Rekonstrukcja rządu w listopadzie? "Trzeba mieć odwagę, podnieść głowę i podjąć tę decyzję"

29.09.2017 | Rekonstrukcja rządu w listopadzie? "Trzeba mieć odwagę, podnieść głowę i podjąć tę decyzję"
29.09.2017 | Rekonstrukcja rządu w listopadzie? "Trzeba mieć odwagę, podnieść głowę i podjąć tę decyzję"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
29.09.2017 | Rekonstrukcja rządu w listopadzie? "Trzeba mieć odwagę, podnieść głowę i podjąć tę decyzję"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W tygodniach można już odliczać czas do możliwej rekonstrukcji rządu. Mówi się, że nastąpi w listopadzie, kiedy odbędzie się przegląd osiągnięć resortów. Pytanie jest tylko o skalę. Lista najmniej popularnych i najbardziej krytykowanych ministrów nie zmienia się od dawna. Sympatia prezesa też.

W listopadzie odbędzie się przegląd osiągnięć ministrów. Możliwa będzie też rekonstrukcja, choć premier zaprzecza takim spekulacjom. - Rekonstrukcję się robi, a nie się o niej opowiada - powtórzyła po raz kolejny Beata Szydło i dodała, że "w tej chwili nie widzi takiej potrzeby".

- Uważam, że oczywiście rekonstrukcja powinna nastąpić - stwierdził w RMF FM Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Jeśli prof. Krasnodębski, bliski prezesowi PiS, mówi o rekonstrukcji, po tym jak Jarosław Kaczyński nie raz ją sygnalizował, to sprawa wydaje się pewna. Znaczące jest również to, że rządzący nie odpowiadają na pytania o zmianę premiera. Nie odpowiadają też na pytanie, czy Jarosław Kaczyński na tym stanowisku byłby lepszy.

"Nie można się chować"

- To pytanie, na które nie mogę odpowiadać. Prezes Kaczyński jest liderem naszego obozu politycznego i zawsze jest najlepszy - ocenia Adam Lipiński z Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej Jarosław Kaczyński boi się wziąć odpowiedzialność za rząd. - Nie można się chować za premier Szydło, czy premiera Morawieckiego, czy jakiegokolwiek innego ministra. Trzeba mieć odwagę, podnieść głowę i podjąć tę decyzję - ocenia Grzegorz Schetyna.

- Z panem premierem Morawieckim jest chyba jeden problem. Po pierwsze on jest tak sobie politykiem, a po drugie myślę, że nie ma dużego wsparcia w Prawie i Sprawiedliwości. Mogłoby się okazać, że nie jest traktowany jako swój - uważa Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej i dodaje, że "w związku z tym, mimo sympatii pana prezesa, mogłoby się okazać, że cała reszta podkłada mu świnie".

Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta, która doradzała Andrzejowi Dudzie zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, bo dawały zbyt dużo władzy ministrowi sprawiedliwości mówi, że Zbigniew Ziobro nie rozbija układów w sądach, a jeśli nie zacznie - to powinien być odwołany.

Romaszewska wyjaśnia też, że Jarosław Kaczyński nie powinien mieć pretensji do Andrzeja Dudy, że nie wiedział wcześniej o prezydenckich wetach. Choć - jak wyjaśnia - osobiście "próbowała dzwonić" do prezesa, ale bezskutecznie.

Który z ministrów zostanie wymieniony?

Opozycja i, nieoficjalnie, obóz prezydencki, najbardziej by chcieli odwołania ministra Ziobry i Macierewicza.

Problem w tym, że ministra Zbigniewa Ziobry broni Beata Szydło, a Antoniego Macierewicza nie poświęci Jarosław Kaczyński. Ministra środowiska z kolei nie pozwoli odwołać ojciec Tadeusz Rydzyk. Najmniej atutów i sojuszników wydaje się mieć Witold Waszczykowski.

- Jakiś plan, który stawialiśmy sobie od dwóch lat został niewykonany przez dyplomację polską? Chyba nie - mówi minister spraw zagranicznych.

Do Polski wciąż nie sprowadzono wraku tupolewa, choć obiecywał to rząd PiS. Nie widać nawet oficjalnych zdecydowanych działań przed trybunałami, co również zapowiadano. Są za to wątpliwości, czy pogarszanie relacji z Unią Europejską, a szczególnie z Francją i Niemcami, to wstawanie z kolan czy upadek polskiej dyplomacji.

- Pytanie jest takie, czy w wieku 68 lat można w ogóle być premierem, bo jak sędziowie nie mogą w wieku 65 lat wydawać wyroków, to tym bardziej Kaczyński w ogóle nie powinien być nawet posłem - mówi Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej.

W piątek ze stanowiska zrezygnował wiceminister Jerzy Szmit, odpowiedzialny za budowę dróg i autostrad. Oficjalnie ze względów osobistych.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS