Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN
Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"
Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

O Fundacji "Koocham" już w "Faktach" mówiliśmy. Prowadzi ona w podwarszawskim Izabelinie "OOniwerek", czyli Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne i szkołę podstawową. Pokazywaliśmy, że zaczyna brakować tam miejsca. Nadzieją na rozszerzenie działalności był ministerialny program - stworzony za czasów poprzedniej władzy - po wybuchu afery nazwany "willa plus". Fundacja chciała kupić nieruchomość i stworzyć tam kolejną placówkę.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami bardzo liczyli na to, że ukochana przez nich placówka dostanie ministerialne wsparcie. - Takie miejsca powinny być wspierane przez państwo - komentuje Anna Tymińska, mama Wojtka. - Taką naszą troską jest, co dalej. Czy będą kolejne lata możliwości zaopiekowania się dzieckiem? - pyta Artur Maździarz, ojciec Łucji.

Program "Willa plus" dał nadzieję potrzebującym. Nie sfinansował organizacji, które sam pozytywnie ocenił

Pomimo pozytywnej opinii, pieniędzy nie dostała. Dlatego uruchomiono zbiórkę w internecie. - Od grudnia krążymy po wszystkich możliwych instytucjach w tym kraju, wszędzie prosząc o jakiekolwiek wsparcie. Natomiast wszędzie słyszymy tylko, że robimy naprawdę super robotę, niestety nic z tego nie wynika - relacjonuje Joanna Palica, prezeska Fundacji "Koocham".

Organizacji takich jak Fundacja "Koocham" - z pozytywną opinią, ale bez pieniędzy - było więcej. Ich listę publikowała w ubiegłym roku posłanka Krystyna Szumilas. - Pewnie nie było tam członków Prawa i Sprawiedliwości albo znajomych pana ministra Czarnka. - komentuje Krystyna Szumilas, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

ZOBACZ TEŻ: Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"

Czy ministerstwo przekaże obiecane przez Czarnka pieniądze?

Ministerstwo Edukacji prowadzi kontrolę beneficjentów "willi plus". Pytamy, czy ma również zamiar przyjrzeć się organizacjom, których wnioski oceniono pozytywnie, ale minister Czarnek pieniędzy im nie dał. - Musielibyśmy ogłosić inny konkurs, bo nie ma powrotu do tamtego konkursu. Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości - odpowiada Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej. Zapytana, czy ministerstwo ogłosi nowy konkurs, odpowiada: - Musielibyśmy mieć środki.

Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy, że pieniądze, które zostały i zostaną zwrócone z "willi plus" - ze względu na nieprawidłowości – nie trafiają do budżetu ministerstwa, tylko do budżetu państwa.

Wśród beneficjentów były organizacje, które zostały ocenione negatywnie.

Zapytaliśmy wiceministrę edukacji narodowej, czy nie chciałaby spróbować wyjść z inicjatywą, być może zadośćuczynienia tym poszkodowanym organizacjom. - Nie ma jak. Dlatego, że to po pierwsze nie jest tak, że to jest jedna organizacja - mówi Lubnauer. - To jest przykre i jest to niezrozumiałe - komentuje Żaneta Rachwaniec, prezeska Fundacji "Po Skrzydła". Ta fundacja z Sosnowca, zajmująca się przede wszystkim pomocą psychologiczną prosiła o 88 tysięcy złotych. Była pozytywna opinia, ale pieniędzy nie przyznano. Fundacja chciała za nie wyposażyć między innymi salę do terapii integracji sensorycznej. - Niestety tego celu nie udało się zrealizować - mówi Rachwaniec.

ZOBACZ TEŻ: Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta
Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół RettaRenata Kijowska/Fakty TVN

Wymiana podłogi czy zakup stołów i krzeseł - to był cel "Fundacji Pomocy Szkole" z Góry niedaleko Leszna, także pominiętej w programie. Stoły i krzesła udało się już kupić, pomógł też widz. - Dzięki państwa programowi, w którym też braliśmy udział, zgłosił się do nas przedsiębiorca z Warszawy, który wyposażył nas w wykładzinę - mówi Arkadiusz Gortych, prezes Fundacji Pomocy Szkole imienia Edwarda Machniewicza w Zielonej Górze.

Poczucie niesprawiedliwości jest tu uzasadnione. Tym bardziej, że wśród beneficjentów były organizacje, które zostały ocenione negatywnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS