Rekordowa liczba przeszczepów płuc w Polsce. "Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców"

Źródło:
Fakty TVN
Rekordowa liczba przeszczepów płuc w Polsce. "Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców"
Rekordowa liczba przeszczepów płuc w Polsce. "Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Rekordowa liczba przeszczepów płuc w Polsce. "Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców"Marek Nowicki/Fakty TVN

W ubiegłym roku udało się wykonać 98 przeszczepów płuc. To wielka zasługa lekarzy w sześciu szpitalach w Polsce. Dzięki nim na przykład teraz panu Krzysztofowi tak świetnie się oddycha, że - jak mówi - aż dławi się powietrzem.

Pan Krzysztof Soszka z województwa lubelskiego jest jednym z prawie stu pacjentów, którzy w zeszłym roku dostali w Polsce nowe płuca. Wcześniej nie mógł prawie oddychać. A jak jest teraz? - Są momenty, że ja bym się udławił tym powietrzem - mówi mężczyzna.

98 przeszczepów płuc w Polsce - tak dobrego rocznego wyniku nigdy nie mieliśmy. Do sukcesu przyczynili się lekarze z Krakowa, Szczecina, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Państwowego Instytutu Medycznego, Gdańska i Zabrza. - Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców w naszym kraju, niestety to jest piętą achillesową programów transplantacyjnych - podkreśla dr Maciej Urlik, kardiochirurg i transplantolog Ślaskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przeszczepy płuc w PolscePoltransplant

Nie ma więcej dawców, ale transplantacji jest więcej, bo mamy coraz lepszą wiedzę o przeszczepianych organach i dysponujemy coraz lepszą techniką - zaznaczają lekarze. - Idziemy - tak jak cała medycyna - do przodu. Nic nie jest już takie, jak było 10 czy 15 lat temu. W przeszczepianiu płuc również jest cały czas idący postęp. Poprawia się przeżycie krótkoterminowe, długoterminowe - wskazuje dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"
Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"Marek Nowicki/Fakty TVN

Coraz bardziej skomplikowane przypadki

Lekarze operują coraz bardziej skomplikowane przypadki. W zeszłym roku między innymi w Zabrzu przeszczepili płuca pacjentowi z rzadką chorobą: tracheobronchomegalią. Przed operacją pan Jacek Sadowski był tak słaby, że golił się godzinę. A teraz? - To jest 5 minut i po robocie. Jest poprawa - mówi mężczyzna.

Czytaj także: Rekord przeszczepów wątroby w warszawskim szpitalu. "Ta liczba reprezentuje tych, których mogliśmy uratować"

Z kolei pani Karolinie Jędrusiak trzeba było jednocześnie przeszczepić serce i płuca. Też byliśmy przy tym z kamerą. - To wszystko zaczęło się od COVID-19. Od covida dostałam niewydolności serca i od covida ciśnienia płucnego - opowiada podopieczna lekarzy z Gdańska.

- Jest to naprawdę dobry rok dla transplantologii, w rozumieniu: dobry rok dla osób na listach oczekujących, którym udało się przeszczepić narząd - podkreśla dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Miniony rok był dobry, a ten może będzie jeszcze lepszy. - Raz nam się to udało w Gdańsku, mieliśmy rok, kiedy wszystkie przeszczepy udało nam się zakończy powodzeniem i chcielibyśmy bardzo to powtórzyć, to byłoby naprawdę coś - mówi Wojarski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS