Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN
Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim
Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckimAdrianna Otręba/Fakty TVN

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

- 300 godzin, które były dla mnie przeznaczone, wykorzystałem w dwa tygodnie - mówi Wojciech Sawicki, który jest obecny w mediach społecznościowych pod szyldem "Life on Wheelz".

Na tyle wystarcza Wojtkowi pomoc od państwa. Resztę musi opłacić z własnej kieszeni, jeśli chce żyć na własnych warunkach. Na to pozwala mu obecność asystenta osobistego, który nie wyręcza, a wspiera.

- W każdej czynności, której nie jest osoba z niepełnosprawnością w stanie wykonać, na przykład nie jest w stanie sama wyjść z domu - wskazuje Łukasz Wielgosz z Fundacji "Avalon".

Osoba z niepełnosprawnością nie ma dostępu do asystencji na stałe

Asystencja w Polsce opiera się na rządowych programach. To powoduje, że osoba z niepełnosprawnością nie ma dostępu do tej pomocy na stałe.

- Czasami już tracę nadzieję, że kiedyś doczekam tego momentu, kiedy powstanie rządowy, komplementarny program asystencji osobistej, i wciąż wierzę, że to się stanie - mówi Wojciech Sawicki.

Uchwalenie ustawy znalazło się w umowie koalicyjnej nowej władzy. Jeszcze w sierpniu perspektywa na poprawę sytuacji była taka: Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami, mówił 5 sierpnia, że projekt ustawy trafi do Sejmu tuż po wakacjach. Dziś mówi, że nie chciałby wyrokować.

CZYTAJ TAKŻE: Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Wiadomo, że projekt jest już gotowy. Czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu. To w praktyce oznacza jeszcze długą drogę, zanim trafi na biurko prezydenta.

- My w parlamencie na ten projekt ustawy czekamy i dopominamy się o niego - mówi Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

Rządowy projekt ustawy zakłada, że asystencja będzie finansowana z budżetu państwa. Szacunkowy roczny koszt to miliardy złotych, które będą rosnąć z każdym rokiem działania ustawy. Łukasz Krasoń informuje, że na razie nie ma gwarancji, iż będą pieniądze na program. Trwają rozmowy z Ministerstwem Finansów.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie dodatku dopełniającego do renty socjalnejArleta Zalewska/Fakty TVN

Co zakłada projekt prezydencki?

W oczekiwaniu na projekt rządowy Sejm zajął się projektem prezydenta. - Projekt prezydencki nie mógł już dłużej czekać - mówi marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Natomiast ja proszę o projekt rządowy - dodaje.

- Projekt pana prezydenta siedem miesięcy czekał na pierwsze czytanie, zdążyło mi się stanowisko w tym czasie zmienić - powiedziała w Sejmie Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta.

ZOBACZ TEŻ: Prezydencki projekt w sprawie asystencji osobistej został skierowany do prac w komisji

Tyle tylko, że Andrzej Duda ponad trzy lata temu zapowiadał, że chciałby, aby jego projekt trafił do Sejmu do końca 2021 roku. Stało się to dopiero w marcu tego roku. Jak mówi Łukasz Wielgosz z Fundacji "Avalon", plusem tej ustawy jest to, że jest już na stole. Ale ma też wady.

- Obejmuje ona osoby od 18. roku życia, wobec czego młodsi nie mają zapewnionej asystencji - zwraca uwagę Łukasz Wielgosz.

Prezydencki projekt zakłada od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie. Też ma być ona finansowana z budżetu państwa. Ustawa trafiła już do komisji. Rządowa jeszcze nie ujrzała światła dziennego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS