Tajemnicze spotkanie członków KRS. Poseł PiS: będzie miało charakter szkoleniowy, zapoznawczy

28.03.2018 | Tajemnicze spotkanie sędziów KRS. "Charakter tego spotkania jest bardziej szkoleniowy"
28.03.2018 | Tajemnicze spotkanie sędziów KRS. "Charakter tego spotkania jest bardziej szkoleniowy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
28.03.2018 | Tajemnicze spotkanie sędziów KRS. "Charakter tego spotkania jest bardziej szkoleniowy"Maciej Knapik | Fakty TVN

Pierwsze posiedzenie nowej Krajowej Rady Sądownictwa powinna zwołać prezes Sądu Najwyższego, ale nie czekając na jej decyzję, jeden z sędziów zaprasza na 4 kwietnia. A ponieważ jest on przedstawicielem prezydenta, pada pytanie w stronę Pałacu Prezydenckiego: w jakim trybie jest to spotkanie?

Zaproszenie wystosowane było przez sędziego Wiesława Johanna, przedstawiciela prezydenta w Krajowej Rady Sądownictwa, i wysłane do wszystkich członków.

Minister Zbigniew Ziobro - członek Krajowej Rady Sądownictwa - nie odpowiedział na pytanie, czy stawi się czwartego kwietnia w siedzibie Rady. Nie skomentował też w jakim trybie zwołano spotkanie i czy ma być ono formalnym posiedzeniem czy nie. Poseł Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział za ministra: - Charakter tego spotkania jest bardziej szkoleniowy i zapoznawczy - mówi.

Opozycja pyta, czy spotkanie szkoleniowe nie zamieni się w formalne posiedzenie. - Mielibyśmy do czynienia z samowolą, z czymś niepojętym, z łamaniem przepisów, które PiS samo uchwaliło - mówi Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z ustawą pierwsze posiedzenie rady, które rozpoczyna jej prace, zwołuje tylko i wyłącznie pierwsza prezes Sadu Najwyższego. Bez tego Rada nie będzie działać. - Myślę, że po świętach pani prezes decyzję podejmie - mówi Michał Laskowski, sędzia i rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

Pośpiech

Ale PiS się śpieszy. Przez chwilę chciało zmienić własne przepisy tak, by to nie prezes Gersdorf ale Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, dokonała inauguracji rady. Stad podejrzenia opozycji.

- Te wszystkie orły pisowskiej praworządności, czyli pani Pawłowicz, pan Piotrowicz, będą wmawiały, posługując się jakimiś pseudoekspertyzami, że decyzje mogą być podejmowane - mówi Borys Budka z PO.

Krystyna Pawłowicz - w internecie - istotnie przekonywała najpierw, że Rada sama może zwoływać posiedzenia. Później napisała, że na spotkaniu czwartego kwietnia można wybrać wiceprzewodniczących. Sam sędzia Johann pisze, że nie ma mowy o wybieraniu przewodniczących - ale o wiceprzewodniczących nie wspomina.

- To jest taka metoda faktów dokonanych. Jak się zbierzemy to znaczy, że Rada pracuje - tak sytuację komentuje Waldemar Żurek, były rzecznik prasowy KRS. - Mogą się przed zaprzysiężeniem i zwołaniem pierwszego posiedzenia spotkać, zapoznać z biurem, jak ono działa - mówi Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Dalszy ciąg sporu o KRS

Zdaniem opozycji nowa KRS został wybrany z pogwałceniem konstytucji. - Przerwano kadencje poprzednich sędziów, wchodzących w skład KRS. Członków wybrali politycy, a nie sędziowie. Nie ma tam ani przedstawicieli Sądu Najwyższego, ani sądów wojskowych - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Zwoływanie "zebrania" posłowie opozycji porównują do sytuacji, w której szeregowy poseł zwołuje posiedzenie Sejmu.

Swego czasu politykom PiS nie podobało się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. Nie wahali się wtedy oceniać, że jest nielegalne. - Zebrał się zespół kolesi - komentowała w kwietniu 2016 r. Beata Mazurek z PiS.

- Mogą się spotykać kiedy chcą, mogą zamówić espresso i ciasteczka - komentował wówczas Patryk Jaki. Teraz sprawy komentować nie chce. - Trzeba pytać osoby, które zwołały spotkanie. Ja się zajmuje reprywatyzacją - ucina Jaki.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytania o KRS zbywa milczeniem. Wtedy, gdy spotykali się sędziowie TK - wygłaszał jednoznaczne opinie: - To spotkanie w Trybunale Konstytucyjnym było spotkaniem tylko sędziów, nie było sądem konstytucyjnym - mówił w 2016 roku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS