Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"

Źródło:
Fakty TVN
Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"
Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"Marek Nowicki/Fakty TVN

Trudno sobie wyobrazić bardziej rozpaczliwą sytuację - chorzy na nowotwory muszą toczyć jedną walkę z rakiem, a drugą, by zdobyć pieniądze na tę walkę. Bo są nowoczesne leki, których skuteczność jest potwierdzona, tyle że 30 procent z nich nie jest w Polsce refundowanych.

Instrumenty Ludwika Konopki z Katowic czekają w gotowości. Muzyk wyszedł dopiero ze szpitala, ale będzie musiał się zebrać i zacząć zarabiać graniem na dalsze leczenie raka płuc, bo Ministerstwo Zdrowia nie refunduje leku, który ratuje mu życie. A stawka miesięczna jest wysoka. - Koszt mojego życia wzrósł o 15 tysięcy, a nie gram w Rolling Stones, ani w Pink Floyd, ani w Lady Pank - mówi muzyk Ludwik Konopko. Dlatego mężczyzna zbiera pieniądze przez internet. Podobnie jak pani Arleta Hassine z Inowrocławia czy Iwona Dec z Jasionki. - To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie, a bierze się go (lek - red.) przez dwa lata - mówi Iwona Dec.

Ci i inni pacjenci zbierają pieniądze na leki zarejestrowane w Unii Europejskiej. Nowoczesne, których skuteczność leczenia nie podlega wątpliwości. Z najnowszego onkoindeksu Fundacji Alivia wynika, że wciąż ponad 30 procent terapii lekowych w nowotworach o najwyższej śmiertelności nie jest w Polsce refundowanych. Najgorzej jest z leczeniem wątroby.

ZOBACZ TEŻ: Raport: co piąty żyjący dziś człowiek zachoruje na raka

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

- Rak wątroby i przewodów wątrobowych - tam brakuje pięciu na siedem leków, które są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej - alarmuje Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Alivia.

W drugiej kolejności problem dotyczy leków na raka pęcherza moczowego - w tym przypadku połowa z dostępnych nowoczesnych substancji nie jest refundowana. Niektóre z tych leków już nawet nie są nowe, a pomimo to nadal nierefundowane. Tak jak w przypadku jelita grubego - trzeciego w kolejności najczęstszego raka w Polsce.

Smiertelność z powodu nowotworów w Polsce wyższa niż średnia unijna

- Pięciu do dziesięciu procent chorych ma konkretną, jedną mutację, o której wiemy, że wymaga konkretnego leczenia, a to leczenie, które jest dostępne na świecie od 5-6 lat, w Polsce nadal jest kompletnie niedostępne - mówi profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ministerstwo Zdrowia broni się, że i tak sytuacja z każdym rokiem poprawia się, że skuteczność leczenia jest coraz wyższa. Ale - jak zaznacza wiceminister Maciej Miłkowski - na końcu liczą się pieniądze.

ZOBACZ TEŻ: WHO alarmuje, że grozi nam niemal dwukrotny wzrost zachorowań na raka. Trzeba się badać

- Są czasami lepsze leki w tych samych wskazaniach przy niższych kosztach i wybieramy tylko to, co jest bardziej ekonomicznie opłacalne dla budżetu państwa przy nie gorszych wynikach dla pacjentów - mówi Maciej Miłkowski.

Z europejskich raportów wynika, że w Polsce śmiertelność z powodu nowotworów jest aż o piętnaście procent wyższa niż średnia w Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS