Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?

14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?
14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
14.09.2019 | Wybory już 13 października. O czym należy pamiętać przed głosowaniem?Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z 27 tysięcy komisji wyborczych. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem stałego zameldowania? Do kiedy trzeba dopisać się do spisu wyborców? Skąd wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania? Oto najważniejsze daty i informacje.

Za niespełna miesiąc, 13 października, każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z ponad 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych. Lokale będą czynne w Polsce od godziny 7 do godziny 21. Głosować będzie można również za granicą, w polskich ambasadach. Nad przebiegiem głosowania będzie czuwać kilkaset tysięcy członków komisji obwodowych.

Aby oddać ważny głos, wyborcy powinni znać swoje prawa i obowiązki.

- Jeśli chodzi o wszystkie te posunięcia, które wyborcy mogą wykonać, to należy je wykonać jak najwcześniej - radzi Krzysztof Lorenz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego.

Ta rada szczególnie dotyczy tych, którzy ostatnio zmienili miejsce zamieszkania lub w dniu wyborów chcą głosować w innym mieście lub poza granicami Polski. Tacy wyborcy muszą dopisać się albo do rejestru wyborców (na stałe), albo do spisu wyborców (tylko na najbliższe wybory). W tym celu powinni stawić się osobiście w urzędzie gminy lub wykorzystać internetową platformę ePUAP.

Wyborcy mogą też głosować na podstawie zaświadczenia, które wcześniej muszą odebrać w urzędzie gminy w miejscu swojego stałego zamieszkania.

- Z takim zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania, utworzonym zarówno w kraju, jak i za granicą, jak i na polskim statku morskim - informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.

Terminy wniosków

Zarówno głosujący na podstawie zaświadczenia, jak i chcący dopisać się do spisu wyborców, muszą pamiętać o terminach. Zaświadczenie o prawie do głosowania możemy pobrać z urzędu gminy, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, najpóźniej dwa dni przed wyborami, czyli 11 października.

Jeszcze mniej czasu mają ci, którzy chcą dopisać się do spisu wyborców. Jeśli chcą głosować w Polsce, wniosek muszą złożyć osobiście najpóźniej do 8 października. Jeśli chcą głosować za granicą, to wnioski muszą złożyć do 10 października w polskich placówkach dyplomatycznych. Aby to zrobić, nie trzeba osobiście stawić się w konsulacie lub w ambasadzie.

- W przypadku zagranicy rzeczywiście z Kodeksu wyborczego wynika, że takiego zgłoszenia możemy dokonać telefonicznie - potwierdza Grzegorz Gąsior, ekspert Krajowego Biura Wyborczego.

W wyborach możemy głosować też korespondencyjnie lub poprzez pełnomocnika. Taka forma głosowania jest przeznaczona przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo przez pełnomocnika mogą głosować osoby, które ukończyły 75 rok życia, ale warto pamiętać, że nie wszędzie te przepisy obowiązują.

- Niestety, wyborcy za granicą zostali pozbawieni możliwości głosowania korespondencyjnego, co w przypadku dużych krajów i małej liczby obwodów głosowania jest szczególnie uciążliwe - wyjaśnia ekspert od prawa wyborczego Anna Godzwon.

Głosowanie przez pełnomocnika też jest możliwe tylko na terenie Polski.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS