"Miażdżący" raport i naciski PiS. Co dalej ze sprawą "pancernego Mariana"?

29.11.2019 | "Miażdżący" raport i naciski PiS. Co dalej ze sprawą "pancernego Mariana"?
29.11.2019 | "Miażdżący" raport i naciski PiS. Co dalej ze sprawą "pancernego Mariana"?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
29.11.2019 | "Miażdżący" raport i naciski PiS. Co dalej ze sprawą "pancernego Mariana"?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Myślę, że pan Banaś poda się dziś do dymisji - mówił w piątek po południu premier Mateusz Morawiecki i dodał, że jeśli tak się nie stanie, to jest jeszcze "plan B". Marian Banaś dymisji jednak nie składa. I to mimo tego, że CBA składa doniesienie do prokuratury. Zdaniem służb kontrola oświadczeń majątkowych szefa NIK wykazała nieprawidłowości.

- Myślę, że pan prezes NIK Marian Banaś poda się dziś do dymisji - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Najwyraźniej presja nie zadziałała, bo po południu Najwyższa Izba Kontroli wydała oficjalny komunikat w sprawie dymisji prezesa Mariana Banasia, w którym zdementowała wszelkie spekulacje. "W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby Prezes NIK złożył dymisję z zajmowanego stanowiska informujemy, że decyzja taka nie zapadła".

Spotkanie Kaczyńskiego, Kamińskiego i Banasia

Słowa premiera to już kolejna próba skłonienia Mariana Banasia do dymisji.

W czwartek wieczorem na spotkaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z wiceprezesem partii, ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim próbowali wymusić na szefie NIK-u dymisję. Najwyraźniej bezskutecznie, bo po spotkaniu wicerzecznik ugrupowania Radosław Fogiel poinformował oficjalnie, że kierownictwo PiS oczekuje rezygnacji Mariana Banasia z pełnionej funkcji.

- Ten apel do prezesa Banasia stał się zasadny. Te rekomendacje osób, które znają wnioski raportu (CBA - przyp. red.) były też istotne - wyjaśnił Fogiel.

To, że zarząd partii zdecydował się oficjalnie, publicznie nacisnąć na Mariana Banasia oznacza, iż w zakulisowych rozmowach odmawiał on podania się do dymisji.

Kontrola CBA

Z nieoficjalnych informacji wynika, że raport Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który miał prześwietlić majątek, biznesy i kontakty Mariana Banasia, ma być dla niego "miażdżący".

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek rano do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia (http://www.tvn24.pl)

Dlatego Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Zawiadomienie zawiera listę zarzutów dotyczących zatajania majątku i nieudokumentowania dochodów przez Banasia.

"W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Mariana Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu" - przekazało Biuro.

"Plan B"

- Wnioski z tego raportu powinny skłaniać pana Mariana Banasia do podania się do dymisji. Jeżeli tak się nie stanie, to mamy również plan B - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier nie powiedział co jest "planem B". Prawdopodobna jest zmiana ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. - Życie pokazuje, że czasem zdarzają się takie sytuacje, których prawo nie przewiduje. Z informacji jakie mam, myślę że klub będzie pracował nad zmianami legislacyjnymi - zdradziła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Rozważany był również scenariusz zmiany konstytucji w taki sposób, aby większością 2/3 głosów Sejm mógł odwołać prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Tyle, że taką zmianę musiałaby poprzeć opozycja - a ona nie zamierza.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że nie wyrazi zgody na zmianę konstytucji.

- To po prostu hańba, skandal. To jest obraz tego, jakich ludzi PiS daje na najwyższe stanowiska - ocenia wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki zapytany, czy Marian Banaś na stanowisku szefa NIK szkodzi Prawu i Sprawiedliwości, odparł "mnie nie szkodzi. - Ale partii, może się okazać, że szkodzi - dodał.

Teczka z dymisją?

- Ale partii - może się okazać, że szkodzi (http://www.tvn24.pl)

W piątek rano odbyło się spotkanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli z jego nowymi zastępcami - Tadeuszem Dziubą i Markiem Opiołą. Po spotkaniu Tadeusz Dziuba przyjechał do marszałek Sejmu, ale nie przywiózł w teczce dymisji prezesa.

Po tej wizycie, w siedzibie PiS-u Jarosław Kaczyński zarządził naradę z dwoma ministrami - Zbigniewem Ziobrą i Mariuszem Kamińskim. Obaj znają wnioski CBA. Minister sprawiedliwości ma już u siebie wniosek o śledztwo w sprawie Mariana Banasia. Jeśli prokuratorzy się pospieszą, to wkrótce do Sejmu może wpłynąć wniosek o uchylenie Marianowi Banasiowi immunitetu. I ten akurat opozycja poprze.

- My sobie nie wyobrażamy takiej sytuacji, żeby prezes Najwyższej Izby Kontroli, czyli człowiek od którego wszyscy wymagamy nieposzlakowanej opinii pełnił tę funkcję mimo tych wątpliwości - podkreśla wicepremier Jacek Sasin.

Reportaż "Superwizera" TVN

Politycy Prawa i Sprawiedliwości "nie wyobrażają sobie" innego scenariusza niż dymisja dopiero dwa miesiące reportażu "Superwizjera" TVN.

REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" TVN "PANCERNY MARIAN I POKOJE NA GODZINY"

Jednak tuż po emisji reportażu politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniali o uczciwości Mariana Banasia. - To są wszystko pomówienia. To on jest ofiarą - mówili politycy.

Ewolucja stanowiska następowała, gdy dziennikarze ujawniali kolejne szczegóły.

- Jeśli tylko potwierdzą się te wątpliwości to wyciągniemy konsekwencje i doprowadzimy do dymisji pana Banasia - zapewniał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Materiał "Superwizjera" TVN pokazał wszystko to, czego nie dowiedziały się polskie służby, zanim Prawo i Sprawiedliwość powołało Mariana Banasia na szefa najważniejszej instytucji kontrolnej w Polsce.

Gdyby służby skontrolowały jego majątek wtedy, dziś PiS nie wymuszałoby dymisji i nie musiało szukać żadnego "planu B".

Banaś o zawiadomieniu CBA

W piątek prezes NIK odniósł się do informacji CBA o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa. Zawiadomienie jest wynikiem kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia prowadzonej przez Biuro.

"Muszę kategorycznie zaprzeczyć zarzutom, że zatajałem swój stan majątkowy i mam nieudokumentowane źródła dochody" - czytamy w oświadczeniu Mariana Banasia, które zostało przekazane PAP.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS