Pytanie o obligacje kupione przez premiera. Centrum Informacyjne Rządu unika odpowiedzi

06.06.2022 | Pytanie o obligacje kupione przez premiera. Centrum Informacyjne Rządu unika odpowiedzi
06.06.2022 | Pytanie o obligacje kupione przez premiera. Centrum Informacyjne Rządu unika odpowiedzi
Paweł Płuska | Fakty TVN
06.06.2022 | Pytanie o obligacje kupione przez premiera. Centrum Informacyjne Rządu unika odpowiedziPaweł Płuska | Fakty TVN

Nie powiedział Polakom, że będzie inflacja, ale sam o siebie zadbał - mówi Donald Tusk o Mateuszu Morawieckim. Wszystko dlatego, że w oświadczeniu majątkowym szefa rządu pojawiła się informacja o oszczędnościach ulokowanych w obligacjach.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin w 2021 roku przekonywali, że inflacja bardzo nie wzrośnie i że zaraz zacznie spadać. W tym samym czasie Mateusz Morawiecki - jak wynika z jego oświadczeń majątkowych - zamienił swe pokaźne oszczędności (4,7 miliona złotych w w oświadczeniu majątkowym za 2020 roku) na obligacje Skarbu Państwa o wartości ponad 4,6 miliona złotych, które mogą skutecznie chronić przed inflacją. - Kilka miesięcy temu (premier - przyp. red.) nie powiedział Polakom, że będzie inflacja. Sam o siebie zadbał, sam wykupił obligacje, które zabezpieczyły jego pieniądze od inflacji - ocenia Donald Tusk, lider PO. - Jest w tym coś głęboko niemoralnego - dodał.

Czy premier rzeczywiście kupił obligacje indeksowane do poziomu inflacji? Redakcja "Faktów" TVN zapytała o to kancelarię premiera, ale w odpowiedzi napisano jedynie, że w swym oświadczeniu Mateusz Morawiecki zawarł informacje wymagane przez ustawę.

Sam premier na ten temat się nie wypowiada, a politycy PiS-u albo przekonują, że to świadczy o wiarygodności premiera, albo z pewnym zakłopotaniem - jak minister finansów - przypominają, że każdy mógł obligacje kupić. - Wszyscy mają taką samą wiedzę, bo Ministerstwo Finansów ogłasza dla wszystkich w tym samym momencie ofertę obligacyjną - mówi Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

Czy rzeczywiście? Były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski mówi, że kupił obligacje, bo spodziewał się, do czego mogą doprowadzić działania banku centralnego i premiera Morawieckiego. Tyle że Grabowski - w przeciwieństwie do premiera - nie kreuje polityki finansowej. Jak mówi Grabowski, premier wiedział, do czego może doprowadzić.

A jeśli szef rządu kupił obligacje indeksowane do inflacji, to w 2022 roku mogą mu one dać kilkanaście procent zysku. - Godziwie zabezpieczył premier Morawiecki siebie przed skutkami swojego nieodpowiedzialnego działania i narzucania inflacji - podatku inflacyjnego - i marnotrawienia oszczędności życia Polaków - uważa Bogusław Grabowski, ekonomista i były członek RPP.

"To jest klasyczny insiding"

Premier ma lepszą wiedzę o stanie finansów państwa niż większość z nas. - Jest problem inwestowania pieniędzy przez wysokich funkcjonariuszy państwa - uważa Jan Krzysztof Bielecki, były premier. - Ja na przykład, jako założyciel giełdy, współzałożyciel, nigdy nie grałem na giełdzie - mówi Janusz Lewandowski, eurodeputowany PO.

Prawo zakazuje wykorzystywania do gry giełdowej wiedzy wewnętrznej - takiej, jaką ma choćby prezes spółki, a Mateusz Morawiecki swego majątku nie przekazał pod zarząd tak zwanego ślepego funduszu, by nie było podejrzeń, że świadomie nim gra, a kupił obligacje.

- To jest klasyczny insiding. Pozyskał informacje, które nie są ogólnie dostępne i wykonuje ruchy. Za to w Stanach Zjednoczonych idzie się do więzienia - ocenia Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny z Kancelarii "Drawbridge".

O ewentualnych oszczędnościach żony premiera nadal nic nie wiadomo.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie, jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS