Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN
Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"
Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

O Fundacji "Koocham" już w "Faktach" mówiliśmy. Prowadzi ona w podwarszawskim Izabelinie "OOniwerek", czyli Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne i szkołę podstawową. Pokazywaliśmy, że zaczyna brakować tam miejsca. Nadzieją na rozszerzenie działalności był ministerialny program - stworzony za czasów poprzedniej władzy - po wybuchu afery nazwany "willa plus". Fundacja chciała kupić nieruchomość i stworzyć tam kolejną placówkę.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami bardzo liczyli na to, że ukochana przez nich placówka dostanie ministerialne wsparcie. - Takie miejsca powinny być wspierane przez państwo - komentuje Anna Tymińska, mama Wojtka. - Taką naszą troską jest, co dalej. Czy będą kolejne lata możliwości zaopiekowania się dzieckiem? - pyta Artur Maździarz, ojciec Łucji.

Program "Willa plus" dał nadzieję potrzebującym. Nie sfinansował organizacji, które sam pozytywnie ocenił

Pomimo pozytywnej opinii, pieniędzy nie dostała. Dlatego uruchomiono zbiórkę w internecie. - Od grudnia krążymy po wszystkich możliwych instytucjach w tym kraju, wszędzie prosząc o jakiekolwiek wsparcie. Natomiast wszędzie słyszymy tylko, że robimy naprawdę super robotę, niestety nic z tego nie wynika - relacjonuje Joanna Palica, prezeska Fundacji "Koocham".

Organizacji takich jak Fundacja "Koocham" - z pozytywną opinią, ale bez pieniędzy - było więcej. Ich listę publikowała w ubiegłym roku posłanka Krystyna Szumilas. - Pewnie nie było tam członków Prawa i Sprawiedliwości albo znajomych pana ministra Czarnka. - komentuje Krystyna Szumilas, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

ZOBACZ TEŻ: Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"

Czy ministerstwo przekaże obiecane przez Czarnka pieniądze?

Ministerstwo Edukacji prowadzi kontrolę beneficjentów "willi plus". Pytamy, czy ma również zamiar przyjrzeć się organizacjom, których wnioski oceniono pozytywnie, ale minister Czarnek pieniędzy im nie dał. - Musielibyśmy ogłosić inny konkurs, bo nie ma powrotu do tamtego konkursu. Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości - odpowiada Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej. Zapytana, czy ministerstwo ogłosi nowy konkurs, odpowiada: - Musielibyśmy mieć środki.

Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczy, że pieniądze, które zostały i zostaną zwrócone z "willi plus" - ze względu na nieprawidłowości – nie trafiają do budżetu ministerstwa, tylko do budżetu państwa.

Wśród beneficjentów były organizacje, które zostały ocenione negatywnie.

Zapytaliśmy wiceministrę edukacji narodowej, czy nie chciałaby spróbować wyjść z inicjatywą, być może zadośćuczynienia tym poszkodowanym organizacjom. - Nie ma jak. Dlatego, że to po pierwsze nie jest tak, że to jest jedna organizacja - mówi Lubnauer. - To jest przykre i jest to niezrozumiałe - komentuje Żaneta Rachwaniec, prezeska Fundacji "Po Skrzydła". Ta fundacja z Sosnowca, zajmująca się przede wszystkim pomocą psychologiczną prosiła o 88 tysięcy złotych. Była pozytywna opinia, ale pieniędzy nie przyznano. Fundacja chciała za nie wyposażyć między innymi salę do terapii integracji sensorycznej. - Niestety tego celu nie udało się zrealizować - mówi Rachwaniec.

ZOBACZ TEŻ: Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta
Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół RettaRenata Kijowska/Fakty TVN

Wymiana podłogi czy zakup stołów i krzeseł - to był cel "Fundacji Pomocy Szkole" z Góry niedaleko Leszna, także pominiętej w programie. Stoły i krzesła udało się już kupić, pomógł też widz. - Dzięki państwa programowi, w którym też braliśmy udział, zgłosił się do nas przedsiębiorca z Warszawy, który wyposażył nas w wykładzinę - mówi Arkadiusz Gortych, prezes Fundacji Pomocy Szkole imienia Edwarda Machniewicza w Zielonej Górze.

Poczucie niesprawiedliwości jest tu uzasadnione. Tym bardziej, że wśród beneficjentów były organizacje, które zostały ocenione negatywnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS