"Wiedzieliśmy, że kiedyś ta maszyna ruszy"

18.08.2020 | "Wiedzieliśmy, że kiedyś ta maszyna ruszy"
18.08.2020 | "Wiedzieliśmy, że kiedyś ta maszyna ruszy"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
18.08.2020 | "Wiedzieliśmy, że kiedyś ta maszyna ruszy"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Sędzia Maciej Żelazowski jest pierwszym, w którego uderza ustawa represyjna. Może być nawet karnie wydalony z zawodu, choć z definicji jest niezależny i niezawisły.

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Maciej Żelazowski jest pierwszym, który może odpowiedzieć za decyzję, którą podjął na sądowej sali. Jako niezależny i niezawisły sędzia.

- Chcą wprowadzać u nas system prawny na wzór Rosji i Białorusi - uważa Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Chodzi o to, żeby środowisko sędziowskie zastraszyć - dodaje Wojciech Hermeliński, emerytowany sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Silny front obrony nie jest frontem obrony "po prostu" sędziego z Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. To obrona zasad niezależności. Sędziego Żelazowskiego rzecznik dyscypliny chce ukarać za to, że badał, czy wyrok, który ma ocenić, został wydany przez niezależny sąd. Tylko tyle.

- Wiedzieliśmy, że kiedyś maszyna ruszy. Maszyna mająca na celu ni mniej, ni więcej tylko zastraszenie sędziów - mówi Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis"

"Dostali wiatru w żagle"

Zastępca rzecznika dyscypliny sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik w komunikacie pisze o "bezprawnej ingerencji w ustawowy sposób powołania sędziów".

- Ten mechanizm, który został wprowadzony, stoi na straży polskiej konstytucji, polskiego prawa i tej zasady, aby sędziowie sędziów nie wysadzali w powietrze - tłumaczy Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Mechanizmem, o którym mówi Zbigniew Ziobro, jest słynna ustawa represyjna. Ta sama, która pozwala sędziów oskarżać i karać choćby za to, że badają, czy inny sędzia, powołany przez upolitycznioną KRS, jest czy nie jest niezależny.

Te przepisy działają, choć niezależność KRS zakwestionował nawet Sąd Najwyższy.

- Widać po działaniach rzeczników, że dostali obecnie wiatru w żagle i w żaden sposób nie zamierzają się stosować do tego, czego wymaga od nas prawo europejskie - uważa Bartłomiej Przymusiński.

Wysoka kara

W historii sędziego ze Szczecina widać, dlaczego sędziowie bali się przepisów forsowanych przez polityków. Dlaczego protestowali, gdy jeszcze przepisy nie weszły w życie.

Bo ustawa represyjna - wymierzona w sędziów niepokornych wobec władzy - daje szeroki wachlarz możliwości ich karania, bo to rzecznicy dyscypliny interpretują, co jest, a co nie jest utrudnianiem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. To oni mogą ścigać sędziów, jeśli ci, powołując się na Sąd Najwyższy, badają niezależność innych sędziów. Tych rzeczników powołuje minister sprawiedliwości, czyli polityk.

- Rzecznicy, dopóki będą funkcjonować w takiej strukturze, jak teraz, czyli powoływani przez ministra sprawiedliwości, no to będą pewnie te swoje postępowania dyscyplinarne prowadzić. To będzie ten chaos tylko pogłębiać - ocenia Wojciech Hermeliński.

Karą dla sędziego Żelazowskiego może być nawet wydalenie z zawodu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS