Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN
Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"
Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"Marek Nowicki/Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Lewicy, ma jasny cel: ustalić maksymalną temperaturę miejsc pracy, i to szybko.

- Ze względu na zmiany klimatu, które odczuwamy na własnej skórze, także w pracy, coraz więcej państw dochodzi do wniosku, że te kwestie należy uregulować w formie jednolitych przepisów - mówi.

Maksymalna temperatura zapewne będzie zróżnicowana: inna dla pomieszczeń biurowych i inna dla pozostałych. Tak jest obecnie z istniejącą w przepisach temperaturą minimalną (biura 18 stopni Celsjusza, inne pomieszczenia: 14 stopni Celsjusza). Ile zatem to może być? Ważną cezurą w prawie już teraz jest 28 stopni Celsjusza, ale niewiele z tego wynika.

- Kiedy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza w pomieszczeniach 28 stopni, pracodawca ma obowiązek jedynie zapewnienia wody - informuje Katarzyna Łodygowska, prawniczka.

Pani Laurze Potaczało w takie gorące dni pracodawca zapewnia lody i jest to w przypadku jej miejsca pracy - lodziarni - jak najbardziej zrozumiałe. - Można pójść później na przykład się w jeziorze wykąpać, to też dobre ochłodzenie - mówi. - Jem lody codziennie - przyznaje.

"Bierzmy przykład z ludzi z południa Europy"

Po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy lista obowiązków pracodawcy wobec pracownika przy skrajnie wysokich temperaturach - na przykład w punktach gastronomicznych - na pewno się wydłuży. Może to być na przykład wyznaczenie czasu na dodatkową przerwę.

- Bierzmy przykład z ludzi z południa Europy. W basenie Morza Śródziemnego jest pojęcie sjesty - zwraca uwagę Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.

CZYTAJ TAKŻE: Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"
Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Organizm człowieka jest urządzeniem potrzebującym stabilnej, stałej temperatury wewnętrznej, a co za tym idzie swobodnej wymiany cieplnej. Zakłócenie tej stabilności, przegrzanie centralnego układu nerwowego, to dla pracodawcy i pracownika kłopoty, a w skrajnych przypadkach niebezpieczeństwo.

- Zyskujemy zbyt wiele i nasz organizm nie zdoła się naturalnie ochładzać. Jeżeli przegrzejemy nasz układ, ten układ zaczyna pracować w sposób nieprawidłowy. Powyżej czterdziestu paru stopni dojdzie do uszkodzenia białek, w tym uszkodzenia białek mózgu - ostrzega Adam Pietrzak.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Stąd zdecydowana reakcja rządu. Pierwsze efekty zobaczymy pod koniec lipca.

- Zbyt wiele tych przepisów jest rozproszonych w różnych aktach prawnych. W pierwszym kroku chcemy jako Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej przygotować pakiet wytycznych. Nazywamy go "dobry klimat w pracy" - tak żeby te uprawnienia, te prawa, które pracownikom przysługują już teraz, były dla nich jasne, czytelne i oczywiste - przekazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Znowelizowany Kodeks pracy, ze względu na procedury, zacznie obowiązywać najwcześniej po nowym roku. Z nadchodzącą falą upałów będziemy musieli zatem sobie poradzić bez tego wsparcia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Neonaziści przyszli na spotkanie do urzędu miasta w Poznaniu. Mężczyźni godzinę paradowali po budynku z symbolami dominacji białej rasy. Więcej problemów wydawali się mieć dziennikarze, którzy byli przy tym obecni. Niedawno w Poznaniu neonaziści zorganizowali marsz i puszczali antysemickie piosenki.

Neonaziści weszli do urzędu miasta w Poznaniu. Więcej problemów sprawiano dziennikarzom

Neonaziści weszli do urzędu miasta w Poznaniu. Więcej problemów sprawiano dziennikarzom

Źródło:
Fakty TVN

Armia Putina atakuje w Ukrainie nie tylko tam, gdzie się toczą walki, ale także tam, gdzie udzielana jest pomoc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obliczyła, że przychodnie i szpitale od lutego 2022 roku były atakowane przez Rosje niemal dwa tysiące razy. 

Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy

Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy

Źródło:
Fakty TVN

Niemal dwa tygodnie przed powrotem do szkoły warto sprawdzić, jakie zmiany czekają uczniów. To między innymi brak przedmiotu historia i teraźniejszość w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych. Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje do rodziców, by nie rezygnowali ze starych podręczników ze względu na zmiany programowe, bo polegają one na rezygnacji z niektórych treści, a nie dodaniu nowych.

Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym? Są zmiany, ale niekoniecznie są potrzebne nowe podręczniki

Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym? Są zmiany, ale niekoniecznie są potrzebne nowe podręczniki

Źródło:
Fakty TVN

Nie skończyło się jeszcze sprzątanie po ostatniej ulewie, która w Warszawie i innych miejscach była wyjątkowo obfita. Urwania chmury nad rozgrzanymi, zabetonowanymi miastami mogą zdarzać się częściej - alarmują hydrolodzy. Zdaniem ekspertów należy rozwijać obszary zielone w miastach, żeby łagodzić skutki obfitych deszczów, natomiast rozbudowa kanalizacji, żeby mogła na bieżąco odprowadzać wodę z najgorszych ulew, nie jest praktycznym rozwiązaniem.

Gwałtowne ulewy i podtopienia bedą coraz częstsze. Eksperci: w miastach w tych sytuacjach pomaga zieleń

Gwałtowne ulewy i podtopienia bedą coraz częstsze. Eksperci: w miastach w tych sytuacjach pomaga zieleń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

35-letnia Izabela z Bolesławca odnalazła się u znajomych - informuje prokuratura. Gdy do nich dotarła, była głodna i wycieńczona. Kobieta zaginęła 9 sierpnia po tym, jak na autostradzie A4 miał zepsuć się jej samochód. Prokuratura zaczęła już nawet śledztwo z artykułu dotyczącego pozbawienia wolności innej osoby.

35-letnia Izabela z Bolesławca została odnaleziona, ale śledztwo wciąż trwa. Kobieta ma zostać przesłuchana

35-letnia Izabela z Bolesławca została odnaleziona, ale śledztwo wciąż trwa. Kobieta ma zostać przesłuchana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest przestroga dla absolutnie wszystkich, którzy są w rządzie czy pełnią inne funkcje z poręki Lewicy w tej czy innej instytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprzewodniczący klubu Lewicy Tomasz Trela. Odniósł się do dymisji Bartłomieja Ciążyńskiego z funkcji wiceministra sprawiedliwości. Europoseł PSL Adam Jarubas mówił, że "widać, iż wiele osób nie wytrzymuje tego przypływu energii, chwały, kiedy dostaje jakieś stanowisko służbowe".

"Wiele osób nie wytrzymuje chwały i próbuje nachapać się"

"Wiele osób nie wytrzymuje chwały i próbuje nachapać się"

Źródło:
TVN24

- Wiele osób po stronie demokratów już w czerwcu było pogodzonych, że ta kampania jest stracona, zmiana na kandydatkę Kamalę Harris przyniosła sukces, jest pozytywna energia - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Katarzyna Pisarska z SGH, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego. Dodała, że "jest bardzo duże ciśnienie społeczeństwa" na to, aby doszło do debaty Harris z Donaldem Trumpem.

"To tak jakby przestraszył się kobiety. On nie może sobie na to pozwolić"

"To tak jakby przestraszył się kobiety. On nie może sobie na to pozwolić"

Źródło:
TVN24

W centrum programu wyborczego demokratów jest prawo do decyzji w sprawie aborcji. W 2022 roku amerykański Sąd Najwyższy zerwał obowiązujące w USA porozumienie w tej sprawie. W wielu stanach rządzonych przez republikanów prawo do aborcji zostało kobietom odebrane. Kamala Harris zapowiada przeprowadzenie przez Kongres ustawy, która na poziomie federalnym przywróci kobietom pełnię praw reprodukcyjnych.

Temat aborcji dominuje w kampanii demokratów. Na konwencji w Chicago nie brakowało szczerych wyznań

Temat aborcji dominuje w kampanii demokratów. Na konwencji w Chicago nie brakowało szczerych wyznań

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Indie mają gigantyczną populację i piątą gospodarkę świata. W środę premier Indii Narendra Modi przyleciał do Polski. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Po zakończeniu wizyty w Polsce uda się do Kijowa, gdzie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Premier Indii przyleciał do Polski z oficjalną wizytą po raz pierwszy od ponad 40 lat

Premier Indii przyleciał do Polski z oficjalną wizytą po raz pierwszy od ponad 40 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykanie naciskają na zawieszenie broni w Strefie Gazy. Jeszcze w środę do Benjamina Netanjahu ma dzwonić w tej sprawie prezydent Joe Biden - informuje portal Axios, powołując się na swoje źródła. Misję dyplomatyczną na Bliskim Wschodzie ledwo zakończył amerykański sekretarz stanu. Gdy wszystko wydawało się być dogadane, Izrael nagle zaostrzył stanowisko. Premier Netanjahu nie chce wycofać wojska z enklawy, chce kontrolować główne szlaki komunikacyjne.

Co dalej z porozumieniem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy?

Co dalej z porozumieniem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS