Lekarze z Ukrainy w Polsce? Pacjenci nie mają nic przeciwko, środowisko medyczne już tak

29.03.2018 | Lekarze z Ukrainy w Polsce? Pacjenci nie mają nic przeciwko, środowisko medyczne już tak
29.03.2018 | Lekarze z Ukrainy w Polsce? Pacjenci nie mają nic przeciwko, środowisko medyczne już tak
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.03.2018 | Lekarze z Ukrainy w Polsce? Pacjenci nie mają nic przeciwko, środowisko medyczne już takMarek Nowicki | Fakty TVN

Brakuje nam 50 tysięcy lekarzy. Ukraińscy medycy są więc w polskich szpitalach coraz bardziej potrzebni, bo nasi coraz bardziej przemęczeni. Czy ściągniemy ich równie sprawnie, jak Brytyjczycy naszych?

Już niedługo polskie szpitale i przychodnie zapełnią się lekarzami z Ukrainy. Jest na to szansa, bo rząd chce, żeby ich dyplomy lekarskie były tak samo ważne jak polskie. Zamiana Polaka na Ukraińca? Pacjenci nie mają nic przeciwko.

Lekarz Ukrainiec, chcący pracować w Polsce, będzie musiał wystąpić z wnioskiem o uznanie jego kwalifikacji zawodowych. - Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do Ministerstwa Nauki żeby lekarze, którzy ukończyli studia na Ukrainie, mogli leczyć w Polce bez konieczności przechodzenia długiego procesu nostryfikacji dyplomu i powtórnego zdawania egzaminu wiedzy lekarskiej - mówi Krzysztof Jakubiak z Ministerstwa Zdrowia.

Samorząd lekarski protestuje

Ukraińcy bez lekarskiego egzaminu końcowego? - To zagrożenie dla pacjentów! Nie zgodzimy się na to! - zapowiada samorząd lekarski.

- Wszystkich bardzo chętnie przyjmiemy - łącznie z tymi z Białorusi i Ukrainy, ale pod jednym warunkiem: że poprzeczkę wiedzy i doświadczenia będą musieli zdać - mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W Polsce brakuje ponad 50 tysięcy lekarzy. Stąd nieobsadzone dyżury, stąd przemęczeni ci, którzy muszą pracować za dwóch. Rząd chce wreszcie ten problem rozwiązać i uniknąć kolejnych żądań płacowych. Sprowadzenie Ukraińców to jedna z recept. Zmiany przygotowywane są w gabinecie wicepremiera Jarosława Gowina.

- Mam świadomość, że środowisko polskich lekarzy niekoniecznie jest otwarte na kolegów z innych krajów, w tym z Ukrainy, bo traktują ich często jako konkurentów albo tych, którzy doprowadzą do obniżenia wynagrodzeń, bo gotowi są pracować za niższe pensje - mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

"Upokarzająca procedura"

Teraz egzamin lekarski końcowy skutecznie hamuje zatrudnianie lekarzy z Ukrainy. Pani Swietłana Olchowik, neonatolog, od pięciu lat stara się o pracę w Polsce. Przeszła procedurę nostryfikacji dyplomu. To jednak za mało.

- Polskie państwo kształci mnie najpierw na lekarza ogólnego, a ja jestem neonatologiem, pracowałam w tej dziedzinie przez 25 lat, a później znowu kształci na neonatologa. Ja tego nie chcę. Ta procedura jest poniżająca, upokarzająca, nie do zniesienia - mówi Swietłana Olchowik, neonatolog.

Projekt ministra Gowina w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych lekarzy spoza Unii ma być gotowy już w kwietniu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS