Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Źródło:
Fakty TVN
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwości
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwości
Paweł Szot/Fakty TVN
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwościPaweł Szot/Fakty TVN

Wszystkie mają dwie lub trzy specjalizacje, wojskowy stopień plutonowego, a na kamizelkach noszą odznaki z misji zagranicznych. Skaczą ze spadochronem nawet z sześciu tysięcy metrów. Mowa o psich komandosach.

Plutonowy Eto zaczyna kolejny dzień służby. To owczarek belgijski - formalnie podoficer Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Wszystkie służące tam psy mają stopnie wojskowe.

- Cały drży, już wie, że będzie pracował - mówi "Domel", przewodnik psa z Jednostki Wojskowej Komandosów. Eto pracuje zawsze na 100 procent swoich możliwości.

Jakie mają zadania?

Eto błyskawicznie odnajduje podejrzaną substancję. Rozróżnia zapach kilkunastu materiałów wybuchowych. Psy z Lublińca znajdowały także narkotyki, choć nigdy nie były do tego szkolone.

- Rozróżniają środowisko. Jeżeli tutaj wszystko pachnie tak samo, a nagle jest jakaś chemia, więc nasze psy też wskazują to miejsce na zasadzie: "szefie, coś tutaj jest" - wyjaśnia "Domel".

To tylko ułamek ich możliwości. - Mają trzy funkcje: potrafią tropić, znajdować materiały wybuchowe i gryźć - wymienia "Domel".

W czasie szkolenia z przeszukiwania budynku pozorant sięga bo broń. Pada komenda i Eto wkracza do akcji. Czy silny mężczyzna o wadze 100 kilogramów dałby sobie radę z takim psem? - Bez kostiumu? Nie ma możliwości - odpowiada "Domel".

Skaczą nawet ze spadochronem z bardzo dużych wysokości

Psy trenują tak, jak walczą. W tandemie z przewodnikiem skaczą nawet ze spadochronem. Jako jedne z nielicznych psów na świecie z bardzo dużych wysokości.

- Zaczęliśmy przygotowywać psy do skoku na tlenie, czyli powyżej czterech tysięcy metrów. No i nam się udało. Wypracowaliśmy procedury, zrobiliśmy maskę tlenową - relacjonuje "Domel".

Przewodnicy są ze swoimi psami 24 godziny na dobę. - Nawiązuje się taka więź między psem a człowiekiem, że my sobie nie wyobrażamy już normalnego funkcjonowania bez tego psa - przyznaje "Domel".

Wspierają polskich żołnierzy za granicą

Psy trafiają do jednostki w wieku dwóch lat, by spędzić tam kolejnych pięć. Na emeryturze zostają ze swoim przewodnikiem. Jak Faro.

- Zapracował bardzo ciężko, bardzo fizycznie, chociażby tym, iż był dwa razy w Afganistanie, wspierał chłopaków - opowiada Robert Kopyto, były operator Jednostki Wojskowej Komandosów.

CZYTAJ TAKŻE: Dowództwo Operacyjne: nad terytorium Polski wleciał obiekt powietrzny

Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium Polski
Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium PolskiTVN24

Psy pojawiły się w Lublińcu po tym, jak w sierpniu 2013 roku w Afganistanie poległ Miron - żołnierz jednostki. Wszedł do zaminowanego budynku.

- Doszliśmy do wniosku, że pies jest bardzo przydatny i pomocny, i może ocalić życie - mówi "Domel". Pies robi to bez namysłu, poświęcając własne.

Przypomina zwykłego domowego pupila, ale pozory mogą mylić, bo w rękach komandosów z Lublińca bojowe psy stają się bronią równie skuteczną jak karabin, choć dla nich są przede wszystkim towarzyszami broni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS