Wspólna lista opozycji? "Nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów"

25.11.2022 | Wspólna lista opozycji? "Nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów"
25.11.2022 | Wspólna lista opozycji? "Nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
25.11.2022 | Wspólna lista opozycji? "Nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Platforma Obywatelska coraz silniej naciska na pozostałe partie opozycyjne, by w przyszłych wyborach do Sejmu wystartować razem. Pozostali na opozycji widzą się w rządzie, ale niekoniecznie na jednej liście. Szymon Hołownia zwleka z decyzją, Lewicy nie podoba się władczy styl PO, a PSL przekonuje, że dwie listy opozycji są lepsze.

Platforma Obywatelska przyspiesza i apeluje o pilne przystąpienie do budowania jednej wspólnej listy opozycji przed wyborami parlamentarnymi. "Czy dla partii opozycyjnych ważniejsza jest Polska czy partyjne egoizmy i prywatne ambicje? (...) Rządzący, im bliżej wyborów, tym bardziej manifestacyjnie ograbiają kraj, coraz bezwzględniej wprowadzają stan autorytarny i pogrążają Polskę w chaosie gospodarczym" - czytamy w specjalnej uchwale partii.

O tym, do kogo skierowany jest apel Platformy Obywatelskiej, mówił w czwartek Donald Tusk.

- Słuchałem też z wielkim zainteresowaniem w ostatnich kilku dniach wystąpień Szymona Hołowni, które dotyczyły dokładnie tych samych tematów: lasu, klimatu, bezpiecznej i czystej energii. Słuchajcie, to jest właściwie jeden do jeden - zwracał się do publiczności.

Chwile wcześniej lider Platformy wymienił obecnych liderów Koalicji Obywatelskiej - Barbarę Nowacką, Adama Szłapkę i Urszulę Zielińską. To dość wyraźny sygnał, bo dwie z wymienionych osób wcześniej współpracowały z Januszem Palikotem i Ryszardem Petru, którzy też stworzyli ruchy konkurencyjne dla PO. Obaj dawni liderzy - po okresie entuzjazmu - zrezygnowali z polityki.

- Tutaj nie ma czego na siłę szukać jakichś rozróżnień, jakichś konfliktów. Musimy wygrać wielką grę, to nie jest gra o zwycięstwo jakiejś partii politycznej - mówił Tusk.

Co na to opozycja?

Szymon Hołownia odsunął decyzję o wspólnym starcie do przyszłego roku. Politycy jego ruchu wybiegają w czasie jeszcze dalej, mówią o przyszłym rządzie.

- Jeśli ja bym dzisiaj do czegoś nawoływała, to do tego, by siąść i przygotować plan na pierwsze sto dni - mówi Paulina Hennig-Kloska z Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Eurodeputowany Lewicy Robert Biedroń - jak przyznaje - jest na Platformę Obywatelską trochę zirytowany. - Naprawdę nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów i mówić: mamy uchwałę i musicie się podpisać - uważa polityk.

Kampania wyborcza jednak trwa teraz - Jarosław Kaczyński objeżdża Polskę, a media publiczne atakują opozycję. Partia władzy ma na kampanię sporo pieniędzy, hojne datki, także od prezesów państwowych firn, ale też inne metody zdobywania wyborców.

- Prezentów wyborczych da około sześćdziesiąt miliardów złotych, to jest 500 plus, to jest trzynasta, czternasta, a może piętnasta emerytura - zwraca uwagę prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Będzie nas 10 milionów - to z kolei apel kilkuset intelektualistów i artystów - w tym Agnieszki Holland czy Leszka Balcerowicza. Wspólna lista "jest moralnym i politycznym nakazem", czytamy w ich apelu.

Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe chce stworzyć drugą listę - dla tych, co nie zagłosują na PO czy Lewicę. - Zawiedzionych wyborców Prawa i Sprawiedliwości i tych niezdecydowanych to jest w sumie ponad pięć milionów wyborców - zwraca uwagę Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN