Pionierska operacja we Włoszech. 55-latkowi przeniesiono nerw, żeby odzyskał władzę w dłoni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Włoscy lekarze przeprowadzili pionierską operację, dzięki której ich pacjent może odzyskać władzę w dłoni. Chirurdzy przenieśli fragment nerwu z amputowanej nogi w okolicę barku. O tym, czy zabieg się udał, dowiemy się za kilka miesięcy, ale już teraz mowa jest o przedsięwzięciu historycznym.

W Turynie włoscy lekarze przeprowadzili operację, której nie podjął się wcześniej żaden zespół chirurgów na świecie. - Nie myślałem o tym, że to pierwsza tego typu operacja. Skupiłem się na tym, że zajmie się mną zespół naprawdę dobrych lekarzy i być może w przyszłości będę mógł poruszać ręką - mówi Marcello Gaviglio, pacjent Centrum Urazowo-Ortopedycznego w Turynie.

21 grudnia chirurdzy ze szpitala w Turynie przenieśli część nerwu kulszowego mężczyzny z amputowanej nogi do splotu ramiennego - sieci nerwów łączących rdzeń kręgowy z barkiem, ramieniem i dłonią. - Wykorzystaliśmy nerw strzałkowy będący częścią nerwu kulszowego i przenieśliśmy go do splotu ramiennego. Nerw strzałkowy nadal jest połączony z rdzeniem kręgowym, więc mózg może go kontrolować - wyjaśnia Paolo Titolo, chirurg z Centrum Urazowo-Ortopedycznego w Turynie.

Latem Marcello został potrącony przez motocykl, który nie zatrzymał się na czerwonym świetle. Lekarze musieli mu amputować fragment lewej nogi. W wyniku wypadku 55-letni pracownik włoskiej służby zdrowia doznał poważnych obrażeń splotu ramiennego. Pionierska operacja może mu pomóc częściowo odzyskać sprawność.

- Naszym celem jest przywrócenie funkcji chwytu - podkreśla Titolo. - Moi przyjaciele, dzieci, żona: wszyscy powtarzali mi, że to szansa, z której powinienem skorzystać, i to szansa nie tylko dla mnie, ale też dla innych ludzi w przyszłości. Choć się bałem, wiedziałem, że muszę wsiąść do tego pociągu - mówi pacjent.

Ukraińscy lekarze wyciągnęli pocisk z serca żołnierza. Pacjent jest cały i zdrowy
Ukraińscy lekarze wyciągnęli pocisk z serca żołnierza. Pacjent jest cały i zdrowyMarek Nowicki/Fakty TVN

Pacjenta czeka rehabilitacja

Trwającą 11 godzin operację przeprowadził około 20-osobowy zespół mikrochirurgów, neurochirurgów, anestezjologów i pielęgniarek. - Dysekcja sprawiała nam wiele trudności, ponieważ podczas tego procesu trzeba usunąć wszystkie małe i wrażliwe gałęzie. Zajmuje to dużo czasu, nacięcie jest bardzo długie, bo nerw musi zostać przeniesiony w okolice pachy. To kawał drogi. Do przeprowadzenia tego typu zabiegu potrzebne były dwa zespoły. Jeden zajął się nogą, drugi splotem ramiennym - tłumaczy Titolo.

Pacjenta czeka rehabilitacja. Nerw musi się zregenerować, dlatego dopiero za pięć lekarze miesięcy będą mogli powiedzieć, czy operacja się powiodła. - Uważamy, że jest to nowatorska operacja, ponieważ jeśli wszystko pójdzie dobrze, to będzie oznaczało, że dzięki neuroplastyczności mózg może kontrolować inne części ciała, niż pierwotnie zakładaliśmy. Otworzy to nowe pole w badaniach neurologicznych - wskazuje Titolo.

Pionierską operację poprzedziły cztery lata badań.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS