Rejs za miliony ma promować Polskę. "To jest złodziejstwo publicznych pieniędzy"

29.03.2018 | Rejs za miliony ma promować Polskę. "To jest złodziejstwo publicznych pieniędzy"
29.03.2018 | Rejs za miliony ma promować Polskę. "To jest złodziejstwo publicznych pieniędzy"
Maciej Knapik | Fakty TVN
29.03.2018 | Rejs za miliony ma promować Polskę. "To jest złodziejstwo publicznych pieniędzy"Maciej Knapik | Fakty TVN

Rejs za 20 milionów i pytania: kto popłynie, czemu płaci za to Polska Fundacja Narodowa i czemu kupuje jacht za granicą, skoro rejs ma być promocją Polski na stulecie niepodległości? Mamy przecież wyremontowany "Dar Młodzieży".

- Przedstawiam projekt jakiego jeszcze w Polsce nie było - mówi w filmie promocyjnym projektu "Polska100" żeglarz Mateusz Kusznierewicz.

Takiego projektu w Polsce nie było i nadal nie ma. Na razie jest malowany we Francji.

- Kadłub będzie cały czerwony, logo będzie białe - mówi Krzysztof Lewandowski z "Viking" Yacht Service.

Wizualnie to w zasadzie tyle, plus czerwone żagle. Jacht jest już kupiony. Za kwotę okołu pięciu milionów złotych.

- Nasz budżet zakłada, że rocznie ten projekt będzie kosztował trzy miliony złotych - stwierdza Paweł Prus, rzecznik prasowy projektu "Polska100".

Załoga liczy 25 osób. Każda zarobi dziennie od 200 do 800 złotych plus wszelkie inne opłaty. Różne szacunki mówią o ogólnym koszcie od 14 do 20 milionów złotych. Na czele projektu stoi Mateusz Kusznierewicz.

Ambitny jest też plan - rejs dookoła świata w dwa lata. Oczywiście z zawijaniem do portów i licznymi regatami. Oraz licznymi kontrowersjami politycznymi już teraz. Chodzi o promocję stulecia polskiej niepodległości. - To powinno nas łączyć, a nie dzielić - uważa Bartosz Kownacki (PiS).

Wspólna krytyka

Na razie projekt połączył posła Sławomira Neumanna (PO) i posłankę Krystynę Pawłowicz (PiS) we wspólnej krytyce Matusza Kusznierewicza.

- Będzie miał dobre wakacje przez dwa lata. Gdy wróci do kraju, PiS już nie będzie - mówi Neumann - To jest złodziejstwo publicznych pieniędzy - dodaje. Posłanka PiS z kolei apeluje:

"Panie Kusznierewicz miej pan Honor i wycofaj się. (...) Promocja polski na oceanach. Cwaniactwo. To ryby i ptaki mają poznawać Polskę?"

Panie Kusznierewicz,miej Pan honor,wycofaj się! Wiemy,że kasa non olet, ale Pan już na zawsze zostanie „twarzą” Kulczyka, Kwaśniewskiego,Tuska,Adamczyka,Komorowskiego, a żona ciągle przeciw nam. Brać kasę od „ciemnogrodu”,od PIS-u-„dramatu dla Polski”?Wstyd !— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) 28 marca 2018

- Nawet jeśli ktoś ma dobry pomysł, to i tak spotka się z falą krytyki - odpowiada Mateusz Kusznierewicz, kapitan projektu "Polska100".

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową, która zasłynęła już z promocji Polski w postaci billboardów oczerniających polskich sędziów i internetowych wpisów łamaną angielszczyzną. W obu przypadkach trudno mówić o sukcesie.

Lista "przeciw"

Do argumentu posłanki Pawłowicz, że na pełnym morzu trudno promować polską niepodległość albo cokolwiek innego, bo kiepsko widać z brzegu, opozycja dorzuca kolejne zarzuty.

- Jacht kupili za granicą, mimo że Polska słynie z budowy dobrych jachtów - punktuje Cezary Tomczyk z PO.

Pada też pytanie: po co to wszystko, skoro z okazji stulecia niepodległości w rejs dookoła świata płynie też świeżo wyremontowany i bardziej efektowny "Dar Młodzieży" oraz co z politycznym zaangażowaniem samego Kusznierewicza w kampanię Bronisława Komorowskiego i Platformy Obywatelskiej?

- Platforma Obywatelska i stojący na jej czele Donald Tusk gwarantują nam bezpieczeństwo, spokój i dalszy rozwój - mówił w 2011 roku Mateusz Kusznierewicz. Teraz przekonuje: - Ja nie zwracam uwagi na politykę - powiedział w Radiu ZET.

PiS Kusznierewiczowi przygodę z Platformą wybacza, sugerując, że projekt to w ogóle nie jest sprawa partii.

- Jest dobrym sportowcem, to nie może go dyskredytować - mówi Bartosz Kownacki.

- My jako klub nie mamy w tym udziału, kto weźmie udział w rejsie - stwierdza z kolei Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu.

Jednak projektowi patronują resorty kultury, sportu i spraw zagranicznych.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: polska100.org

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS