Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS

07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS
07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiSArleta Zalewska | Fakty TVN

Marszałek Terlecki kontra poseł Gowin. Na wyjazdowym posiedzeniu klubu poszły iskry. Dokąd pójdzie PiS po wakacjach? Wiadomo już, że w rządzie ma być rekonstrukcja, ale i w partii ma być reorganizacja.

Ryszard Terlecki to pierwszy bohater jedynego tak ostrego politycznie wystąpienia, które wybrzmiało w czwartek na zamkniętym posiedzeniu klubu PiS. Drugim bohaterem był Jarosław Gowin. Szef klubu PiS wystąpił przed prezesem PiS-u. Powitał posłów i dziękując za kampanię wytknął nielojalność koalicjantowi.

Terlecki miał powiedzieć, że gdyby nie oni, to wybory odbyłyby się w maju, a prezydent wygrałby w pierwsze turze. Sala miała zareagować buczeniem. Tu dwie ciekawe uwagi. Po pierwsze - Jarosław Gowin publicznie nie zareagował. Po drugie - gdy mikrofon przejął Jarosław Kaczyński, to miał powiedzieć, że w kwestii zmiany daty wyborów sprawa była bardziej skomplikowana.

- Zaoszczędzilibyśmy dwa miesiące ciężkiej pracy, dużych wydatków, dużego napięcia politycznego - uważa Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

- To wielkie osiągnięcie. Wspólne osiągnięcie, w bardzo trudnym czasie, Zjednoczonej Prawicy odbieramy jako powód do dumy i chwały. To, że część polityków Prawa i Sprawiedliwości tego być może dzisiaj jeszcze nie rozumie, myślę że jest kwestią czasu - przekonuje Michał Wypij z KP PiS, Porozumienia.

Nazwisko "Gowin", jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN, wróciło w kontekście rekonstrukcji rządu.

06.08.2020 | Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS
06.08.2020 | Wyjazdowe posiedzenie klubu PiSFakty TVN

- Ja myślę, że formuła współpracy w koalicji będzie taka, że szefowie partii koalicyjnych w rządzie będą - uważa Bortniczuk.

Negocjacje będą dotyczyły tego, które ministerstwa ostatecznie uda się połączyć, ilu ministrów dostanie każda ze stron i czy umowa koalicyjna, która obecnie gwarantuje Ziobrze i Gowinowi po dwa resorty, będzie wymagała zmiany.

- Jest plan dwunastu (ministerstw - przyp. red.). Zobaczymy, czy się go uda zrealizować, ale w każdym razie poważne ograniczenie ilości ministerstw - zapowiada Ryszard Terlecki.

Nowa energia do działań

- Dominującym, największym ugrupowaniem jest Prawo i Sprawiedliwość, ale bez żadnego z naszych ugrupowań nie ma większości. W związku z tym naszym zadaniem jest się porozumieć. Do tej pory bardzo dobrze żeśmy się porozumiewali, ale to wymaga rozmów. Przed nami są jeszcze rozmowy - wyjaśnia Zbigniew Ziobro i dodaje, że najpierw trzeba się skupić na kwestiach programowych, a potem na organizacyjnych i personalnych.

Poseł Janusz Kowalski dodał wpis o "jesiennej ofensywie", "zimowej dogrywce" i "repolonizacji".

Tweet Janusza Kowalskiego
Tweet Janusza KowalskiegoTweet Janusza KowalskiegoTwitter (@JKowalski_posel)

O zmianach dotyczących mediów i dalszych zmianach w sądownictwie mówił w czwartek prezes PiS-u. Wszystko pod hasłem "jak nie teraz, to kiedy", i że "to nie będzie czas ciepłej wody w kranie".

- Wakacje będą krótkie i że po wakacjach ruszamy z nową energią do działań - opowiada Ryszard Terlecki.

Swój najważniejszy kongres od lat PiS zaplanował na początek listopada.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS