"Władza tym razem naprawdę się boi i robi wszystko, by nas powstrzymać"


Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory prezydenckie na Białorusi. Alaksandr Łukaszenka walczyć będzie o szóstą kadencję. W wygłoszonym we wtorek orędziu do narodu polityk głównie straszył opozycją.

Przedterminowe głosowanie w wyborach prezydenckich na Białorusi rozpoczęło się we wtorek i potrwa do soboty.

Jednak właściwym dniem wyborów prezydenckich jest niedziela 9 sierpnia. Dlatego opozycja apeluje do wyborców, by nie głosowali przed tym dniem, przekonując, że przedterminowe głosowanie to okazja do oszustw i manipulacji.

- Wybory są 9 sierpnia. Wtedy trzeba głosować - mówi kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska.

Cichanouska, która niespodziewanie wyrosła na główną rywalkę Alaksandra Łukaszenki zastępując aresztowanego męża, obawia się, że władze szykują oszustwa na wielką skalę. A przedterminowe głosowanie może stwarzać takie możliwości.

- Widzimy, że władza tym razem naprawdę się boi i robi wszystko, by nas powstrzymać. Mój maż musiał uciekać z kraju, bo trafiłby do wiezienia na podstawie fałszywych oskarżeń - ocenia Weranika Capkała, żona opozycjonisty Waleryja Capkały.

Orędzie prezydenta

Zbliżające się wybory prezydenckie mogą zachwiać pozycją Alaksandra Łukaszenki. Stąd silą rozpędzane wiece, aresztowania najgroźniejszych rywali i uniemożliwianie rejestracji kolejnym opozycjonistom.

- Sytuacja potencjalnie jest bardzo niebezpieczna. Urzędujący prezydent zaprzestał już praktycznie spotkań z mieszkańcami, a spotyka się jedynie z jednostkami wojsk specjalnych oraz milicji. To musi niepokoić - ocenia szef parlamentarnego zespołu do spraw Białorusi Robert Tyszkiewicz.

Występując we wtorek ze specjalnym orędziem Łukaszenka w ostrych słowach wypowiadał się o opozycji. Straszył Białorusinów, że jego kontrkandydaci chcą powrotu do "złych lat dziewięćdziesiątych", a trzy opozycyjne liderki określił mianem marionetek sterowanych z zewnątrz.

- Te trzy nieszczęsne dziewczynki nie wiedzą, co czytają i co robią. "Wypuścimy więźniów politycznych, narkomanów, kryminalistów, rozpiszemy nowe wybory" - oto ich cała retoryka - mówił prezydent Białorusi. - Ale my wiemy, kto za nimi stoi. Kto chce przeprowadzić na Białorusi kolejną kolorową rewolucję. To się nie wydarzy - dodał.

- W tym momencie Łukaszenka wytacza argumenty, które z pewnością do większości społeczeństwa nie przemawiają - twierdzi Wiktoria Bieliaszyn z "Gazety Wyborczej".

Straszenie Białorusinów Zachodem to stały element propagandy białoruskiego przywódcy. Siebie przedstawia jako ostoję stabilności i bezpieczeństwa. - Łukaszenka dość desperacko powraca do takiej swojej tradycyjnej narracji straszenia Białorusinów, że jeśli nie on, to właśnie chaos, to właśnie bieda i bandytyzm - zwraca uwagę Michał Kacewicz, dziennikarz telewizji Biełsat i "Newsweeka". Swiatłana Cichanouska wierzy, że jej rodacy dostrzegają już kłamstwa Łukaszenki i w końcu zagłosują za zmianą.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS