Twa walka z czasem. Ratownicy starają się wydostać chłopców z jaskini

05.07.2018 | Twa walka z czasem. Ratownicy starają się wydostać chłopców z jaskini
05.07.2018 | Twa walka z czasem. Ratownicy starają się wydostać chłopców z jaskini
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
05.07.2018 | Twa walka z czasem. Ratownicy starają się wydostać chłopców z jaskiniWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Ratownicy z Tajlandii ścigają się z czasem, by ocalić 12 nastolatków i ich opiekuna. Prognozy są fatalne, bo lada dzień mogą zacząć się ulewy i jaskinia znów będzie zalewana. Na miejscu są ratownicy z całego świata.

Na północy Tajlandii, wysoko w górach porośniętych gęstą dżunglą, ponad tysiąc osób skupia się na niezwykle skomplikowanym zadaniu. Eksperyment prowadzony po raz pierwszy w skali świata, eksperyment w którym będzie musiała wziąć udział wyczerpana i wychudzona drużyna piłkarska.

Przyjaciółka jednego z uwięzionych przyjechała tu w środku nocy, by obserwować tę bezprecedensową akcję, w którą jeszcze - przed zobaczeniem tych poruszających nagrań - zaangażowali się najlepsi eksperci na świecie.

- Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy chłopcy będą zmuszeni nurkować, szukamy innych rozwiązań - mówi jeden z ratowników.

Ratownicy został podzieleni na zespoły. Każdy z nich rozwija i dopracowuje osobną koncepcję. - Wiemy od geologów, że można rozważyć odwierty, musimy tylko znaleźć odpowiednie miejsce - stwierdza jeden z nich.

"Tylko my możemy im pomóc"

Jeśli poszukiwania się nie powiodą, nadzieją na bezpieczne wyjście z jaskini pozostaną działające przez całą dobę pompy. Choć po 13 dniach pracy, bez odpoczynku, ratownicy są już skrajnie wyczerpani, ukryte w dżungli centrum kryzysowe działa przez całą dobę. - Mało tu śpimy, ale przecież tylko my możemy im pomóc - wypowiada się ratownik.

We wnętrzu jaskini dzień nie różni się od nocy. Podróż do uwięzionych i z powrotem trwa nawet 11 godzin. Wiemy też, że nurt jest bardzo silny, a to zdecydowanie utrudnia przemieszczanie się. Wejście do jaskini jest stosunkowo szerokie i łatwo dostępne.

Pierwsza przeszkoda, jaką napotykają ratownicy to komin, którego pokonanie wymaga użycia sprzętu wspinaczkowego, dalej cztery obszary całkowicie zalane wodą i kilka wąskich podwodnych korytarzy, przez które nie sposób się przecisnąć w nurkowym ekwipunku.

- Nurkowie zawsze pływają w dwuosobowych zespołach na wypadek, gdyby doszło do zakleszczenia i wyrwania pod wodą aparatu oddechowego - informuje Moanti Keawpoy, wolontariusz z Nakhon Pathom.

Kilkunastu nurków jest w stałym pogotowiu. Wejdą do akcji, kiedy pogoda zacznie się pogarszać. W sobotę i niedzielę zapowiadane są silne opady i poziom wody w komorze, gdzie schronili się nastoletni piłkarze, może znów zacząć się podnosić.

- Muszę sprawdzać prognozę pogody kilka razy dziennie i szacować ile wody spłynie do jaskini, oraz ile mamy jeszcze czasu - przekazuje członek ekipy ratowniczej.

Akcja wyciągania chłopców z jaskini może zacząć się lada moment.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS