Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS

07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS
07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiS
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.08.2020 | Rekonstrukcja w rządzie i "nowa energia" do działań. Ustalenia wyjazdowego posiedzenia klubu PiSArleta Zalewska | Fakty TVN

Marszałek Terlecki kontra poseł Gowin. Na wyjazdowym posiedzeniu klubu poszły iskry. Dokąd pójdzie PiS po wakacjach? Wiadomo już, że w rządzie ma być rekonstrukcja, ale i w partii ma być reorganizacja.

Ryszard Terlecki to pierwszy bohater jedynego tak ostrego politycznie wystąpienia, które wybrzmiało w czwartek na zamkniętym posiedzeniu klubu PiS. Drugim bohaterem był Jarosław Gowin. Szef klubu PiS wystąpił przed prezesem PiS-u. Powitał posłów i dziękując za kampanię wytknął nielojalność koalicjantowi.

Terlecki miał powiedzieć, że gdyby nie oni, to wybory odbyłyby się w maju, a prezydent wygrałby w pierwsze turze. Sala miała zareagować buczeniem. Tu dwie ciekawe uwagi. Po pierwsze - Jarosław Gowin publicznie nie zareagował. Po drugie - gdy mikrofon przejął Jarosław Kaczyński, to miał powiedzieć, że w kwestii zmiany daty wyborów sprawa była bardziej skomplikowana.

- Zaoszczędzilibyśmy dwa miesiące ciężkiej pracy, dużych wydatków, dużego napięcia politycznego - uważa Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

- To wielkie osiągnięcie. Wspólne osiągnięcie, w bardzo trudnym czasie, Zjednoczonej Prawicy odbieramy jako powód do dumy i chwały. To, że część polityków Prawa i Sprawiedliwości tego być może dzisiaj jeszcze nie rozumie, myślę że jest kwestią czasu - przekonuje Michał Wypij z KP PiS, Porozumienia.

Nazwisko "Gowin", jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN, wróciło w kontekście rekonstrukcji rządu.

06.08.2020 | Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS
06.08.2020 | Wyjazdowe posiedzenie klubu PiSFakty TVN

- Ja myślę, że formuła współpracy w koalicji będzie taka, że szefowie partii koalicyjnych w rządzie będą - uważa Bortniczuk.

Negocjacje będą dotyczyły tego, które ministerstwa ostatecznie uda się połączyć, ilu ministrów dostanie każda ze stron i czy umowa koalicyjna, która obecnie gwarantuje Ziobrze i Gowinowi po dwa resorty, będzie wymagała zmiany.

- Jest plan dwunastu (ministerstw - przyp. red.). Zobaczymy, czy się go uda zrealizować, ale w każdym razie poważne ograniczenie ilości ministerstw - zapowiada Ryszard Terlecki.

Nowa energia do działań

- Dominującym, największym ugrupowaniem jest Prawo i Sprawiedliwość, ale bez żadnego z naszych ugrupowań nie ma większości. W związku z tym naszym zadaniem jest się porozumieć. Do tej pory bardzo dobrze żeśmy się porozumiewali, ale to wymaga rozmów. Przed nami są jeszcze rozmowy - wyjaśnia Zbigniew Ziobro i dodaje, że najpierw trzeba się skupić na kwestiach programowych, a potem na organizacyjnych i personalnych.

Poseł Janusz Kowalski dodał wpis o "jesiennej ofensywie", "zimowej dogrywce" i "repolonizacji".

Tweet Janusza Kowalskiego
Tweet Janusza KowalskiegoTweet Janusza KowalskiegoTwitter (@JKowalski_posel)

O zmianach dotyczących mediów i dalszych zmianach w sądownictwie mówił w czwartek prezes PiS-u. Wszystko pod hasłem "jak nie teraz, to kiedy", i że "to nie będzie czas ciepłej wody w kranie".

- Wakacje będą krótkie i że po wakacjach ruszamy z nową energią do działań - opowiada Ryszard Terlecki.

Swój najważniejszy kongres od lat PiS zaplanował na początek listopada.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS