Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira PutinaJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Aleksiej Nawalny nie żyje, ale patologie reżimu Putina nadal dokumentują i piętnują współpracownicy opozycjonisty.

W Moskwie za zamkniętymi drzwiami ruszył proces czworga dziennikarzy z zespołu Nawalnego. Antonina Faworska, Siergiej Karelin, Konstantin Gabow i Artiom Krige publikowali w sieci materiały dokumentujące korupcję ma szczytach rosyjskiej władzy. Są oskarżeni o "ekstremizm", grozi im do sześciu lat więzienia. Ich sympatycy przywitali ich w sądzie oklaskami.

ZOBACZ TEŻ: Strzeżone rezydencje, guwernerzy z RPA. Jak żyją synowie Putina

W państwie Putina wolne media nie istnieją. Jedynym miejscem, z którego Rosjanie mogą czerpać nieocenzurowane informacje, jest internet. Kanały o nazwach Aleksiej Nawalny i Nawalny Live śledzą w mediach społecznościowych miliony odbiorców.

- Żeby czuć się władcą, Putin potrzebuje jachtów, pałaców i winnic dla siebie i swoich kochanek, luksusowych samochodów. To wszystko dla Putina wydaje się oczywistością. On nie rozumie, co to jest zmiana władzy, nie rozumie, co to jest konkurencja, uczciwe wybory. To taki typ myślenia, typ myślenia czekisty, który zagarnął władzę i nie chce jej oddać - mówi Rusłan Szaweddinow, bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego.

Raport, według którego Nawalny został otruty, a władze próbowały to ukryć

W tym tygodniu niezależny rosyjski portal Insider opublikował wyniki swojego śledztwa, z którego wynika, że Aleksiej Nawalny został w lutym tego roku otruty w łagrze, a władze próbowały to ukryć. Tłumaczyłoby to, dlaczego służby więzienne długo nie chciały wydać ciała zmarłego jego bliskim.

Mariana Kacarowa, specjalna sprawozdawczyni ONZ do spraw praw człowieka w Rosji, oskarża rosyjskie władze o śmierć Nawalnego. W opublikowanym niedawno raporcie Bułgarka napisała, że w Rosji panuje sponsorowany przez państwo system oparty na strachu i karach, a obrońcy praw człowieka, dziennikarze i działacze polityczni są brutalnie prześladowani.

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie
Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamieAndrzej Zaucha/Fakty TVN

- Jakikolwiek sprzeciw wobec wojny jest karany. Tolerowane są akty przemocy ze strony policji. Powszechne są arbitralne aresztowania i zatrzymania. Warunki w więzieniach się pogorszyły. Coraz częstsze są przypadki umieszczania w izolatce lub śmierci w areszcie, szczególnie w przypadku więźniów politycznych - przekazała Mariana Kacarowa.

Żołnierze, którzy nie chcą walczyć, są torturowani

Z ONZ-owskiego raportu wynika, że reżim Putina przetrzymuje ponad 1300 więźniów politycznych, a powszechną praktyką są tortury wobec nich.

- W swoim raporcie opisałam stosowanie różnych metod przymusu, karania także żołnierzy, którzy są już na linii frontu, ale nie chcą walczyć. Często wrzucano ich do dołów w ziemi, bez wody i jedzenia. Torturowano i bito, żeby zmusić ich do dalszej walki - powiedziała Mariana Kacarowa.

Według misji ONZ monitorującej przestrzeganie praw człowieka w Ukrainie tortur doświadczyło też ponad 90 procent ukraińskich jeńców wojennych w rosyjskiej niewoli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS