"Mamy żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić". Ojciec z niepełnosprawnym synem walczy o mieszkanie

12.03.2018 | "Mamy żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić". Ojciec z niepełnosprawnym synem walczy o mieszkanie
12.03.2018 | "Mamy żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić". Ojciec z niepełnosprawnym synem walczy o mieszkanie
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
12.03.2018 | "Mamy żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić". Ojciec z niepełnosprawnym synem walczy o mieszkanieJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Jeśli można mówić o bezduszności wymiaru sprawiedliwości, to Stefan Pachulczak z niepełnosprawnym synem są jego ofiarami. Pan Stefan kupił mieszkanie, ale deweloper zbankrutował. Jest groźba eksmisji, desperacka walka, przegrana w sądzie, a na dodatek zasądzone koszty sądowe.

Pan Stefan razem z mieszkaniem może stracić wszystko, co kocha. Na ulicy trudno mu będzie się zajmować dorosłym synem z zespołem Downa. - Widocznie nie zasłużyłem na to, może dziecko nie zasłużyło, może ja wyglądam na jakiegoś kloszarda, że mam żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić - mówi Stefan Pachulczak.

Ojciec desperacko walczy przed sądami. I przegrywa. W poniedziałek też nie udało mu się wyłączyć jego mieszkania z grożącej egzekucji komorniczej. - Stefan Pachulczak próbował obecnie zniweczyć prawomocne orzeczenie sądu i spoczywający na nim obowiązek wydania lokalu mieszkalnego w stanie wolnym od osób i rzeczy - mówi Małgorzata Czerwińska z Sądu Okręgowego w Szczecinie i dodaje, że pan Stefan "obowiązany jest do opróżnienia i wydania lokalu mieszkalnego".

"Wygenerował proces, który z gruntu skazany był na niepowodzenie"

Mieszkanie, za które pan Stefan zapłacił deweloperowi 200 tysięcy złotych, chce sprzedać syndyk, by odzyskać część długów upadłej spółki. Najpierw musi się jednak pozbyć ojca i jego niepełnosprawnego syna.

Ministerstwo Sprawiedliwości już raz zawiesiło eksmisję pana Stefana i jego syna Michała. Nie udało się jednak rozwiązać sytuacji prawnej mężczyzny. Deweloper upadł, zanim podpisano akt notarialny. Stąd te kłopoty.

Pan Stefan musi też słono zapłacić za ostatnią przegraną sprawę - 14,5 tysiąca złotych. - Pan powód po prostu wygenerował proces, który z gruntu skazany był na niepowodzenie. Powinien jednak mieć tego świadomość. Strona przeciwna musiała w związku z tym podjąć skuteczną obronę, stąd też z racji tego należą się jej koszty - wyjaśnia Małgorzata Czerwińska z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Pomoże skarga nadzwyczajna?

- To jest wszystko zabezpieczeniem dla tego dziecka. Ja to w sądzie mówię i płaczę i dla sądu to tak, jakby po kaczce woda spłynęła - mówi pan Stefan.

3 kwietnia ma zacząć obowiązywać ustawa o Sądzie Najwyższym, która będzie pozwalać na składanie skargi nadzwyczajnej. To może być ostatnia deska ratunku dla pana Stefana.

- Będziemy apelować, by taka skarga została złożona przez Prokuratora Generalnego bądź Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi Michał Jaworski, pełnomocnik Stefana Pachulczaka.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS