Szansa na dialog polsko-izraelski. "Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy"

25.02 | Szansa na dialog polsko-izraelski. "Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy"tvn24

"Zamrożenie" ustawy o IPN ma odmrozić dialog z Izraelem. Oba rządy mówią o sukcesie, którym ma być decyzja o bliskim już spotkaniu ekspertów. Izrael mówi, że zgodził się na nie, bo Polska zamroziła ustawę. Minister Zbigniew Ziobro zapewnia, że niczego nie zamraża, ale, że podlegli mu prokuratorzy z pewnością zaczekają na orzeczenie Trybunału.

- Gotowość do rozmów po stronie izraelskiej jest - ogłasza Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. I jest to pierwsza dobra wiadomość dla rządu w sprawie polsko - izraelskiego kryzysu.

Pod hasłem "odmrożenie dialogu" strona izraelska zaprasza polską delegację na spotkanie, które odbyć się może nawet w najbliższym tygodniu.

- Mamy nadzieję gościć polską delegację, z którą izraelska delegacja będzie mogła przedyskutować wszystkie aspekty polskiego prawa - mówił Emmanuel Nahshon, rzecznik MSZ Izraela.

- Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy - zapowiada Jacek Sasin.

Szansa na deeskalację

Według dyplomatycznych źródeł w Tel Awiwie, doszło do wstępnego porozumienia. Premier Benjamin Netanjahu zalecił swojej dyplomacji przyspieszenie rozmów, tak by porozumienie zostało zawarte jeszcze zanim ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej będzie w Polsce stosowana.

- Rządowi polskiemu, ale też izraelskiemu zależy na deeskalacji tego napięcia - mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Deeskalacji miało służyć robocze spotkanie, na którym Zbigniew Ziobro miał tłumaczyć ambasador Annie Azari, że nowe prawo nie będzie stosowane zanim w jego sprawie nie wypowie się Trybunał. Miały paść też zapewnienia, że ustawa nie obejmuje działalności naukowej, artystycznej i dziennikarskiej.

- Ta ustawa nie jest po to, by ukrywać fakty i negować relacje świadków historii. Tak jak powiedziałem: jako naród zachowaliśmy się godnie, ale to nie znaczy, że nie było Polaków, którzy – ze strachu albo dla zysku – dopuszczali się niegodziwości. Nie będziemy temu zaprzeczać ani tym bardziej za to karać - mówił Zbigniew Ziobro, cytowany przez PAP.

Izraelskie media podały, że polski rząd zamraża (lub też "zawiesza") ustawę, co natychmiast zdementowało Ministerstwo Sprawiedliwości. - Ustawa będzie obowiązywać od 1 marca - zaznaczył Jacek Sasin.

Fakt ten jednocześnie nie wyklucza tego, że czy to ze względu na ostrożność prokuratorów, czy też na czas trwania ewentualnego śledztwa i praktykę przy stosowaniu nowych przepisów, do czasu orzeczenia Trybunału ustawa i tak nie zadziała. O czym mówił również sam Zbigniew Ziobro.

- Nie chce wchodzić tutaj w kruczki prawne czy konstrukcję polskiego prawa. To nie jest zakres mojej odpowiedzialności. Z naszego punktu widzenia rozumiemy to tak, że ustawa nie będzie obowiązywać i będzie dialog. Oczywiście gdyby miało być inaczej, to będziemy rozczarowani - mówi - mówi Emmanuel Nahshon.

Odwrotny skutek?

Izraelski dziennikarz Ronen Bergman mówi, że dzieci uczą się, że Holocaust był niemiecki, więc Polska powinna się z wycofać z ustawy, która przyniosła odwrotny skutek.

- Aż do chwili, do dwóch-trzech tygodni temu, nikt nie mówił nic na temat polskiego Holokaustu, ani nie porównywał nikogo w Polsce do nazistowskich Niemców. Wszyscy doskonale rozumieli w Izraelu, że Polacy nie byli tymi, którzy zainicjowali czy wykonywali Holokaust narodu żydowskiego - mówi Ronen Bergman.

Wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej negatywny stosunek do Polski w ostatnim czasie porównał do pożaru, gdy wcześniej ten tylko się tlił. Zaznaczył, że to nie tylko efekt nowej ustawy o IPN, ale również wieloletnich zaniedbań.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS