Rząd planuje centralizację przyznawania grantów. "Kuriozum na skalę światową"

08.09.2017 | Rząd planuje centralizację przyznawania grantów. "Kuriozum na skalę światową"
08.09.2017 | Rząd planuje centralizację przyznawania grantów. "Kuriozum na skalę światową"
Maciej Knapik | Fakty TVN
08.09.2017 | Rząd planuje centralizację przyznawania grantów. "Kuriozum na skalę światową"Maciej Knapik | Fakty TVN

Czy o pieniądzach organizacji pozarządowych zdecyduje minister kultury? Temat dotacji rządowych dla organizacji pozarządowych wraca po wakacjach. Dotacje są udzielane przez różne ministerstwa, ale wicepremier Piotr Gliński chciałby scentralizować ten proces.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński próbował przekonać organizacje pozarządowe do pomysłu scentralizowania przyznawania dotacji. - Skoro społeczeństwo obywatelskie dotyczy całego kraju, to powinno to być w kancelarii premiera - mówił.

Ale Forum Inicjatyw Pozarządowych pomysł centralnego zarządzania przyjęło z rezerwą.

Nowy instytut, nowy komitet

Dyskusja o nowym podziale pieniędzy na setki inicjatyw - od ekologicznych po konsumenckie przez pomoc dzieciom, rodzinie, niepełnosprawnym, po wsparcie emerytów - wraca, po wakacyjnej przerwie.

Ma być powołany Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Opozycja protestuje. - Organizacje pozarządowe pod butem rządu to kuriozum na skale światową. Albo coś jest pozarządowe albo kontrolowane przez rząd - skomentował Ryszard Petru.

Instytut będzie silnie podporządkowany tworzonemu równolegle Komitetowi do spraw Pożytku Publicznego, instytucji rządowej, która, jak uważa były pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, „monopolizuje sobie prawo do decyzji przede wszystkim finansowych, ale też do głośnego kwalifikowania, która organizacja jest cacy, a która be”.

Zależności

Premier Beata Szydło mówiła, że pieniądze dostają fundacje, które były podporządkowane politykom poprzedniego układu rządzącego. To wzbudziło obawy, że po zmianach, środki dostanie ten, kto wspiera PiS, a kto podpadł władzy, ten nie ma na co liczyć. - To nie są ani nasze ani ich pieniądze. To fundusze publiczne, z naszych podatków. To kwestia tego, że robimy coś na rzecz obywateli naszego kraju - mówił Łukasz Cieśliński z organizacji "Pracownia Pozarządowa".

Do tej pory granty rozdawały poszczególne ministerstwa, z wyjątkiem tzw. grantów norweskich, które są rozdzielane z pominięciem rządu. Dla niektórych organizacji pozarządowych większość pieniędzy pochodzi z dotacji. - Do trudności jesteśmy przyzwyczajeni - podsumował Henryk Wujec, działacz opozycji w czasach PRL.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS