W Poznaniu mają ruszyć całodobowe dyżury ginekologów. Za darmo i bez klauzuli sumienia

28.03.2018 | W Poznaniu mają ruszyć całodobowe dyżury ginekologów. Za darmo i bez klauzuli sumienia
28.03.2018 | W Poznaniu mają ruszyć całodobowe dyżury ginekologów. Za darmo i bez klauzuli sumienia
Magda Łucyan | Fakty TVN
28.03.2018 | W Poznaniu mają ruszyć całodobowe dyżury ginekologów. Za darmo i bez klauzuli sumieniaMagda Łucyan | Fakty TVN

Pilnie poszukiwany ginekolog, który zdrowie i prawa pacjenta postawi ponad własne sumienie. Klauzulą sumienia może zasłonić się każdy lekarz i odmówić nie tylko legalnej aborcji, ale także zwykłej antykoncepcji. Dlatego Poznań szuka lekarzy na całodobowy, darmowy dyżur właśnie dla kobiet pilnie potrzebujących pomocy.

Kobiety w Poznaniu, zamiast lekarskiego kazania, mają otrzymać fachową pomoc ginekologa. Taki pomysł ma prezydent miasta, który zapowiada stworzenie całodobowego dyżuru ginekologicznego. Za darmo i bez klauzuli sumienia.

- Na kazania to można iść w niedzielę do kościoła. Uważamy, że jest rozdział Kościoła i państwa. Nikt nikogo nie zmusza żeby iść do takiego lekarza, ale chcemy dać prawo wyboru kobietom i możliwość uzyskania fachowej porady i recepty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Recepty na kryzysowe sytuacje, gdy potrzebna jest szybka pomoc - na przykład na antykoncepcję zwykłą lub awaryjną.

- Tak to powinno wyglądać - tak na pomysł prezydenta reaguje jedna z poznanianek.

- Wiele kobiet nie stać na wizytę ginekologiczną. Jak wiadomo, często z NFZ na taką wizytę trzeba bardzo długo czekać, a w sytuacjach awaryjnych nie ma na to czasu - mówi inna.

PiS przeciw

Pozytywnej reakcji mieszkanek nie podziela Prawo i Sprawiedliwość. Według polityków tej partii, lepiej, by prezydent miasta zajął się budową dróg, a nie dostępem do ginekologa.

- Jacek Jaśkowiak jest populistą. Wybiera tematy, o których mówi w zależności od tego, jakie są dyskusje w Polsce - twierdzi Bartłomiej Wróblewski z PiS.

- To nie jest mój pomysł, ale postulat pań - odpowiada Jaśkowiak.

Prezydent Poznania nie kryje, że jego propozycja jest reakcją na to, co dzieje się w kraju. W ramach Czarnych Protestów kobiety w całej Polsce protestowały przeciw powrotowi recept na antykoncepcję awaryjną, przeciw coraz większej liczbie lekarzy z klauzulą sumienia oraz przeciw próbom zaostrzenia prawa aborcyjnego.

- To jest najbardziej ideologiczny rząd od 25 lat. Kieruje się encykliką, a nie encyklopedią. Samorządy muszą zastępować państwo. To one dzisiaj dbają o bezpieczeństwo kobiet - mówi Bartosz Arłukowicz, poseł PO.

Jednak w opinii organizacji walczących o prawa kobiet w Poznaniu, do poczucia bezpieczeństwa jeszcze długa droga.

- Oczekiwałabym od prezydenta, by oprócz dofinansowania ginekologa, zadbał o to, by szpitale, które mu podlegają, wykonywały legalną aborcję - mówi Aleksandra Sołtysiak-Łuczak ze Stowarzyszenia Kobiet "Konsola".

Legalną, czyli na przykład gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Całodobowe dyżury ginekologiczne w Poznaniu - na koszt miasta - mają ruszyć we wrześniu.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS