Wspólna lista opozycji? "Nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów"

25.11.2022 | Wspólna lista opozycji? "Nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów"
25.11.2022 | Wspólna lista opozycji? "Nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
25.11.2022 | Wspólna lista opozycji? "Nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Platforma Obywatelska coraz silniej naciska na pozostałe partie opozycyjne, by w przyszłych wyborach do Sejmu wystartować razem. Pozostali na opozycji widzą się w rządzie, ale niekoniecznie na jednej liście. Szymon Hołownia zwleka z decyzją, Lewicy nie podoba się władczy styl PO, a PSL przekonuje, że dwie listy opozycji są lepsze.

Platforma Obywatelska przyspiesza i apeluje o pilne przystąpienie do budowania jednej wspólnej listy opozycji przed wyborami parlamentarnymi. "Czy dla partii opozycyjnych ważniejsza jest Polska czy partyjne egoizmy i prywatne ambicje? (...) Rządzący, im bliżej wyborów, tym bardziej manifestacyjnie ograbiają kraj, coraz bezwzględniej wprowadzają stan autorytarny i pogrążają Polskę w chaosie gospodarczym" - czytamy w specjalnej uchwale partii.

O tym, do kogo skierowany jest apel Platformy Obywatelskiej, mówił w czwartek Donald Tusk.

- Słuchałem też z wielkim zainteresowaniem w ostatnich kilku dniach wystąpień Szymona Hołowni, które dotyczyły dokładnie tych samych tematów: lasu, klimatu, bezpiecznej i czystej energii. Słuchajcie, to jest właściwie jeden do jeden - zwracał się do publiczności.

Chwile wcześniej lider Platformy wymienił obecnych liderów Koalicji Obywatelskiej - Barbarę Nowacką, Adama Szłapkę i Urszulę Zielińską. To dość wyraźny sygnał, bo dwie z wymienionych osób wcześniej współpracowały z Januszem Palikotem i Ryszardem Petru, którzy też stworzyli ruchy konkurencyjne dla PO. Obaj dawni liderzy - po okresie entuzjazmu - zrezygnowali z polityki.

- Tutaj nie ma czego na siłę szukać jakichś rozróżnień, jakichś konfliktów. Musimy wygrać wielką grę, to nie jest gra o zwycięstwo jakiejś partii politycznej - mówił Tusk.

Co na to opozycja?

Szymon Hołownia odsunął decyzję o wspólnym starcie do przyszłego roku. Politycy jego ruchu wybiegają w czasie jeszcze dalej, mówią o przyszłym rządzie.

- Jeśli ja bym dzisiaj do czegoś nawoływała, to do tego, by siąść i przygotować plan na pierwsze sto dni - mówi Paulina Hennig-Kloska z Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Eurodeputowany Lewicy Robert Biedroń - jak przyznaje - jest na Platformę Obywatelską trochę zirytowany. - Naprawdę nie można stawiać pod ścianą innych koalicjantów i mówić: mamy uchwałę i musicie się podpisać - uważa polityk.

Kampania wyborcza jednak trwa teraz - Jarosław Kaczyński objeżdża Polskę, a media publiczne atakują opozycję. Partia władzy ma na kampanię sporo pieniędzy, hojne datki, także od prezesów państwowych firn, ale też inne metody zdobywania wyborców.

- Prezentów wyborczych da około sześćdziesiąt miliardów złotych, to jest 500 plus, to jest trzynasta, czternasta, a może piętnasta emerytura - zwraca uwagę prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Będzie nas 10 milionów - to z kolei apel kilkuset intelektualistów i artystów - w tym Agnieszki Holland czy Leszka Balcerowicza. Wspólna lista "jest moralnym i politycznym nakazem", czytamy w ich apelu.

Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe chce stworzyć drugą listę - dla tych, co nie zagłosują na PO czy Lewicę. - Zawiedzionych wyborców Prawa i Sprawiedliwości i tych niezdecydowanych to jest w sumie ponad pięć milionów wyborców - zwraca uwagę Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS