"Mamy żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić". Ojciec z niepełnosprawnym synem walczy o mieszkanie

12.03.2018 | "Mamy żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić". Ojciec z niepełnosprawnym synem walczy o mieszkanie
12.03.2018 | "Mamy żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić". Ojciec z niepełnosprawnym synem walczy o mieszkanie
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
12.03.2018 | "Mamy żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić". Ojciec z niepełnosprawnym synem walczy o mieszkanieJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Jeśli można mówić o bezduszności wymiaru sprawiedliwości, to Stefan Pachulczak z niepełnosprawnym synem są jego ofiarami. Pan Stefan kupił mieszkanie, ale deweloper zbankrutował. Jest groźba eksmisji, desperacka walka, przegrana w sądzie, a na dodatek zasądzone koszty sądowe.

Pan Stefan razem z mieszkaniem może stracić wszystko, co kocha. Na ulicy trudno mu będzie się zajmować dorosłym synem z zespołem Downa. - Widocznie nie zasłużyłem na to, może dziecko nie zasłużyło, może ja wyglądam na jakiegoś kloszarda, że mam żyć na ulicy, bo ktoś chce zarobić - mówi Stefan Pachulczak.

Ojciec desperacko walczy przed sądami. I przegrywa. W poniedziałek też nie udało mu się wyłączyć jego mieszkania z grożącej egzekucji komorniczej. - Stefan Pachulczak próbował obecnie zniweczyć prawomocne orzeczenie sądu i spoczywający na nim obowiązek wydania lokalu mieszkalnego w stanie wolnym od osób i rzeczy - mówi Małgorzata Czerwińska z Sądu Okręgowego w Szczecinie i dodaje, że pan Stefan "obowiązany jest do opróżnienia i wydania lokalu mieszkalnego".

"Wygenerował proces, który z gruntu skazany był na niepowodzenie"

Mieszkanie, za które pan Stefan zapłacił deweloperowi 200 tysięcy złotych, chce sprzedać syndyk, by odzyskać część długów upadłej spółki. Najpierw musi się jednak pozbyć ojca i jego niepełnosprawnego syna.

Ministerstwo Sprawiedliwości już raz zawiesiło eksmisję pana Stefana i jego syna Michała. Nie udało się jednak rozwiązać sytuacji prawnej mężczyzny. Deweloper upadł, zanim podpisano akt notarialny. Stąd te kłopoty.

Pan Stefan musi też słono zapłacić za ostatnią przegraną sprawę - 14,5 tysiąca złotych. - Pan powód po prostu wygenerował proces, który z gruntu skazany był na niepowodzenie. Powinien jednak mieć tego świadomość. Strona przeciwna musiała w związku z tym podjąć skuteczną obronę, stąd też z racji tego należą się jej koszty - wyjaśnia Małgorzata Czerwińska z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Pomoże skarga nadzwyczajna?

- To jest wszystko zabezpieczeniem dla tego dziecka. Ja to w sądzie mówię i płaczę i dla sądu to tak, jakby po kaczce woda spłynęła - mówi pan Stefan.

3 kwietnia ma zacząć obowiązywać ustawa o Sądzie Najwyższym, która będzie pozwalać na składanie skargi nadzwyczajnej. To może być ostatnia deska ratunku dla pana Stefana.

- Będziemy apelować, by taka skarga została złożona przez Prokuratora Generalnego bądź Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi Michał Jaworski, pełnomocnik Stefana Pachulczaka.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek określił cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS