Szansa na dialog polsko-izraelski. "Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy"

25.02 | Szansa na dialog polsko-izraelski. "Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy"tvn24

"Zamrożenie" ustawy o IPN ma odmrozić dialog z Izraelem. Oba rządy mówią o sukcesie, którym ma być decyzja o bliskim już spotkaniu ekspertów. Izrael mówi, że zgodził się na nie, bo Polska zamroziła ustawę. Minister Zbigniew Ziobro zapewnia, że niczego nie zamraża, ale, że podlegli mu prokuratorzy z pewnością zaczekają na orzeczenie Trybunału.

- Gotowość do rozmów po stronie izraelskiej jest - ogłasza Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. I jest to pierwsza dobra wiadomość dla rządu w sprawie polsko - izraelskiego kryzysu.

Pod hasłem "odmrożenie dialogu" strona izraelska zaprasza polską delegację na spotkanie, które odbyć się może nawet w najbliższym tygodniu.

- Mamy nadzieję gościć polską delegację, z którą izraelska delegacja będzie mogła przedyskutować wszystkie aspekty polskiego prawa - mówił Emmanuel Nahshon, rzecznik MSZ Izraela.

- Jesteśmy gotowi w każdej chwili podjąć te rozmowy - zapowiada Jacek Sasin.

Szansa na deeskalację

Według dyplomatycznych źródeł w Tel Awiwie, doszło do wstępnego porozumienia. Premier Benjamin Netanjahu zalecił swojej dyplomacji przyspieszenie rozmów, tak by porozumienie zostało zawarte jeszcze zanim ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej będzie w Polsce stosowana.

- Rządowi polskiemu, ale też izraelskiemu zależy na deeskalacji tego napięcia - mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Deeskalacji miało służyć robocze spotkanie, na którym Zbigniew Ziobro miał tłumaczyć ambasador Annie Azari, że nowe prawo nie będzie stosowane zanim w jego sprawie nie wypowie się Trybunał. Miały paść też zapewnienia, że ustawa nie obejmuje działalności naukowej, artystycznej i dziennikarskiej.

- Ta ustawa nie jest po to, by ukrywać fakty i negować relacje świadków historii. Tak jak powiedziałem: jako naród zachowaliśmy się godnie, ale to nie znaczy, że nie było Polaków, którzy – ze strachu albo dla zysku – dopuszczali się niegodziwości. Nie będziemy temu zaprzeczać ani tym bardziej za to karać - mówił Zbigniew Ziobro, cytowany przez PAP.

Izraelskie media podały, że polski rząd zamraża (lub też "zawiesza") ustawę, co natychmiast zdementowało Ministerstwo Sprawiedliwości. - Ustawa będzie obowiązywać od 1 marca - zaznaczył Jacek Sasin.

Fakt ten jednocześnie nie wyklucza tego, że czy to ze względu na ostrożność prokuratorów, czy też na czas trwania ewentualnego śledztwa i praktykę przy stosowaniu nowych przepisów, do czasu orzeczenia Trybunału ustawa i tak nie zadziała. O czym mówił również sam Zbigniew Ziobro.

- Nie chce wchodzić tutaj w kruczki prawne czy konstrukcję polskiego prawa. To nie jest zakres mojej odpowiedzialności. Z naszego punktu widzenia rozumiemy to tak, że ustawa nie będzie obowiązywać i będzie dialog. Oczywiście gdyby miało być inaczej, to będziemy rozczarowani - mówi - mówi Emmanuel Nahshon.

Odwrotny skutek?

Izraelski dziennikarz Ronen Bergman mówi, że dzieci uczą się, że Holocaust był niemiecki, więc Polska powinna się z wycofać z ustawy, która przyniosła odwrotny skutek.

- Aż do chwili, do dwóch-trzech tygodni temu, nikt nie mówił nic na temat polskiego Holokaustu, ani nie porównywał nikogo w Polsce do nazistowskich Niemców. Wszyscy doskonale rozumieli w Izraelu, że Polacy nie byli tymi, którzy zainicjowali czy wykonywali Holokaust narodu żydowskiego - mówi Ronen Bergman.

Wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej negatywny stosunek do Polski w ostatnim czasie porównał do pożaru, gdy wcześniej ten tylko się tlił. Zaznaczył, że to nie tylko efekt nowej ustawy o IPN, ale również wieloletnich zaniedbań.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS