Temat aborcji dominuje w kampanii demokratów. Na konwencji w Chicago nie brakowało szczerych wyznań

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W centrum programu wyborczego demokratów jest prawo do decyzji w sprawie aborcji. W 2022 roku amerykański Sąd Najwyższy zerwał obowiązujące w USA porozumienie w tej sprawie. W wielu stanach rządzonych przez republikanów prawo do aborcji zostało kobietom odebrane. Kamala Harris zapowiada przeprowadzenie przez Kongres ustawy, która na poziomie federalnym przywróci kobietom pełnię praw reprodukcyjnych.

Kate Cox przejechała tysiące kilometrów, by być na konwencji demokratów w Chicago. Każdą wolną chwilę poświęca na to, by agitować na rzecz Kamali Harris. - Jestem ciężarną mamą dwójki dzieci, pracującą na pełen etat, i robię, co mogę, żeby wesprzeć wiceprezydent Harris, bo to są naprawdę ważne wybory i ważny czas - zaznacza 32-latka.

Kate Cox mieszka w Teksasie. Półtora roku temu zaszła w upragnioną, trzecią ciążę. W trakcie ciąży dowiedziała się, że dziecko - ze względu na wadę wrodzoną - nie przeżyje.

- Z każdym USG wiadomości stawały się coraz bardziej druzgocące. W 18. tygodniu otrzymaliśmy pełną diagnozę trisomii 18 - wyznaje kobieta. - Gdy takie dziecko się urodzi, pozostaje opieka paliatywna. Możliwość spokojnego odejścia. Dlatego naprawdę standardem było oferowanie tym pacjentkom aborcji, ponieważ ciąża niesie ze sobą ryzyko - wyjaśnia Damla Karsan, ginekolożka i lekarka Kate Cox.

CZYTAJ TAKŻE: Duży wzrost liczby zgonów noworodków po zaostrzeniu prawa aborcyjnego. "Przewidywalne konsekwencje"

Teraz standardy są inne. Kate Cox - zgodnie z prawem Teksasu - ze względu na zagrożoną ciążę najpierw dostała zgodę od lekarza i sądu na aborcję. Wkrótce potem decyzja ta została cofnięta. - Dostaliśmy takie postanowienie od sędziego i byliśmy zachwyceni. Byliśmy w trakcie układania wszystkiego, aby Kate mogła otrzymać opiekę, której potrzebowała. I wtedy prokurator generalny zaczął bezpośrednio grozić lekarzowi i złożył apelację - informuje Molly Duane, prawniczka Kate Cox.

Rodzina musiała szukać pomocy poza miejscem zamieszkania. Zabieg udało się wykonać w Nowym Meksyku. - Jako rodzice podjęliśmy najlepszą decyzję dla naszej rodziny, dla mojego zdrowia i kolejnej ciąży. Nie chcieliśmy patrzeć, jak nasze dziecko cierpi - wyznaje 32-latka.

Teraz para oczekuje syna, a ciąża przebiega prawidłowo. - Jestem w piątym miesiącu ciąży. Mamy chłopczyka w drodze. Jesteśmy podekscytowani i nie możemy się go doczekać w domu - mówi Kate Cox.

"Magiczne słowo na 'a', czyli aborcja, działa paraliżująco"
"Magiczne słowo na 'a', czyli aborcja, działa paraliżująco"TVN24

Kamala Harris zapowiada zmiany w prawie aborcyjnym

O swoich osobistych przeżyciach przy okazji konwencji demokratów mówią inne kobiety, inne rodziny. - Dorastając, byłam typową amerykańską dziewczyną: kapitanką drużyny piłkarskiej, kapitanką cheerleaderek, królową balu i ocalałą. Po latach molestowania seksualnego zostałam zgwałcona przez ojczyma. W wieku 12 lat zrobiłam pierwszy test ciążowy. Wyszedł pozytywny wynik. To był pierwszy raz, kiedy powiedziano mi: "masz wybór". Nie wyobrażam sobie go nie mieć, a dzisiaj taka jest rzeczywistość wielu kobiet i dziewcząt w całym kraju - powiedziała na konwencji Hadley Duvall.

Ta rzeczywistość zmieniła się w trakcie kadencji Donalda Trumpa, który do Sądu Najwyższego nominował trzech konserwatywnych sędziów. Ich głosy przesądziły o tym, by aborcji nie uznawać za prawo konstytucyjne, a prawo, które regulować mogą poszczególne stany. 

Teraz, po dwóch latach od tamtych wydarzeń, prawie jedna trzecia kobiet w Ameryce w wieku reprodukcyjnym żyje w stanach, które niemal całkowicie uniemożliwiają przerywanie ciąży. W czternastu stanach dozwolone są tylko nieliczne wyjątki. W Luizjanie nie obowiązują żadne.

- Powiedziano nam ze 100-procentową pewnością, że stracimy córeczkę, Willow, i odesłano nas do domu. Przez trzy dni czekaliśmy, aż Amanda będzie czuć się na tyle źle, by móc poddać się podstawowej procedurze aborcji. Amanda zaczęła gorączkować. Nie pamiętam nawet, co wrzuciłem do torby, miałem nadzieję, że uda się uratować jej życie. To nie jest tylko walka kobiet. Jestem tu, by stanąć za kobietami, zawalczyć o nasze rodziny i - jak mówi Harris - naszą przyszłość - mówił Josh Zurawski, mieszkaniec Teksasu.

ZOBACZ TEŻ: Sąd w Arizonie zaostrzył prawo aborcyjne. Znowu obowiązuje regulacja z 1864 roku

Kamala Harris zapowiada przeprowadzenie przez Kongres ustawy, która na poziomie federalnym przywróci kobietom pełnię praw reprodukcyjnych.

W listopadzie w kilku stanach wraz w wyborami prezydenckimi odbędzie się referendum. O tym, czy do stanowych konstytucji wpisać prawo do terminacji ciąży, zdecydują mieszkańcy Kolorado, Florydy, Maryland, Nevady, Nowego Jorku, Dakoty Południowej, Missouri i Arizony. Na decyzję w sprawie głosowania czekają jeszcze Nebraska, Montana i Arkansas.

W 2023 roku takie referendum przeprowadzono już w Ohio. Za prawem prawem do wolności reprodukcyjnej zagłosowało 56 procent mieszkańców. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ginekologia estetyczna nie jest fanaberią i ciekawostką. Dla wielu kobiet to realna poprawa komfortu życia. To taka chirurgia plastyczna, ale ginekologiczna. Często niezbędna po ciężkim porodzie.

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Źródło:
Fakty TVN

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Do Polski nadciągają potężne ulewy. Najgorzej będzie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie w ciągu trzech dni może spaść tyle deszczu, ile pada zwykle przez pół roku. Dolny Śląsk i jego stolica szykuje się na najgorsze. To może nie być powtórka z 1997 roku, ale i na taki scenariusz służby są gotowe. Czyszczone są studzienki kanalizacyjne, udrażniane rury spustowe. Zlewnia Odry jest gotowa do przyjęcia nadmiaru wody.

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezydent nie podpisuje żadnych dokumentów związanych z ambasadorami. To jest tak, jakby odmówił wykonywania urzędu - powiedział w "Faktach po Faktach" szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Paweł Kowal: mamy do czynienia z realnym strajkiem prezydenckim

Paweł Kowal: mamy do czynienia z realnym strajkiem prezydenckim

Źródło:
TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

Z jednej strony Serbia podpisuje z Putinem umowy, a z drugiej kupuje od Francji myśliwce i jest państwem kandydującym do Unii Europejskiej. To celowo niejednoznaczna polityka, natomiast serbskie społeczeństwo czuje większą sympatię do Rosji i Chin niż do zachodnich demokracji.

Rosjanie w Serbii czują się jak w domu. "Utworzyli tu swoje mikrospołeczeństwo"

Rosjanie w Serbii czują się jak w domu. "Utworzyli tu swoje mikrospołeczeństwo"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS