Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie w tym roku wykonali już 250 przeszczepów wątroby. To rekord placówki, dzięki któremu szpital stał się jednym z największych ośrodków przeszczepów wątroby w Europie.
Pan Rafał Krychniak dostał nową wątrobę we wtorek jako pacjent numer 249, a pacjent 250 został zoperowany dzień później i to w tym roku jeszcze nie ostatnie przeszczepy.
- Ja w mojej 15-letniej karierze w tej klice to nie myślałem, że do takiej liczby dojdziemy. Dzięki tej liczbie staliśmy się największym ośrodkiem transplantacyjnym w Europie. Myślę, że jednym z największych na świecie - mówi Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
Dla porównania - w ubiegłym roku w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie lekarze przeszczepili 134 wątroby. To już wtedy był bardzo dobry wynik, ale szef kliniki miał ambitniejsze plany. - Chciałbym, żebyśmy przekroczyli, albo przynajmniej zbliżyli się do 200 przeszczepień wątroby w klinice w ciągu roku - mówił w grudniu 2022 roku prof. Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacji i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Plany i życzenia spełniły się, jak widać, rewelacyjnie. - O tym marzyliśmy, to jest tylko liczba, ale ta liczba reprezentuje tych chorych, których mogliśmy uratować - podkreśla Grąt.
Kolejne wyzwania na nowy rok
Przybywają jednak ciągle nowi pacjenci, którym trzeba pomóc. Z danych Poltransplantu wynika, że tylko w listopadzie na przeszczep wątroby czekało w Polsce ponad 150 pacjentów. Wśród nich był pan Tomasz Pyrczek, ale mężczyzna kilka dni temu otrzymał nową wątrobę od zmarłego dawcy. - To jest wdzięczność ogromna, że ktoś taki się trafił, i że rodzina wyraziła zgodę - mówi pacjent.
W ubiegłym roku pokazywaliśmy pierwszą w Polsce maszynę do utrzymywania przy życiu pobranych wątrób. Dobry sprzęt, rozszerzenie wskazań do transplantacji, ludzie i nowoczesne metody - to klucze do tego sukcesu. - Wprowadzenie najnowocześniejszych na świecie metod zmniejszania ryzyka w okresie pooperacyjnym, metod małoinwazyjnego przygotowania chorych do operacji - to umożliwiło nam na duże zwiększenie liczby transplantacji - wyjaśnia prof. Grąt.
Zobacz również: "Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
Kolejne wyzwanie dla lekarzy z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie to zwiększenie liczby przeszczepów od żywych dawców dla osób dorosłych. W takiej sytuacji pobiera się od dawcy żywego, najlepiej spokrewnionego, jedynie fragment wątroby
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego