Minister Jaki: przykre, że sędziowie proponują wprowadzanie w Polsce chaosu

16.01.2018 | Minister Jaki: przykre, że sędziowie proponują wprowadzanie w Polsce chaosu
16.01.2018 | Minister Jaki: przykre, że sędziowie proponują wprowadzanie w Polsce chaosu
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
16.01.2018 | Minister Jaki: przykre, że sędziowie proponują wprowadzanie w Polsce chaosuJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa wchodzi w życie, ale sędziowie nie palą się do kandydowania. Opozycja mówi otwarcie, że nie ma zamiaru wskazać żadnego kandydata. Kto zatem zasiądzie w KRS?

W Sejmie nie ma ani jednej kandydatury sędziego do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Być może sędziowie posłuchają głosu swoich kolegów ze stowarzyszeń sędziowskich i nie będą się chcieli zgłaszać, także ci zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość - skomentował Sławomir Neumann z PO.

- Apele stowarzyszeń, żeby nie uczestniczyć w wyborze, to jest taka polityczna ingerencja, mająca na celu zdestabilizowanie organu konstytucyjnego - mówi Jan Mosiński z PiS.

"Sędziowie trwają do końca"

Stowarzyszenia sędziowskie w całej Polsce za ingerencję polityczną uznają decyzję rządzących, by samorząd sędziów wybierali politycy. Uznają, że to łamanie konstytucji, a w takim procederze sędziowie nie mogą brać udziału. Dlatego w ramach protestu z przewodniczenia KRS-owi zrezygnował Dariusz Zawistowski, ale i on i inni nie chcą w ogóle odejść z rady przed końcem kadencji, by nie dać powodu i argumentu do zmian ustrojowych za pomocą zwykłej ustawy.

- Sędziowie trwają do końca, ale są też oczywiście plany, zobaczymy czy zostaną zrealizowane, że jeżeli ta kadencja zostanie przerwana zwykłą ustawą, to dojdzie do złamania prawa i czy wtedy sędziowie, którym skrócono kadencję nie powinni udać się do sądu w Strasburgu - mówił Waldemar Żurek z KRS.

- Dla nich Polska nie ma żadnego znaczenia, dla nich im gorzej w tym kraju tym lepiej - skomentował Waldemar Bonkowski z PiS.

Takim opiniom rządzących o sądach i sędziach we wtorek sprzeciwił się Sąd Najwyższy. Uznał zmiany w wymiarze sprawiedliwości za groźne, a Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego wyraziło uznanie "wszystkim sędziom, osobom i instytucjom, które słowem i czynem poparły działania zmierzające do zachowania niezależności polskich sądów i niezawisłości sędziów".

- Przykro, że to sędziowie proponują wprowadzanie w Polsce chaosu - ocenił Patryk Jaki z PiS, wiceminister sprawiedliwości.

Sędziowie za wprowadzanie chaosu uznają to, że za pomocą zwykłych ustaw skracane są konstytucyjne kadencje sędziów i przepisy. Wprowadzanie takich zmian przez każdego, kto wygrywał wybory w wolnej Polsce, oznaczałoby nowe reguły w sądach co kilka lat. Aby uniknąć takiego rozchwiania, w każdym demokratycznym państwie jest konstytucja i wymóg dużej większości w parlamencie, by móc dokonać takiej rewolucji.

Opozycja mówi "nie"

PiS takiej dużej konstytucyjnej większości nie ma. I nie ma zgody opozycji, by wszyscy posłowie wybrali nową Krajową Radę Sądownictwa. - Nie będziemy uczestniczyć w wyborze organu, który będzie działał niezgodnie z konstytucją - oznajmił Borys Budka z PO.

- To będzie kolejny dowód na zanik opozycji w Polsce - uważa Jan Maria Jackowski z PiS. - Nawet jeśli dwa tysiące obywateli zgłosiłoby jakichkolwiek kandydatów, to listy, które będą głosowane w polskim parlamencie, ustali i tak PiS-owska większość w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej.

Platforma, Nowoczesna i PSL w tej sprawie mówią jednym głosem. Ruch Kukiz'15 zamierza głosować na kandydatów zaproponowanych przez kogoś innego. Na zgłoszenia jest jeszcze dziesięć dni.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS