Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"

05.05.2023 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"
05.05.2023 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
Arleta Zalewska | Fakty TVN05.05 | Rolnicy nie kończą protestów. "Ja już temu rządowi przestałem wierzyć"

Minister rolnictwa Robert Telus przekonywa, że przygotowano dla rolników pomoc, jakiej nigdy jeszcze nie było. Oni jednak protestują, bo mówią, że za chwilę nie będą mieli za co żyć. Minister mówi, że kłopotem są 4 miliony ton zboża w magazynach. Inni, że nawet 10 milionów.

Rolnicy nie przerywają protestów. W różnych miejscach w kraju pokazują władzy i Polakom, że ich problem do dziś nie został rozwiązany. - Wprowadziliśmy tę pomoc, której nie było nigdy, takiej historycznej pomocy, żeby zachęcić rolników do sprzedaży i to jest problem największy i my w tej chwili zachęcamy - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rolnicy są jednak sceptycznie nastawieni do deklaracji ministra rolnictwa.

- Ja nie potrzebuje sprzedawać, ja potrzebuje zarobić, żeby mieć na opłaty - tłumaczy Andrzej Mach, rolnik z województwa dolnośląskiego. U pana Andrzeja na Dolnym Śląsku ekipa "Faktów" TVN już była. Niewiele się tam zmieniło. Skupy na razie - jak mówi - wstrzymują się z zamówieniami. - Ja już temu rządowi przestałem wierzyć, bo wierzyłem na prawdę im, a tu nagle zrobili mnie tak w konia, że na dzień dzisiejszy ciężko mi złapać oddechu - przekonuje pan Andrzej.

Pan Wiesław swoje zboże sprzedał, ale po cenach, które nawet po dopłatach nie pokryją strat. - Sprzedawać musimy tylko po to, żeby zwolnić magazyny. Bo reszta, od strony ekonomicznej, to się nijak nie spina - uważa pan Wiesław Gryn, rolnik z województwa lubelskiego, stowarzyszenie "Oszukana Wieś".

Zapewnienia a rzeczywistość

Minister Telus, który był w czwartek gościem "Faktów po Faktach", ponownie zapewniał, że rząd w ciągu najbliższych miesięcy będzie w stanie zorganizować eksport i przed żniwami opróżnić ich magazyny. - Nam zależy na tym, żeby kupić od polskiego rolnika i to wyeksportować - zapewnił i dodał, że chodzi o 3-4 miliony ton, "które są u rolników".

Oglądaj całą rozmową z ministrem rolnictwa w TVN24 GO

Zupełnie inne dane podaje część rolników i były minister rolnictwa, który wraz z szefem AgroUnii przysłuchiwali się rozmowie. - Zalega, w mojej ocenie, co najmniej 10, 12 milionów ton zboża - stwierdził w "Faktach po Faktach" Marek Sawicki z PSL. - Oni tylko i wyłącznie dolewają pieniędzy, a nie leczą rynku, nie leczą przyczyn - dodał Michał Kołodziejczak z AgroUnii.

Opozycja była w piątek w ministerstwie z kontrolą. Politycy chcieli dowiedzieć się, jak konkretnie, czyli kiedy, jakim transportem i skąd PiS chce wywieźć polskie zboże. Tu jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymali. Ministrowie rolnictwa pięciu tak zwanych państw przyfrontowych wystąpią do Komisji Europejskiej o zwiększenie pomocy dla rolników.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS