekunowie - przyp. red.) mamy już swoje lata, a dzieci są sierotami. Nie mają do kogo wrócić - mówi Ewa Dąbrowska. - Ja ma tylko jedno marzenie. Żeby dzieci wróciły do zdrowia - dodaje.

ZBIÓRKA NA RZECZ KLAUDII I DOMINIKA PROWADZONA JEST NA PLATFORMIE SIEPOMAGA

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS