Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta

04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta
04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydentaArleta Zalewska | Fakty TVN

Przedwyborczy pokaz siły PiS-u w Sejmie, czyli nagły wniosek premiera o wotum zaufania dla rządu. To była okazja do pokazania, że PiS wciąż ma na Wiejskiej większość, a także do ataku na opozycję, którą premier wezwał, by "przestała judzić".

Prezydent i premier w trybie pilnym zwołali w czwartek w Sejmie debatę w sprawie wotum zaufania dla rządu.

- Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - apelował z trybuny sejmowej Mateusz Morawiecki.

Taki zabieg w polityce nazywa się próbą wyjścia do przodu, próbą przykrycia wyborczych kłopotów i PiS-u, i prezydenta.

- Polska dzisiaj potrzebuje zgody i dobrego współdziałania władz wykonawczych: rządu i prezydenta - mówił prezydent Andrzej Duda.

W działaniach PiS-u chodzi przede wszystkim o odwrócenie uwagi od rozpędzającej się coraz bardziej kampanii Rafała Trzaskowskiego i od wieczornego głosowania nad odwołaniem ministra Łukasza Szumowskiego.

Ale nie tylko.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN pomysł z wezwaniem rano do pałacu Mateusza Morawieckiego, a kilka godzin później przeprowadzenia głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu, to również efekt tego, że otoczenie prezydenta w pałacu słabo ocenia dotychczasową pracę sztabowców PiS-u. Stąd plan na przejęcie inicjatywy.

- Pali im się grunt pod nogami. Boją się i robią sobie kampanię w parlamencie - ocenia działania PiS-u Robert Biedroń, kandydat na prezydenta z ramienia Lewicy.

- Pięć lat tej władzy minęło, więc lepiej chyba byłoby mówić o własnych dokonaniach, a nie przez cały czas próbować odnosić się do opozycji - mówił o wystąpieniu szefa rządu Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski.

Wniosek Tuska, krytyka opozycji

To nie pierwszy raz, gdy szef rządu mówi "sprawdzam" sejmowej większości, i gdy oczywiście takie głosowanie wygrywa.

Po wotum zaufania po wybuchu afery taśmowej sięgał na przykład premier Donald Tusk, co krytykowała ówczesna opozycji.

- Pan premier konsekwentnie robi wszystko, żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od treści taśm - mówił w 2014 roku Jarosław Gowin.

Dziś to PiS z jednej strony próbuje odwrócić uwagę od swoich problemów, a z drugiej mobilizować własny elektorat przed pierwszą turą wyborów.

- To wszystko są polityczne sztuczki, które mają przykryć naszą rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że wychodzimy z najgłębszego kryzysu co najmniej od 30 lat - mówił o działaniach opozycji Morawiecki.

Bez niespodzianki

Nawet nagła wizyta prezydenta w Sejmie nie zmieniła tego, że Andrzej Duda po trwającym 12 minut wystąpieniu po prostu wyszedł nie odpowiadając na żadne pytanie dziennikarzy.

- Dzisiaj Morawiecki z Dudą na polecenie Kaczyńskiego próbują zaklinać rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że w sierpniu Polska będzie miała nowego prezydenta - uważa Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia.

Głosowanie w Sejmie poprzedziły pytania, na które każdy poseł miał minutę.

- Gdyby pan był człowiekiem honoru, za Szumowskiego, za Banasia podałby się pan do dymisji, a nie błagał o wotum zaufania - mówił w Sejmie szef PO Borys Budka.

- To było jedno z najbardziej bezczelnych wystąpień w historii tej Izby. To nie było historyczne wystąpienie, tylko histeryczne. Ustawka pod Andrzeja Dudę - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z KP Koalicji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Niespodzianki nie było. Zjednoczona Prawica obroniła swój rząd.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS