Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom

Źródło:
Fakty TVN
Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom
Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom
Renata Kijowska/Fakty TVN
Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianomRenata Kijowska/Fakty TVN

Jest przedsiębiorcą i mieszka w Nowym Mieście nad Pilicą koło Grójca. Pan Witold Wójcik dwa lata temu niósł pomoc ukraińskim kobietom i dzieciom. Przyjął ich pod swój dach. Teraz pomaga powodzianom ze Stronia Śląskiego.

Gdy 80-latka mówi, że najgorsze, co przeżyła, zdarzyło się niecały miesiąc temu, żadne nagrania nie oddadzą tego, co widziała na własne oczy.

- "Albo pani zostaje, albo się pani godzi na śmierć". To ja się zebrałam i poszłam, i ratownik medyczny mnie do tego samochodu strażackiego zaprowadził - opowiada Zofia Drąg, 80-letnia mieszkanka Stronia Śląskiego. Jak dotąd, do domu nie wróciła. Wciąż nie wiadomo, czy jej blok jest bezpieczny. Także inni śpią u rodziny, u znajomych, w hotelach, które mieszkańcom Stronia Śląskiego oferują pomoc.

Młodzi mają czym się zająć, by nie myśleć - sprzątaniem. Dla seniorów ze Stronia Śląskiego sprzątanie i odbudowa jest ponad siły. - Myśmy zostawili tam to błoto, tę wodę - mówi Elżbieta Kling, mieszkanka Stronia Śląskiego.

Można wpaść w rozpacz, ale dziś się uśmiechają. Pierwszy raz. - Ludzie, którzy idą po suchym chodniku, po suchych jezdniach, buzie niezmartwione tak jak nasze, i to mi dodawało, że jednak jest świat, który też do nas wróci - mówi Elżbieta Kling.

Zielona szkoła dla powodzian

47 seniorek i seniorów wyrwał z powodzi i zmartwień pan Witold Wójcik, przedsiębiorca z Nowego Miasta nad Pilicą koło Grójca. - Jeśli chodzi o seniorów, to pan burmistrz sam mi mówił: oni przychodzą do niego, płaczą, i to jest coś, co pilnie trzeba było uzdrowić - wskazuje Witold Wójcik, przedsiębiorca i dziennikarz.

Gdy inni najbardziej martwią się o najmłodszych, pan Witek z Pawłem, Moniką i innymi przyjaciółmi zabrał starszych powodzian na "zieloną szkołę". Są w Grójcu, byli w Łodzi, jadą do Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE: Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

- Niektórzy z nich po trzech tygodniach mieli dopiero pierwszy ciepły posiłek - relacjonuje Monika Woźniak, dyrektorka Grójeckiego Ośrodka Kultury. - Może nie wyglądamy na takich typowych powodzian, ale to to miejsce zrobiło tyle, i ludzie, którzy tu są - mówi Barbara Staniszewska, mieszkanka Stronia Śląskiego.

Tygodniowa wycieczka nie odbuduje domu, ale morale - już tak. - Poczuli się przez chwilę wyjątkowi, że ktoś ich zauważył w tej tragedii - mówi Urszula Nuckowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stroniu Śląskim.

Specustawa powodziowa weszła w życie. Jaka pomoc dla poszkodowanych?
Specustawa powodziowa weszła w życie. Jaka pomoc dla poszkodowanych?TVN24

Pomoc uchodźcom z Ukrainy

Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, pan Witold od razu przyjął 80 uchodźczyń z dziećmi. - Do szkoły ja mam samochody dziewięcioosobowe, nie ma problemu, żeby je dowozić - mówił pan Witold w 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Kobiety z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do usług ginekologicznych. Bywają również upokarzane

Żadnego problemu nie widział też w przerobieniu autobusu na szpital polowy. Działa na linii frontu. Ponieważ miał więcej pomysłów niż możliwości, to uruchomił Fundację Dobro Pomaga. - To samo życie napędza. Ja powiem szczerze: potrzeba chwili, nic poza tym - mówi pan Witek.

- To jest taki właśnie nowy początek i miejmy nadzieję, że i w nas coś takiego się odbuduje - podsumowuje Barbara Staniszewska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS