"Ludzie naprawdę umierają w kolejkach". Lekarze wypisują receptę dla tych, którzy wygrają wybory

09.09.2019 | "Ludzie naprawdę umierają w kolejkach". Lekarze wypisują receptę dla tych, którzy wygrają wybory
09.09.2019 | "Ludzie naprawdę umierają w kolejkach". Lekarze wypisują receptę dla tych, którzy wygrają wybory
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.09.2019 | "Ludzie naprawdę umierają w kolejkach". Lekarze wypisują receptę dla tych, którzy wygrają wyboryMarek Nowicki | Fakty TVN

Polska to chory kraj - alarmują lekarze, bo zdrowo nie jest, jeżeli 30 tysięcy ludzi rocznie umiera z powodu braku pieniędzy w ochronie zdrowia. Są mocne liczby i jest mocny telewizyjny spot, który politykom ma otworzyć oczy i przed wyborami być jak terapia szokowa.

Według lekarzy politycy grają zdrowiem Polaków. Zrealizowali spot, który wzywa do podpisania manifestu i ma wywrzeć presję na tych, którzy chcą rządzić.

- Jak ja słyszę coraz to nowe konwencje partii rządzącej i coraz to nowe obietnice, i ani słowa o ochronie zdrowia, to jestem przerażony. Normalnie, po ludzku, jako obywatel jestem przerażony, bo to jest wręcz prowokacyjne lekceważenie systemu opieki zdrowia - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Rządzący odpowiadają - nie lekceważymy ochrony zdrowia i dodają, że mieli za mało czasu.

- Kraków nie od razu zbudowano. Jeżeli chcemy te dziesiątki lat, czy naście lat zaległości w finansowaniu, w kadrach, w jakości sprzętu nadrobić, no to to jest ciężka praca - tłumaczy minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak przekonuje PiS - przydałaby się kolejna kadencja. Platforma rządziła osiem lat i sytuacji finansowej w ochronie zdrowia też nie poprawiła. Grzegorz Schetyna pytany o to, dlaczego za rządów PO nakłady nie zostały zwiększone, zasłania się "inną sytuacja budżetową" i dodaje, że obecnie mamy do czynienia z koniunkturą światową.

Każda wymówka jest dobra. Z badań przeprowadzonych dla "Faktów" TVN i TVN24 jasno wynika, że dla wyborców stan ochrony zdrowia jest kluczowy i powinien być najważniejszym tematem kampanii wyborczej.

"Polska to chory kraj"

- Niewydolny system ochrony zdrowia rzutuje na cały organizm, na całą Polskę i sprawia, że my, lekarze, mówimy dzisiaj "Polska to chory kraj". Ale nie bylibyśmy lekarzami, gdybyśmy nie zaproponowali sposobu leczenia - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Lekarze proponują między innymi, żeby nakłady na ochronę zdrowia wzrosły do 6,8 procent PKB już za dwa lata, a do końca 2030 roku miałyby osiągnąć poziom 9 procent. To jeszcze jedenaście lat, ale decyzje w tak ważnej sprawie musiałby podjąć już ten parlament, który wybierzemy za miesiąc.

Ponieważ wydajemy za mało pieniędzy na ochronę zdrowia, to Polacy częściej umierają z powodu chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej.

- To jest prawdziwy problem i dotyka on wszystkich. Tak samo wyborców PO, tak wyborców PiS, jak i Lewicy. Dlatego zajęcie się tym problemem, tak, jak tutaj koledzy wspominają, powinno być ponadpartyjne. Przestańcie się szanowni państwo kłócić, bo ludzie, tak, jak to Ogólnopolski Związek Zawodowy napisał kiedyś na billboardach, naprawdę umierają w kolejkach - apeluje Krzysztof Bukiel.

Według Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie - z powodu zbyt małych pieniędzy na ochronę zdrowia każdego roku umiera w Polsce trzydzieści tysięcy ludzi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Okregowa Izba Lekarska w Warszawie

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS