Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira PutinaJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Aleksiej Nawalny nie żyje, ale patologie reżimu Putina nadal dokumentują i piętnują współpracownicy opozycjonisty.

W Moskwie za zamkniętymi drzwiami ruszył proces czworga dziennikarzy z zespołu Nawalnego. Antonina Faworska, Siergiej Karelin, Konstantin Gabow i Artiom Krige publikowali w sieci materiały dokumentujące korupcję ma szczytach rosyjskiej władzy. Są oskarżeni o "ekstremizm", grozi im do sześciu lat więzienia. Ich sympatycy przywitali ich w sądzie oklaskami.

ZOBACZ TEŻ: Strzeżone rezydencje, guwernerzy z RPA. Jak żyją synowie Putina

W państwie Putina wolne media nie istnieją. Jedynym miejscem, z którego Rosjanie mogą czerpać nieocenzurowane informacje, jest internet. Kanały o nazwach Aleksiej Nawalny i Nawalny Live śledzą w mediach społecznościowych miliony odbiorców.

- Żeby czuć się władcą, Putin potrzebuje jachtów, pałaców i winnic dla siebie i swoich kochanek, luksusowych samochodów. To wszystko dla Putina wydaje się oczywistością. On nie rozumie, co to jest zmiana władzy, nie rozumie, co to jest konkurencja, uczciwe wybory. To taki typ myślenia, typ myślenia czekisty, który zagarnął władzę i nie chce jej oddać - mówi Rusłan Szaweddinow, bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego.

Raport, według którego Nawalny został otruty, a władze próbowały to ukryć

W tym tygodniu niezależny rosyjski portal Insider opublikował wyniki swojego śledztwa, z którego wynika, że Aleksiej Nawalny został w lutym tego roku otruty w łagrze, a władze próbowały to ukryć. Tłumaczyłoby to, dlaczego służby więzienne długo nie chciały wydać ciała zmarłego jego bliskim.

Mariana Kacarowa, specjalna sprawozdawczyni ONZ do spraw praw człowieka w Rosji, oskarża rosyjskie władze o śmierć Nawalnego. W opublikowanym niedawno raporcie Bułgarka napisała, że w Rosji panuje sponsorowany przez państwo system oparty na strachu i karach, a obrońcy praw człowieka, dziennikarze i działacze polityczni są brutalnie prześladowani.

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamieAndrzej Zaucha/Fakty TVN

- Jakikolwiek sprzeciw wobec wojny jest karany. Tolerowane są akty przemocy ze strony policji. Powszechne są arbitralne aresztowania i zatrzymania. Warunki w więzieniach się pogorszyły. Coraz częstsze są przypadki umieszczania w izolatce lub śmierci w areszcie, szczególnie w przypadku więźniów politycznych - przekazała Mariana Kacarowa.

Żołnierze, którzy nie chcą walczyć, są torturowani

Z ONZ-owskiego raportu wynika, że reżim Putina przetrzymuje ponad 1300 więźniów politycznych, a powszechną praktyką są tortury wobec nich.

- W swoim raporcie opisałam stosowanie różnych metod przymusu, karania także żołnierzy, którzy są już na linii frontu, ale nie chcą walczyć. Często wrzucano ich do dołów w ziemi, bez wody i jedzenia. Torturowano i bito, żeby zmusić ich do dalszej walki - powiedziała Mariana Kacarowa.

Według misji ONZ monitorującej przestrzeganie praw człowieka w Ukrainie tortur doświadczyło też ponad 90 procent ukraińskich jeńców wojennych w rosyjskiej niewoli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Pół biedy, jeśli chodziłoby tylko o dynie, choć to nasz eksportowy hit. W tym roku i same dynie, i zbiory, są mniejsze. Tegoroczna susza szkodzi wielu roślinom uprawnym. To uderza po kieszeni i rolników, i nas wszystkich. Jaką cenę płacimy już teraz za kryzys klimatyczny?

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Źródło:
Fakty TVN

W poszukiwaniach "drugiego Andrzeja Dudy" prezes PiS-u na razie jest niezdecydowany. Lista ma się zawężać, a niemal rzutem na taśmę do gry wchodzi samorządowiec. To Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. On sam przekonuje, że nie ma takiej ambicji, ani planów.

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Do gry w PiS wchodzi nowy kandydat na kandydata na prezydenta? Zapytaliśmy go o to

Źródło:
Fakty TVN

Pięciomiesięczny chłopiec, który pierwszego listopada z podejrzeniem pobicia trafił do koszalińskiego szpitala, jest w stanie stabilnym. Trzeciego listopada jego rodzice zostali doprowadzeni do prokuratury i usłyszeli zarzuty. Ojciec decyzją sądu został zatrzymany w areszcie na trzy miesiące, wobec matki zastosowano dozór policyjny.   

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Sąd zdecydował w sprawie ojca pięciomiesięcznego chłopca. "Zachodzi obawa matactwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Kiedy widzę taki projekt budżetu, mogę albo milczeć i udawać, że nic się nie dzieje, albo głośno i otwarcie mówić, że to nie tak miało wyglądać. Wybrałem drugą drogę - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Adrian Zandberg (Razem). Europoseł KO Andrzej Halicki powiedział, że Zandberg "ma złote recepty, ale tak naprawdę nic z tego nie wychodzi, dlatego, że nie realizuje ich".

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Zandberg: wystarczy zagłosować za poprawkami Razem. Halicki: najpierw ustalcie, jakie macie

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS