Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"

Źródło:
Fakty TVN
Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"
Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wychodzą ze szpitali, muszą zdobyć pieniądze na leczenie. "To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie"Marek Nowicki/Fakty TVN

Trudno sobie wyobrazić bardziej rozpaczliwą sytuację - chorzy na nowotwory muszą toczyć jedną walkę z rakiem, a drugą, by zdobyć pieniądze na tę walkę. Bo są nowoczesne leki, których skuteczność jest potwierdzona, tyle że 30 procent z nich nie jest w Polsce refundowanych.

Instrumenty Ludwika Konopki z Katowic czekają w gotowości. Muzyk wyszedł dopiero ze szpitala, ale będzie musiał się zebrać i zacząć zarabiać graniem na dalsze leczenie raka płuc, bo Ministerstwo Zdrowia nie refunduje leku, który ratuje mu życie. A stawka miesięczna jest wysoka. - Koszt mojego życia wzrósł o 15 tysięcy, a nie gram w Rolling Stones, ani w Pink Floyd, ani w Lady Pank - mówi muzyk Ludwik Konopko. Dlatego mężczyzna zbiera pieniądze przez internet. Podobnie jak pani Arleta Hassine z Inowrocławia czy Iwona Dec z Jasionki. - To jest koszt około od 12 do 15 tysięcy miesięcznie, a bierze się go (lek - red.) przez dwa lata - mówi Iwona Dec.

Ci i inni pacjenci zbierają pieniądze na leki zarejestrowane w Unii Europejskiej. Nowoczesne, których skuteczność leczenia nie podlega wątpliwości. Z najnowszego onkoindeksu Fundacji Alivia wynika, że wciąż ponad 30 procent terapii lekowych w nowotworach o najwyższej śmiertelności nie jest w Polsce refundowanych. Najgorzej jest z leczeniem wątroby.

ZOBACZ TEŻ: Raport: co piąty żyjący dziś człowiek zachoruje na raka

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

- Rak wątroby i przewodów wątrobowych - tam brakuje pięciu na siedem leków, które są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej - alarmuje Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Alivia.

W drugiej kolejności problem dotyczy leków na raka pęcherza moczowego - w tym przypadku połowa z dostępnych nowoczesnych substancji nie jest refundowana. Niektóre z tych leków już nawet nie są nowe, a pomimo to nadal nierefundowane. Tak jak w przypadku jelita grubego - trzeciego w kolejności najczęstszego raka w Polsce.

Smiertelność z powodu nowotworów w Polsce wyższa niż średnia unijna

- Pięciu do dziesięciu procent chorych ma konkretną, jedną mutację, o której wiemy, że wymaga konkretnego leczenia, a to leczenie, które jest dostępne na świecie od 5-6 lat, w Polsce nadal jest kompletnie niedostępne - mówi profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ministerstwo Zdrowia broni się, że i tak sytuacja z każdym rokiem poprawia się, że skuteczność leczenia jest coraz wyższa. Ale - jak zaznacza wiceminister Maciej Miłkowski - na końcu liczą się pieniądze.

ZOBACZ TEŻ: WHO alarmuje, że grozi nam niemal dwukrotny wzrost zachorowań na raka. Trzeba się badać

- Są czasami lepsze leki w tych samych wskazaniach przy niższych kosztach i wybieramy tylko to, co jest bardziej ekonomicznie opłacalne dla budżetu państwa przy nie gorszych wynikach dla pacjentów - mówi Maciej Miłkowski.

Z europejskich raportów wynika, że w Polsce śmiertelność z powodu nowotworów jest aż o piętnaście procent wyższa niż średnia w Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN