Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądowe

16.04.2018 | Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądowe
16.04.2018 | Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądowe
Maciej Knapik | Fakty TVN
16.04.2018 | Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądoweMaciej Knapik | Fakty TVN

Szybko i cicho, bez dyskusji i poprawek - tak toczyły się w poniedziałek w Senacie prace nad ustawami sądowymi. W czwartek przegłosowali je posłowie, w poniedziałek senatorowie. Wkrótce trafią na biurko prezydenta.

Minister Ziobro nie chciał w poniedziałek rozmawiać o ustawach sądowych - ani on, ani jego zastępcy. Wszyscy spieszyli się na dyskusję o polskiej konstytucji, która - zdaniem opozycji - bez przerwy jest łamana.

- Projekt ustawy jest niekonstytucyjny, a ma poprawiać niekonstytucyjne działania władzy - skrytykował na posiedzeniu Senatu Bogdan Klich (PO), na którym izba przyjęła bez poprawek nowelizacje ustaw o ustroju sądów powszechnych, SN i KRS.

Senaccy eksperci w trzech niezależnych opiniach stwierdzili, że ustawy naruszają niezawisłość sądów. - Sady są władzą niezależną. Nie powinny podlegać wpływowi innych władz - mówiła jeszcze w piątek Beata Mandylis z Biura Legislacyjnego Senatu.

Ale PiS tej opinii nie słucha, tylko ją ocenia. - Ona niepokoi, bo jest zbyt drastyczna - uznał Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Gra pozorów

Do Senatu wpłynął wniosek PiS-u, by ustawy przyjąć bez poprawek. Podpis prezydenta pod ustawami jest bardzo możliwy, bo zdaniem doradczyni prezydenta Zofii Romaszewskiej "one idą w dobrym kierunku". Jednocześnie przyznała, że zmiany nie przyspieszą postępowań przed sądami i dodała, że całkiem możliwe jest, że w miejsce starych układów w sądach powstaną nowe.

Opozycja mówi o grze pozorów z Unią Europejską. Jej elementem ma być odebranie części kompetencji ministrowi Ziobrze i prezydentowi i przekazanie ich Krajowej Radzie Sądownictwa. To ona będzie decydowała, który sędzia sądów powszechnych będzie mógł pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. - Ja już bym wolał, żeby to zostało w gestii prezydenta - ocenił senator Aleksander Pociej (PO). Jego zdaniem zmiany w ustawach o sądach to "listek figowy", a skład KRS jest polityczny.

Opozycja dowodzi, że taka zmiana tylko umacnia ministra Ziobrę. - To jest tak naprawdę przekładanie władzy nad wymiarem sprawiedliwości przez PiS z jednej kieszeni do drugiej - skomentowała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - Kolejne oszustwo opinii publicznej i naszych partnerów w Unii Europejskiej - dodaje poseł Borys Budka (PO).

Droga do publikacji

Pozorem ma być także zaległa publikacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego. W ustawie nazywa się je rozstrzygnięciami, a ich publikacja niczego nie zmienia, co przyznają także senatorowie PiS. - Sytuacja paradoksu w tej ustawie dalej funkcjonuje - mówił Aleksander Bobko, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Karczewski mówił w poniedziałek tylko o szybkim procedowaniu ustaw. Kancelaria premiera ich nie skomentowała.

"Rząd w Warszawie nie poszedł dotąd w wystarczającym stopniu na ustępstwa" - ocenił z kolei unijny komisarz ds. budżetowych Günther Oettinger z jednym z ostatnich wywiadów. "Chcemy zaproponować, by w ramach przyszłego budżetu określić przestrzeganie zasad praworządności jako niezbędny warunek" - oświadczył.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS