Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę
Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę
Grzegorz Jarecki/Fakty o Południu TVN24
Po wyroby tytoniowe sięga co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzęGrzegorz Jarecki/Fakty o Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie to "jedno z największych w historii zagrożeń dla zdrowia publicznego". - Szkodliwość tytoniu jest znana właściwie od lat 80. Ja uważam, że to dość dużo czasu, żebyśmy wszyscy wiedzieli, jak bardzo to jest szkodliwe - zwraca uwagę dr Marcin Bednarek z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

O szkodliwości palenia teoretycznie nie trzeba przypominać i są jej świadomi nawet sami palacze, mimo tego po jakiś rodzaj wyrobu tytoniowego sięga średnio co trzeci Polak. - W zeszłym tygodniu przyjmowałem pacjenta, który zaczął palić w wieku pięciu lat, dlatego że jego starsi bracia zachęcali go do palenia papierosów. Będąc wciąż jeszcze stosunkowo młodym człowiekiem, jest inwalidą oddechowym, wymagającym wsparcia koncentratora tlenu - mówi Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

ZOBACZ TEŻ: E-papierosy groźne nie tylko dla zdrowia. "Należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych produktów"

Do regularnego palenia przyznają się też nastolatki. Eksperci szacują, że nawet ponad połowa przynajmniej raz spróbowała. Zdarzają się też dzieci, które paliły. - Najmłodszy palacz, z którym się spotkałam, trudno powiedzieć, żeby to był heavy smoking, ale popalający w szkole podstawowej, to nawet w 1-2 klasie - mówi prof. Ewa Czarnobilska z Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych UJ CM. - Najmłodszy palacz e-papierosów, z którym ja się spotkałem, miał sześć lat - dodaje Tomasz Karauda.

Domański: Mamy drugie najtańsze papierosy w Unii. Będą droższe
Domański: Mamy drugie najtańsze papierosy w Unii. Będą droższeTVN24

Podwyżka akcyzy

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy znacznie podnoszącej akcyzę na różnego rodzaju wyroby do palenia. Droższe będą papierosy, cygara, podgrzewane wyroby tytoniowe i płyn do e-papierosów, które wcale nie są lepszą alternatywą.

- Nikotyna, którą zawierają, uzależnia tak samo. Nie mamy co prawda tych substancji smolistych, ale mamy rozpuszczalniki, które stosowane są do tego, żeby te olejki, na przykład zapachowe, rozpuścić. To też powoduje uszkodzenie dróg oddechowych. Są raportowane coraz liczniejsze zapalenia płuc - wskazuje dr Marcin Bednarek.

Nowa, wyższa akcyza ma obowiązywać od 1 marca przyszłego roku. Najbardziej, bo o 75 procent, wzrośnie stawka na płyny do papierosów elektronicznych, o 50 procent na tak zwane wyroby nowatorskie, czyli podgrzewane produkty tytoniowe. Z kolei o 38 procent wyższa będzie akcyza na tytoń do palenia, a na tradycyjne papierosy oraz na cygara i cygaretki - o 25 procent.

Wzrost akcyzy od 1 marca 2025 rokugov.pl/premier

Alarmujące dane WHO

W praktyce chodzi o to, żeby cena wyrobów tytoniowych po prostu zniechęcała do palenia. Wyższe ceny miałyby stanowić barierę przede wszystkim dla młodszych. - Musimy zrobić wszystko, by te szkodliwe nałogi dla zdrowia młodzieży jak najbardziej uczynić niedostępnymi - podkreśla ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka.

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 90 procent chorych na raka łączy jedna rzecz. Eksperci ostrzegają

Dwie kolejne podwyżki akcyzy - o kilkanaście do nawet 50 procent, w zależności od produktu - planowane są w 2026 i 2027 roku. Sumarycznie najbardziej zdrożeje płyn do papierosów elektronicznych, popularnych szczególnie wśród młodszych palaczy.

- Tu mamy problem, że ten nawyk sięgania po używki, zawierające nikotynę, bardzo niewinnie się rozpoczyna. Producenci w rozmaity sposób kuszą czymś, co z pozoru nie szkodzi, co z pozoru nie jest papierosem - zauważa Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia jasno wynika, że palenie zabija ponad osiem milionów osób rocznie. Z tego ponad milion to bierni palacze. - Ten boczny strumień dymu tytoniowego zawiera nawet 20-krotnie więcej nikotyny niż ten wdychany przez palacza - zaznacza prof. Ewa Czarnobilska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"To recydywa" i "nękanie wybranych nadawców" - mówi jeden z członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jej przewodniczącym Macieju Świrskim i jego metodach działania. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się też sąd, który orzekł, że Maciej Świrski złamał prawo, opóźniając decyzję dotyczącą koncesji dla kanału Grupy TVN. Na Świrskiego czeka wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu.

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Kolejne zarzuty pod adresem Macieja Świrskiego. "Nękanie wybranych nadawców", "recydywa"

Źródło:
Fakty TVN

W państwowej spółce IDEAS NCBR profesor Piotr Sankowski stworzył zespół ludzi, ale sam przegrał konkurs na nowego szefa. Spotkało się to z oburzeniem części środowiska uniwersyteckiego i apelem do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. Pojawia się więc pytanie, co stanie się z profesorem i czy powstanie nowy instytut, który będzie zajmował się sztuczną inteligencją.

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Chaos w IDEAS NCBR i apel naukowców. "To psucie instytucji, która bardzo dobrze działała"

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes NBP Adam Glapiński zrobił wszystko w czasie poprzedniej kadencji, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół i nawet wygłaszać komentarze polityczne. Oprócz tego jestem przekonany, że decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych w tamtym okresie były spóźnione - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Jan Krzysztof Bielecki, pytany, czy widzi podstawy do postawienia szefa banku centralnego przez Trybunałem Stanu. Bielecki komentował też kształt projektu budżetu na 2025 rok.

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

"Glapiński zrobił wszystko, żeby pokazać, że potrafi pomagać rządowi swoich przyjaciół"

Źródło:
TVN24

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

- Kiedy nie ma immunitetu, logiczną konsekwencją będzie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu - stwierdził we wtorek w TVN24 senator Krzysztof Kwiatkowski (KO), komentując sprawę posła Marcina Romanowskiego. Zaznaczył, iż "ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył". Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) dodał, iż jest "zaskoczony faktem, że pan Romanowski zrezygnował z prawa, by się bronić". 

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

"Ten człowiek udowodnił, że będzie mataczył"

Źródło:
tvn24.pl

Meksyk ma pierwszą w historii kobietę prezydent. To Claudia Sheinbaum, spadkobierczyni polityki swego poprzednika Manuela Lopeza Obradora. Rządziła już miastem Meksyk, które jest jedną z największych światowych metropolii. Teraz jednak będzie musiała stawić czoła znacznie większym wyzwaniom. W tym potężnym i brutalnym kartelom narkotykowym.

Historyczna chwila dla Meksyku. Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na prezydenta 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marine Le Pene stanęła przed sądem. Jest oskarżona o to, że jej partia wyłudziła unijne pieniądze, zatrudniając fikcyjnych asystentów w Parlamencie Europejskim. Niektórzy mieli pracować dla Zjednoczenia Narodowego, inni pilnować dzieci Le Pen. Liderka skrajnej prawicy zaciekle się broni i twierdzi, że cała sprawa to proces polityczny, którego głównym celem jest niedopuszczenie jej do władzy.

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Marine Le Pen oskarżona o wyłudzanie unijnych pieniędzy. Od wyroku sądu może zależeć jej przyszła prezydentura

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS