Bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry. Na taki sprzęt gra Orkiestra

14.01.2018 | Bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry. Na taki sprzęt gra Orkiestra
14.01.2018 | Bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry. Na taki sprzęt gra Orkiestra
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.01.2018 | Bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry. Na taki sprzęt gra OrkiestraMarek Nowicki | Fakty TVN

Pod hasłem "wyrównywania szans" kryją się inkubatory, respiratory, aparaty USG i nie tylko. To będzie sprzęt do leczenia noworodków, a zakupy z tegorocznej zbiórki trafią na oddziały położnicze i neonatologiczne w dużych, małych i najmniejszych miastach.

Szpitale powiatowe w Opocznie i Bielsku Podlaskim - co zrobić, żeby rodzące się tam dzieci były tak samo bezpieczne jak te, które rodzą się w dużych klinikach ginekologicznych w dużych miastach? Jaki sprzęt jest tu potrzebny? Te pytania zadaliśmy dyrekcji i pracownikom tych szpitali.

Numer jeden na liście potrzeb to stanowisko do resuscytacji. Aparaty, jakie powinny trafić do szpitali powiatowych, pokazała nam Maria Borszewska-Kornacka z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Warszawie. Oddział kierowany przez panią profesor jest wyposażony doskonale.

Dla małych dzieci Wielka Orkiestra kupi też bilirubinometry, laktatory, pulsoksymetry, a także inkubatory, kardiomonitory i ultrasonografy. Fundacja Jurka Owsiaka od początku swojego działania na oddziały noworodkowe dostarczyła już kilka tysięcy tego typu maszyn. To ciągle jednak mało.

- Ostatni raz graliśmy dla noworodków siedem lat temu. Ten sprzęt się zużywa - mówi prof. Bohdan Maruszewski, kardiochirurg, członek zarządu fundacji WOŚP.

Najważniejszy pierwszy odddech

Ilu dzieciom ten sprzęt uratował zdrowie i życie w ciągu ćwierć wieku grania Orkiestry? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć. Wiemy jednak, że oddziałów noworodkowych w Polsce jest czterysta i zdecydowana większość to oddziały takie jak te w Opocznie i Bielsku Podlaskim. One potrzebują wsparcia.

- Oddziały pierwszego stopnia muszą mieć wszystko do zapewnienia prawidłowego pierwszego oddechu, to jest pierwsza linia frontu - tłumaczy prof. Maria Borszewska-Kornacka.

Po zakończeniu zbiórki szpitale będą mogły zgłaszać do fundacji WOŚP zapotrzebowanie na konkretny sprzęt medyczny. Orkiestra ogłosi przetarg i spróbuje te prośby spełnić.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS