Ziobro powołał prezesa, brak chętnych na stanowisko wiceprezesa

18.01.2018 | Ziobro powołał prezesa, brak chętnych na stanowisko wiceprezesa
18.01.2018 | Ziobro powołał prezesa, brak chętnych na stanowisko wiceprezesa
Paweł Płuska | Fakty TVN
18.01.2018 | Ziobro powołał prezesa, brak chętnych na stanowisko wiceprezesaPaweł Płuska | Fakty TVN

W sądach lecą głowy i to hurtowo. Minister Zbigniew Ziobro odwołuje prezesów w Łodzi i Toruniu znanych z krytycznego stanowiska wobec nowych ustaw sądowych. Ale błogosławieństwo ministra też nie gwarantuje spokojnej pracy. Wyznaczony przez ministra prezes sądu w Słupsku szuka wiceprezesa. Do pracy nikt się nie pali.

W środę resort sprawiedliwości zadecydował o odwołaniu kolejnych prezesów sądów. Decyzje o odwołaniach wciąż są przekazywane faksem, albo - jak w Łodzi - przez kuriera.

- To na pewno nie jest pod kątem tego, czy ja jestem dobry, czy jestem niedobry - mówi Krzysztof Kacprzak, odwołany prezes sądu okręgowego w Łodzi. - Nie pasuję do tego nowego układu, który się aktualnie kształtuje - dodaje.

Zmiany zarówno w łódzkim sądzie okręgowym - jak i w sądach rejonowych - uzasadnione są tradycyjnie. - Wykazano, że w sądzie okręgowym w Łodzi jest bardzo niska jest efektywność właśnie przede wszystkim jeśli chodzi o sądy karne - komentuje Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Problemy w Słupsku

Po zmianach w sądach miało być lepiej, ale jak widać na przykładzie sądu w Słupsku, nie jest. Nowy, mianowany przez Zbigniewa Ziobrę prezes nie może znaleźć nowego wiceprezesa. Wszyscy mu odmawiają. Dodatkowo samorozwiązało się kolegium sędziów. - Takie kolegium opiniuje decyzje prezesa i bez takiej opinii pewnych decyzji, na przykład personalnych, nie można podjąć - tłumaczy Andrzej Michałowicz, prezes sądu okręgowego w Słupsku.

W Krakowie takiego problemu nie było. Powołana w miejsce odwołanej faksem nowa prezes podjęła decyzję o odwołaniu sędziego Żurka z funkcji rzecznika sądu. Teoretycznie ministerstwo nie miało z tym nic wspólnego. - Nie była w stanie zapewne współpracować z osobą, która ma takie, a nie inne, niezależne, poglądy - komentuje Waldemar Żurek z KRS, odwołany rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie.

- On swoimi wypowiedziami wielokrotnie wpisywał się w jedną stronę sporu, wpisywał się w taką wojnę wytoczoną ministrowi Ziobrze. Wydaje się, że słusznie pani prezes podjęła taką decyzję - ocenia Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zmiany w sądach

Według stowarzyszeń sędziowskich minister wymienił już około stu prezesów i wiceprezesów sądów. Ministerstwo uważa, że nie miało znaczenia to, że decyzje o odwołaniu łódzkiego prezesa Zbigniew Ziobro podjął tego samego dnia, gdy tamtejsi sędziowie przyjmowali uchwały z apelem do sędziów okręgu.

- Wpływ władzy politycznej, stricte politycznej, na sądy, na to kto w tych sądach pełni różne funkcje, może się przełożyć na konkretne spory i konkretne rozpatrzenia - zwraca uwagę Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS