Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN
Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim
Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckimAdrianna Otręba/Fakty TVN

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

- 300 godzin, które były dla mnie przeznaczone, wykorzystałem w dwa tygodnie - mówi Wojciech Sawicki, który jest obecny w mediach społecznościowych pod szyldem "Life on Wheelz".

Na tyle wystarcza Wojtkowi pomoc od państwa. Resztę musi opłacić z własnej kieszeni, jeśli chce żyć na własnych warunkach. Na to pozwala mu obecność asystenta osobistego, który nie wyręcza, a wspiera.

- W każdej czynności, której nie jest osoba z niepełnosprawnością w stanie wykonać, na przykład nie jest w stanie sama wyjść z domu - wskazuje Łukasz Wielgosz z Fundacji "Avalon".

Osoba z niepełnosprawnością nie ma dostępu do asystencji na stałe

Asystencja w Polsce opiera się na rządowych programach. To powoduje, że osoba z niepełnosprawnością nie ma dostępu do tej pomocy na stałe.

- Czasami już tracę nadzieję, że kiedyś doczekam tego momentu, kiedy powstanie rządowy, komplementarny program asystencji osobistej, i wciąż wierzę, że to się stanie - mówi Wojciech Sawicki.

Uchwalenie ustawy znalazło się w umowie koalicyjnej nowej władzy. Jeszcze w sierpniu perspektywa na poprawę sytuacji była taka: Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami, mówił 5 sierpnia, że projekt ustawy trafi do Sejmu tuż po wakacjach. Dziś mówi, że nie chciałby wyrokować.

CZYTAJ TAKŻE: Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Wiadomo, że projekt jest już gotowy. Czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu. To w praktyce oznacza jeszcze długą drogę, zanim trafi na biurko prezydenta.

- My w parlamencie na ten projekt ustawy czekamy i dopominamy się o niego - mówi Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

Rządowy projekt ustawy zakłada, że asystencja będzie finansowana z budżetu państwa. Szacunkowy roczny koszt to miliardy złotych, które będą rosnąć z każdym rokiem działania ustawy. Łukasz Krasoń informuje, że na razie nie ma gwarancji, iż będą pieniądze na program. Trwają rozmowy z Ministerstwem Finansów.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie dodatku dopełniającego do renty socjalnejArleta Zalewska/Fakty TVN

Co zakłada projekt prezydencki?

W oczekiwaniu na projekt rządowy Sejm zajął się projektem prezydenta. - Projekt prezydencki nie mógł już dłużej czekać - mówi marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Natomiast ja proszę o projekt rządowy - dodaje.

- Projekt pana prezydenta siedem miesięcy czekał na pierwsze czytanie, zdążyło mi się stanowisko w tym czasie zmienić - powiedziała w Sejmie Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta.

ZOBACZ TEŻ: Prezydencki projekt w sprawie asystencji osobistej został skierowany do prac w komisji

Tyle tylko, że Andrzej Duda ponad trzy lata temu zapowiadał, że chciałby, aby jego projekt trafił do Sejmu do końca 2021 roku. Stało się to dopiero w marcu tego roku. Jak mówi Łukasz Wielgosz z Fundacji "Avalon", plusem tej ustawy jest to, że jest już na stole. Ale ma też wady.

- Obejmuje ona osoby od 18. roku życia, wobec czego młodsi nie mają zapewnionej asystencji - zwraca uwagę Łukasz Wielgosz.

Prezydencki projekt zakłada od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie. Też ma być ona finansowana z budżetu państwa. Ustawa trafiła już do komisji. Rządowa jeszcze nie ujrzała światła dziennego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS