Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"

05.05.2023 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"
05.05.2023 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
05.05 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Minister rolnictwa Robert Telus przekonywa, że przygotowano dla rolników pomoc, jakiej nigdy jeszcze nie było. Oni jednak protestują, bo mówią, że za chwilę nie będą mieli za co żyć. Minister mówi, że kłopotem są 4 miliony ton zboża w magazynach. Inni, że nawet 10 milionów.

Rolnicy nie przerywają protestów. W różnych miejscach w kraju pokazują władzy i Polakom, że ich problem do dziś nie został rozwiązany. - Wprowadziliśmy tę pomoc, której nie było nigdy, takiej historycznej pomocy, żeby zachęcić rolników do sprzedaży i to jest problem największy i my w tej chwili zachęcamy - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rolnicy są jednak sceptycznie nastawieni do deklaracji ministra rolnictwa.

- Ja nie potrzebuje sprzedawać, ja potrzebuje zarobić, żeby mieć na opłaty - tłumaczy Andrzej Mach, rolnik z województwa dolnośląskiego. U pana Andrzeja na Dolnym Śląsku ekipa "Faktów" TVN już była. Niewiele się tam zmieniło. Skupy na razie - jak mówi - wstrzymują się z zamówieniami. - Ja już temu rządowi przestałem wierzyć, bo wierzyłem na prawdę im, a tu nagle zrobili mnie tak w konia, że na dzień dzisiejszy ciężko mi złapać oddechu - przekonuje pan Andrzej.

Pan Wiesław swoje zboże sprzedał, ale po cenach, które nawet po dopłatach nie pokryją strat. - Sprzedawać musimy tylko po to, żeby zwolnić magazyny. Bo reszta, od strony ekonomicznej, to się nijak nie spina - uważa pan Wiesław Gryn, rolnik z województwa lubelskiego, stowarzyszenie "Oszukana Wieś".

Zapewnienia a rzeczywistość

Minister Telus, który był w czwartek gościem "Faktów po Faktach", ponownie zapewniał, że rząd w ciągu najbliższych miesięcy będzie w stanie zorganizować eksport i przed żniwami opróżnić ich magazyny. - Nam zależy na tym, żeby kupić od polskiego rolnika i to wyeksportować - zapewnił i dodał, że chodzi o 3-4 miliony ton, "które są u rolników".

Oglądaj całą rozmową z ministrem rolnictwa w TVN24 GO

Zupełnie inne dane podaje część rolników i były minister rolnictwa, który wraz z szefem AgroUnii przysłuchiwali się rozmowie. - Zalega, w mojej ocenie, co najmniej 10, 12 milionów ton zboża - stwierdził w "Faktach po Faktach" Marek Sawicki z PSL. - Oni tylko i wyłącznie dolewają pieniędzy, a nie leczą rynku, nie leczą przyczyn - dodał Michał Kołodziejczak z AgroUnii.

Opozycja była w piątek w ministerstwie z kontrolą. Politycy chcieli dowiedzieć się, jak konkretnie, czyli kiedy, jakim transportem i skąd PiS chce wywieźć polskie zboże. Tu jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymali. Ministrowie rolnictwa pięciu tak zwanych państw przyfrontowych wystąpią do Komisji Europejskiej o zwiększenie pomocy dla rolników.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS