Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z 27 tysięcy komisji wyborczych. Co zrobić, żeby zagłosować poza miejscem stałego zameldowania? Do kiedy trzeba dopisać się do spisu wyborców? Skąd wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania? Oto najważniejsze daty i informacje.
Za niespełna miesiąc, 13 października, każdy pełnoletni obywatel Polski będzie mógł oddać swój głos w jednej z ponad 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych. Lokale będą czynne w Polsce od godziny 7 do godziny 21. Głosować będzie można również za granicą, w polskich ambasadach. Nad przebiegiem głosowania będzie czuwać kilkaset tysięcy członków komisji obwodowych.
Aby oddać ważny głos, wyborcy powinni znać swoje prawa i obowiązki.
- Jeśli chodzi o wszystkie te posunięcia, które wyborcy mogą wykonać, to należy je wykonać jak najwcześniej - radzi Krzysztof Lorenz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego.
Ta rada szczególnie dotyczy tych, którzy ostatnio zmienili miejsce zamieszkania lub w dniu wyborów chcą głosować w innym mieście lub poza granicami Polski. Tacy wyborcy muszą dopisać się albo do rejestru wyborców (na stałe), albo do spisu wyborców (tylko na najbliższe wybory). W tym celu powinni stawić się osobiście w urzędzie gminy lub wykorzystać internetową platformę ePUAP.
Wyborcy mogą też głosować na podstawie zaświadczenia, które wcześniej muszą odebrać w urzędzie gminy w miejscu swojego stałego zamieszkania.
- Z takim zaświadczeniem możemy zagłosować w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania, utworzonym zarówno w kraju, jak i za granicą, jak i na polskim statku morskim - informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.
Terminy wniosków
Zarówno głosujący na podstawie zaświadczenia, jak i chcący dopisać się do spisu wyborców, muszą pamiętać o terminach. Zaświadczenie o prawie do głosowania możemy pobrać z urzędu gminy, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, najpóźniej dwa dni przed wyborami, czyli 11 października.
Jeszcze mniej czasu mają ci, którzy chcą dopisać się do spisu wyborców. Jeśli chcą głosować w Polsce, wniosek muszą złożyć osobiście najpóźniej do 8 października. Jeśli chcą głosować za granicą, to wnioski muszą złożyć do 10 października w polskich placówkach dyplomatycznych. Aby to zrobić, nie trzeba osobiście stawić się w konsulacie lub w ambasadzie.
- W przypadku zagranicy rzeczywiście z Kodeksu wyborczego wynika, że takiego zgłoszenia możemy dokonać telefonicznie - potwierdza Grzegorz Gąsior, ekspert Krajowego Biura Wyborczego.
W wyborach możemy głosować też korespondencyjnie lub poprzez pełnomocnika. Taka forma głosowania jest przeznaczona przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo przez pełnomocnika mogą głosować osoby, które ukończyły 75 rok życia, ale warto pamiętać, że nie wszędzie te przepisy obowiązują.
- Niestety, wyborcy za granicą zostali pozbawieni możliwości głosowania korespondencyjnego, co w przypadku dużych krajów i małej liczby obwodów głosowania jest szczególnie uciążliwe - wyjaśnia ekspert od prawa wyborczego Anna Godzwon.
Głosowanie przez pełnomocnika też jest możliwe tylko na terenie Polski.
Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24