"Mamy obowiązek cały czas apelować". Sędziowie, senatorowie i eksperci o ustawie represyjnej

14.01.2020 | "Mamy obowiązek cały czas apelować". Sędziowie, senatorowie i eksperci o ustawie represyjnej
14.01.2020 | "Mamy obowiązek cały czas apelować". Sędziowie, senatorowie i eksperci o ustawie represyjnej
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.01.2020 | "Mamy obowiązek cały czas apelować". Sędziowie, senatorowie i eksperci o ustawie represyjnejKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

We wtorek w Senacie obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności. Konsultacje przebiegały bez przerywania, obrażania i notorycznego odbierania głosu. Już nikt nie powie, że nie da się - spokojnie i merytorycznie w gronie posłów, senatorów i ekspertów prowadzić rozmowy o bardzo ważnej ustawie sądowej.

Senatorom wystarczyły trzy i pół godziny, by wysłuchać wszystkich ekspertów podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności. W rozmowach brali udział między innymi przedstawiciele organizacji pozarządowych, pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a także sędziowie z europejskich krajów.

- Większość z państwa jest prawnikami. Ja jestem chirurgiem. Ale koleje historii spowodowały, że to chirurg jest odpowiedzialny za tę operację - mówił Tomasz Grodzki, marszałek Senatu (KO, PO).

Senat zorganizował konsultacje, których nie przeprowadziło Prawo i Sprawiedliwość w Sejmie. Debata dotyczyła nowelizacji ustaw sądowych, która przewiduje między innymi zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

- (Projekt - przyp. red) nie służy wymiarowi sprawiedliwości, tylko służy Prawu i Sprawiedliwości - powiedział Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu (KP, PSL).

Dwa scenariusze w Senacie

W środę w Senacie ma zapaść decyzja dotycząca dalszej drogi ustawy represyjnej. Scenariusze są dwa - próba zmiany ustawy, lub odrzucenie jej przepisów w całości. Wyjście drugie, wydaje się być dużo bardziej prawdopodobne.

- Tam, co do zasady są przyjęte takie rozwiązania, że nie mogą być poprawione - podkreśliła pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

- To jest ustawa, która wyprowadza Unię z Polski - zauważył Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu (KO, PO)

Jeśli Senat odrzuci prawo, które uderza z niezawisłość sędziów, politycy Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie, będą mogli je ponownie uchwalić. Ale to nie jest argument, by nie słuchać opinii, apeli, ostrzeżeń i próśb, kierowanych dziś do rządu.

- Generalnie my mamy obowiązek cały czas apelować - wyjaśnia Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu (Lewica, Wiosna).

- Robimy wszystko co możemy zrobić, żeby pokazać wszystkim procedującym nad tą ustawą, że to jest nic nie warty akt prawny - mówi Beata Morawiec, prezes stowarzyszenia sędziów "Themis". Prawo i Sprawiedliwość najbardziej nie lubi tego głosu.

Eksperci z krajów Unii Europejskiej

Sędziowie i prawnicy z krajów Unii Europejskiej, na wstępie każdego wystąpienia zaznaczali, że są tu w charakterze ekspertów. Jednocześnie dodawali, że prawo tworzone jest w Polsce przez polskich polityków, ale podlega ocenie.

- Celem władzy jest stworzenie jednopartyjnego państwa i udawanie, że to dalej demokracja - mówił profesor Laurent Pech z Uniwersytetu Middlesex w Londynie.

Wizyta ekspertów z zagranicy była związana z wypowiedziami rządu, w których wielokrotnie podnoszono że ustawa, która wprowadza szerokie represje dla niezawisłych sędziów, powiela rozwiązania innych europejskich krajów.

- Niemiecki sędzia poprzez wykładnię prawa, nie narusza prawa. Jeśli obywatel się nie zgadza z jakąś decyzją, ma prawo do kasacji. Gdyby stosowano tu środki dyscyplinarne, byłoby to naruszenie niezawisłości sędziego - tłumaczył Carsten Guenther, sędzia z Federalnego Sądu Administracyjnego w Niemczech.

Spotkanie bez przedstawicieli rządu

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności nie pojawił się żaden przedstawiciel rządu, żaden polityk Prawa i Sprawiedliwości.

- Jest to próba tworzenia alternatywnej rzeczywistości. Alternatywnej polityki. Ja jestem chirurgiem i twardo stąpam po ziemi - mówi Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu (PiS).

W środę o nowym prawie forsowanym przez PiS marszałek senatu Tomasz Grodzki będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS