"Mamy obowiązek cały czas apelować". Sędziowie, senatorowie i eksperci o ustawie represyjnej

14.01.2020 | "Mamy obowiązek cały czas apelować". Sędziowie, senatorowie i eksperci o ustawie represyjnej
14.01.2020 | "Mamy obowiązek cały czas apelować". Sędziowie, senatorowie i eksperci o ustawie represyjnej
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.01.2020 | "Mamy obowiązek cały czas apelować". Sędziowie, senatorowie i eksperci o ustawie represyjnejKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

We wtorek w Senacie obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności. Konsultacje przebiegały bez przerywania, obrażania i notorycznego odbierania głosu. Już nikt nie powie, że nie da się - spokojnie i merytorycznie w gronie posłów, senatorów i ekspertów prowadzić rozmowy o bardzo ważnej ustawie sądowej.

Senatorom wystarczyły trzy i pół godziny, by wysłuchać wszystkich ekspertów podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności. W rozmowach brali udział między innymi przedstawiciele organizacji pozarządowych, pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a także sędziowie z europejskich krajów.

- Większość z państwa jest prawnikami. Ja jestem chirurgiem. Ale koleje historii spowodowały, że to chirurg jest odpowiedzialny za tę operację - mówił Tomasz Grodzki, marszałek Senatu (KO, PO).

Senat zorganizował konsultacje, których nie przeprowadziło Prawo i Sprawiedliwość w Sejmie. Debata dotyczyła nowelizacji ustaw sądowych, która przewiduje między innymi zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

- (Projekt - przyp. red) nie służy wymiarowi sprawiedliwości, tylko służy Prawu i Sprawiedliwości - powiedział Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu (KP, PSL).

Dwa scenariusze w Senacie

W środę w Senacie ma zapaść decyzja dotycząca dalszej drogi ustawy represyjnej. Scenariusze są dwa - próba zmiany ustawy, lub odrzucenie jej przepisów w całości. Wyjście drugie, wydaje się być dużo bardziej prawdopodobne.

- Tam, co do zasady są przyjęte takie rozwiązania, że nie mogą być poprawione - podkreśliła pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

- To jest ustawa, która wyprowadza Unię z Polski - zauważył Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu (KO, PO)

Jeśli Senat odrzuci prawo, które uderza z niezawisłość sędziów, politycy Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie, będą mogli je ponownie uchwalić. Ale to nie jest argument, by nie słuchać opinii, apeli, ostrzeżeń i próśb, kierowanych dziś do rządu.

- Generalnie my mamy obowiązek cały czas apelować - wyjaśnia Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu (Lewica, Wiosna).

- Robimy wszystko co możemy zrobić, żeby pokazać wszystkim procedującym nad tą ustawą, że to jest nic nie warty akt prawny - mówi Beata Morawiec, prezes stowarzyszenia sędziów "Themis". Prawo i Sprawiedliwość najbardziej nie lubi tego głosu.

Eksperci z krajów Unii Europejskiej

Sędziowie i prawnicy z krajów Unii Europejskiej, na wstępie każdego wystąpienia zaznaczali, że są tu w charakterze ekspertów. Jednocześnie dodawali, że prawo tworzone jest w Polsce przez polskich polityków, ale podlega ocenie.

- Celem władzy jest stworzenie jednopartyjnego państwa i udawanie, że to dalej demokracja - mówił profesor Laurent Pech z Uniwersytetu Middlesex w Londynie.

Wizyta ekspertów z zagranicy była związana z wypowiedziami rządu, w których wielokrotnie podnoszono że ustawa, która wprowadza szerokie represje dla niezawisłych sędziów, powiela rozwiązania innych europejskich krajów.

- Niemiecki sędzia poprzez wykładnię prawa, nie narusza prawa. Jeśli obywatel się nie zgadza z jakąś decyzją, ma prawo do kasacji. Gdyby stosowano tu środki dyscyplinarne, byłoby to naruszenie niezawisłości sędziego - tłumaczył Carsten Guenther, sędzia z Federalnego Sądu Administracyjnego w Niemczech.

Spotkanie bez przedstawicieli rządu

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności nie pojawił się żaden przedstawiciel rządu, żaden polityk Prawa i Sprawiedliwości.

- Jest to próba tworzenia alternatywnej rzeczywistości. Alternatywnej polityki. Ja jestem chirurgiem i twardo stąpam po ziemi - mówi Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu (PiS).

W środę o nowym prawie forsowanym przez PiS marszałek senatu Tomasz Grodzki będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS