"Nowy poziom niebezpieczeństwa". Sędziowie odpowiadają na słowa premiera

13.01.2020 | "Nowy poziom niebezpieczeństwa". Sędziowie odpowiadają na słowa premiera
13.01.2020 | "Nowy poziom niebezpieczeństwa". Sędziowie odpowiadają na słowa premiera
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
13.01.2020 | "Nowy poziom niebezpieczeństwa". Sędziowie odpowiadają na słowa premieraKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Gdy upadała komuna, to mieli po kilka, kilkanaście lat. Wykształceni byli w wolnej Polsce. Trudno więc, by brali do siebie słowa premiera, że komunistyczni sędziowie wychowali sobie następców. Tylko jak długo i dlaczego sędziowie mają być obrażani i poniżani?

Jeśli coś mogło jeszcze zaskoczyć młodych, wykształconych w wolnej Polsce prawników w ich walce o wolne i niezawisłe sądy, to argument, który przedstawił w niemieckiej prasie premier. Zdaniem szefa rządu komunistyczni sędziowie wychowali sobie następców.

- W 1989 roku miałam 12 lat. Skończyłam liceum w wolnej Polsce, studiowałam w wolnej Polsce - mówi Marta Kożuchowska-Warywoda, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- My już jesteśmy zmęczeni tą retoryką - dodaje Monika Frąckowiak, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda oraz członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Zaczynałem pracę w sądzie jako aplikant. Miałem 24 lata. Moi sędziowie-patroni byli ode mnie trzy lata starsi i chyba nawet już maturę zdążyli zrobić w wolnej Polsce - opowiada Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Nestor polskich prawników profesor Andrzej Zoll nie ukrywa, jak bardzo był poruszony wypowiedzią premiera.

- (Słowa premiera Morawieckiego - przyp. red.) albo są dowodem wielkiej hipokryzji pana premiera, albo złej woli. Takiej krańcowej złej woli - mówi były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"Nowy poziom niebezpieczeństwa"

- Nikt młodych sędziów - tych, którzy rozpoczynali działalność po 1989 roku - nie oskarża o żadne związki z dawnym ustrojem - zapewnia wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dla przypomnienia: w piątek niemiecki dziennik "Die Welt" opublikował wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim, w którym poruszono kwestię praworządności w Polsce. Szef rządu odnosił się między innymi do płynącej z Brukseli krytyki pod adresem zmian w wymiarze sprawiedliwości zaprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Na uwagę, że sędziowie w Polsce, których średni wiek wynosi niecałe 50 lat, podczas zmiany systemu politycznego w Polsce byli jeszcze nastolatkami i nie mogli pracować w wymiarze sprawiedliwości, Morawiecki odparł: - Komunistyczni sędziowie w latach dziewięćdziesiątych kształcili swych następców i tym samym odcisnęli na nich swoje piętno.

- To jest nowy poziom niebezpieczeństwa. Dlatego, że w ten sposób można oskarżyć wszystkich i o wszystko - mówi profesor Jerzy Stelmach z Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej Uniwersytetu Jagielońskiego.

To nie pierwszy raz, gdy premier tropi postkomunistyczne wpływy wśród młodych prawników. Marek Suski stwierdził, że "to środowisko się replikowało".

PiS-owi nie przeszkadza ani komunistyczna przeszłość Stanisława Piotrowicza, który niedawno został sędzią Trybunału Konstytucyjnego, ani sędziego Andrzeja Kryże, który w przeszłości był wiceministrem w resorcie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. 30 lat po upadku komunizmu władza nadal tropi jego pozostałości.

- Ludzie muszą zdawać sobie sprawę, że ten środek manipulacji, kłamstwa, może być użyty przeciwko każdemu w każdej sytuacji - alarmuje profesor Stelmach.

Celem wymiana elit?

Sam premier też był wykształcony w PRL-u.

- Ekonomiści, którzy uczyli pana premiera, być może też może byli jeszcze komunistami - zastanawia się Marta Kożuchowska-Warywoda.

Argument o tym, że są spadkobiercami komunistycznych nauczycieli, sędziowie usłyszeli, gdy wyszli w sobotę na ulicę protestując przeciwko "ustawie represyjnej", która de facto ich niezależność sędziowską likwiduje.

- To jest polityczna narracja, która ma na celu zdyskredytowanie władzy sądowniczej - uważa doktor Mikołaj Małecki, prezes fundacji Krakowski Instytut Prawa Karnego i adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Gen komunizmu można zarzucić więc wszystkim, co jest zabiegiem celowym. - Rządzący nie po raz pierwszy chcą doprowadzić do wymiany elit w Polsce - uważa profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS