Sondaże wieszczą dotkliwą porażkę po 14 latach u władzy. "Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji"

Źródło:
Fakty TVN

W czwartek w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże wskazują, że rządzący krajem od 14 lat torysi oddadzą władzę Partii Pracy. Eksperci oceniają, że to będzie spektakularna poraża partii Rishiego Sunaka.

Rishi Sunak nie ma już nic do stracenia, dlatego na scenę, na ostatniej prostej kampanii wyborczej, wezwano człowieka, któremu ustępujący premier wbił nóż w plecy. Entuzjazm sali musiał zaskoczyć nawet pomysłodawców tego występu, a premier Sunak musiał powołać się na sławę swojego byłego szefa. - Boris ma rację, mówiąc, że nadszedł czas, by wszyscy konserwatyści się zjednoczyli, by odebrać Partii Pracy superwiększość - mówił brytyjski premier.

Superwiększość, o której wspomniał premier, prognozują sondaże, według których Partia Pracy będzie mogła liczyć na 484 mandaty. Eksperci nazywają to największą klęską partii rządzącej w historii kraju.

- Jeśli chce się zobaczyć tak zły wynik konserwatystów, trzeba cofnąć się do 1832 roku, tuż po wojnach napoleońskich. Wtedy mieli 30 procent poparcia, teraz mają około 20 - wskazuje Robert Ford, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Manchesterze.

Po 14 latach rządów torysów opozycja obiecuje Brytyjczykom zmianę. Poseł Partii Pracy z dzielnicy Hammersmith w Londynie, nazywanej często polską, twierdzi, że wyborcy są przede wszystkim zmęczeni drożyzną i kolejkami do lekarzy. - Ludzie mają dość kłamstw i niekompetencji tego rządu. Boris Johnson jest tego dobrym przykładem. Wyborcy narzekają na polityków, ale wiedzą, że to politycy muszą wyciągnąć kraj z kłopotów - mówi Andy Slaughter, kandydat Partii Pracy.

Wzajemne oskarżenia

Hasłem kampanii Partii Pracy jest słowo "zmiana". - W przeciwieństwie do coraz bardziej desperackiej, negatywnej kampanii torysów, my oferujemy program. W tej kampanii chodzi o otwarcie nowego rozdziału i odbudowę naszego kraju - podkreśla Keir Starmer, przewodniczący Partii Pracy.

ZOBACZ TEŻ: Mówił, że wkrótce Polska wyprzedzi Wielką Brytanię, teraz zostanie brytyjskim premierem?

Wzajemne ataki zdominowały krótką kampanię wyborczą, w której torysi popełnili mnóstwo błędów, a laburzyści unikali niewygodnych tematów. Słowa brexit i Unia Europejska padały z ust lidera Partii Pracy tylko wtedy, gdy zaprzeczał oskarżeniom Rishiego Sunaka, że chce powrotu do Unii. Keir Starmer obiecuje, że to nie wchodzi w grę, ale ma zamiar wynegocjować z Brukselą lepszą umowę o współpracy. Jedynym, co kandydatów największych partii łączy, są sprawy bezpieczeństwa.

- Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo nie były głośnymi tematami kampanii, bo w tych sprawach jest pełna zgoda między Partią Pracy a konserwatywną. Zwłaszcza w kwestii całkowitego poparcia dla Ukrainy i NATO, i zwiększenia wydatków na obronność - wskazuje dr Karl Pike, politolog z Queen Mary University.

W tej kwestii od wszystkich odstaje tylko Nigel Farage. Lider nowego, nacjonalistycznego ugrupowania Reform UK przekonuje, że atak Rosji na Ukrainę był skutkiem rozszerzania Unii Europejskiej i NATO na wschód. Jego ugrupowanie może liczyć na najwyżej kilka miejsc w Izbie Gmin.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ANDY RAIN

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS