Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy

Źródło:
Fakty TVN
Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy
Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy
Marek Nowicki/Fakty TVN
Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razyMarek Nowicki/Fakty TVN

Armia Putina atakuje w Ukrainie nie tylko tam, gdzie się toczą walki, ale także tam, gdzie udzielana jest pomoc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obliczyła, że przychodnie i szpitale od lutego 2022 roku były atakowane przez Rosje niemal dwa tysiące razy. 

Rosja od dwóch lat niszczy systematycznie nie tylko ukraińskie siły zbrojne i krytyczną infrastrukturę, ale też ochronę zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia obliczyła, że przychodnie i szpitale od początku inwazji 24 lutego 2022 roku były atakowane przez wojska Putina niemal dwa tysiące razy. 

W zeszłym miesiącu świat obiegły dramatyczne zdjęcia zniszczonego specjalistycznego szpitala dziecięcego Ochmatdyt w Kijowie. Tego samego dnia, tylko że kilka godzin później, rosyjskie rakiety spadły także na klinikę położniczo-ginekologiczną.

ZOBACZ TAKŻE: Polak w Donbasie: Rosjanie polują na personel medyczny

- Jesteśmy świadkami rażącego lekceważenia podstawowych zasad prawa humanitarnego - ocenił dr Emanuele Bruni, kierownik ds. globalnych zagrożeń zdrowotnych w Biurze Krajowym WHO w Ukrainie. - Tracimy współpracowników: przedstawicieli służby zdrowia, pielęgniarki, lekarzy, ratowników medycznych - powiedział dr Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie.

Szpitale i medycy pod ostrzałem

Z powodu wojny nie wiemy dokładnie, ilu dotąd zginęło w Ukrainie pracowników ochrony zdrowia, ale wystarczy zapytać kogoś stamtąd, żeby przekonać się, jak dramatycznie wielkie muszą to być straty. - Znam już wśród moich kolegów, znajomych, ponad 20 osób, które zginęły. Na początku wojny zginął lekarz otolaryngolog, z którym pracowałem kiedyś w szpitalu w Kijowie. On zginął podczas pracy na bloku operacyjnym - wyznaje Mykola Szpakowski, chirurg z Fundacji Centrum Polsko-Ukraińskie.

ZOBACZ TAKŻE: Gdy Rosjanie uderzyli, oni robili wszystko, by pomóc dzieciom. "To nic bohaterskiego"

Dwa lata temu zginął personel i pacjenci szpitala w Mariupolu. Zdjęcia zniszczonej placówki obiegły wtedy cały świat. W ciszy jednak giną ludzie w dziesiątkach innych szpitali. Nie sposób wymienić i pokazać wszystkich. Atakowane są również szpitale psychiatryczne i pediatryczne. Trudno się zatem dziwić, że ochrona zdrowia w Ukrainie stała się mobilna - pacjenci i personel ciągle uciekają.

Niektórzy muszą na dalsze leczenie wyjechać za granicę, inni na stałe przeprowadzają się do schronów i piwnic. - Wielu naszych kolegów medyków zginęło i pewnie jeszcze zginie, dlatego służby medyczne, które pracują na Ukrainie, walczą nie tylko z potencjalną śmiercią pacjenta, ale także z widmem własnej śmierci - zwraca uwagę Damian Duda, ratownik pola walki, członek Fundacji "W międzyczasie". Dlatego tak ważne jest wciąż stałe wsparcie z Polski. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS