Zatrzymanie i zarzuty dla aktywistów za tęczowe flagi na pomnikach. RPO domaga się wyjaśnień

05.08.2020 | Zatrzymanie i zarzuty dla aktywistów za tęczowe flagi na pomnikach. RPO domaga się wyjaśnień
05.08.2020 | Zatrzymanie i zarzuty dla aktywistów za tęczowe flagi na pomnikach. RPO domaga się wyjaśnień
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
05.08.2020 | Zatrzymanie i zarzuty dla aktywistów za tęczowe flagi na pomnikach. RPO domaga się wyjaśnieńKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Tęczowe flagi na warszawskich pomnikach to był protest przeciwko homofobii. Policja i prokuratura zadziałały wyjątkowo szybko, bo aktywiści już usłyszeli zarzuty. Rzecznik Praw Obywatelskich jednak pyta, czy właściwie.

Przed tygodniem, w nocy z wtorku na środę na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.

Kilkadziesiąt godzin później młodzi aktywiści byli już w areszcie. Policja trójki dziewcząt nie wezwała na przesłuchanie. Od razu je zatrzymano.

Sprawę skomentowała adwokat dwójki z zatrzymanych osób Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, która zaznaczyła, że takie działania policji powinny być stosowane, tylko w sprawach "mających głębokie uzasadnienie".

Policja jednak tłumaczy, że zatrzymanie było konieczne.

- Musimy uwzględnić odpowiednią taktykę, gdzie nie byłoby możliwości wpływania na sposób tłumaczenia się poszczególnych osób - wyjaśnił rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Zatrzymani aktywiści usłyszeli zarzut znieważania pomników, a jedna z nich zarzut obrazy uczuć religijnych.

RPO domaga się wyjaśnień

Tak zdecydowane działanie policji wobec młodych ludzi budzi niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich, który poprosił o wyjaśnienia prokuraturę i Komendę Stołeczną Policji. - Czy nie chodzi o wywołanie określonego efektu, strachu. Pokazanie, że państwo jest mocne, że państwo jest silne i z każdym przejawem myślenia czy działania niepokornego będzie sobie radziło w ten sposób - przekazał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Rzecznika Praw Obywatelskich niepokoi nadgorliwość policji także w innych sprawach. Chodzi tutaj między innymi o zatrzymanie protestującej przeciwko cenzurze w radiowej Trójce, o karanie mandatami rowerzystów i spacerowiczów z początków pandemii oraz o zatrzymania za krytykę prezydenta Andrzeja Dudy w czasie kampanii wyborczej. - Czy to jest służba interesom partyjnym, czy służba całemu społeczeństwu? - pyta Adam Bodnar.

Do zatrzymania trójki młodych aktywistów odniósł się również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Tego typu nadgorliwość może tylko i wyłącznie przyczynić się do tego, że nasze państwo będzie się niebezpiecznie odsuwało od państwa prawa - stwierdził Trzaskowski.

Jednocześnie prezydent Warszawy przypomina, że państwo nie zareagowało na wieszanie wizerunków europosłów na szubienicach. Nikogo nie zatrzymano, a ostatecznie prokuratura umorzyła śledztwo.

Zawiadomienie do prokuratury

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie flag na pomnikach. - Okoliczności zdarzeń wskazywały na czysto chuligański charakter. Nie możemy obrażać uczuć innych osób - podkreślił.

Sprawa flagi na figurze Chrystusa przed Bazyliką Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie jest bardzo delikatna, ponieważ może dotyczyć indywidualnej wrażliwości.

Widok Chrystusa z tęczową flagą u wierzących mógł wywołać smutek czy ból. Dlatego o szacunek dla uczuć religijnych zaapelował metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Wątpliwości miał również prezydent Warszawy, który podkreślił, że nie jest "zwolennikiem tego typu happeningów".

Manifest aktywistów

Młodzi aktywiści zostawili manifest. Pełen buntu i żalu. "Gdy zabierane są nam kolejne prawa, los waży się na szalach władzy. Niepokoi milczenie polityków. Przerażają ich słowa. Nie będziemy prosić o litość, błagać o szacunek i zrozumienie. Jesteśmy głosem za małych na to, by ich słuchano" - możemy przeczytać w manifeście.

Ten gniewny manifest to też ich reakcja na słowa, które słyszeli od najważniejszych osób w państwie. - Czują się coraz bardziej w Polsce wykluczeni i starają się na różne sposoby zwrócić uwagę i powiedzieć: słuchajcie my tutaj jesteśmy, powinniście zauważyć, że my cierpimy z powodu tego typu słów z powodu tego typu dehumanizacji - podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Akcja z flagami na pomnikach to odpowiedź aktywistów na to, co mówi o nich władza.

Policja zapowiedziała, że niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Stop Bzdurom

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS