"Jedenaście miesięcy czekaliśmy na ten najważniejszy dzień". Zosia dostała nowe serce

06.07.2020 | "Jedenaście miesięcy czekaliśmy na ten najważniejszy dzień". Zosia dostała nowe serce
06.07.2020 | "Jedenaście miesięcy czekaliśmy na ten najważniejszy dzień". Zosia dostała nowe serce
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.07.2020 | "Jedenaście miesięcy czekaliśmy na ten najważniejszy dzień". Zosia dostała nowe serceMarek Nowicki | Fakty TVN

Jest wreszcie pierwszy w tym roku w Polsce przeszczep serca u dziecka. Zosia miała szczęście, ale dzieci w kolejce jest więcej. Ważne jest to, żeby rodzice potencjalnych dzieci-dawców mieli świadomość, jak bardzo potrzebne są narządy w Polsce.

Sześcioletnia Zosia ma nowe serce i rozpoczyna nowe życie.

- Dziewczynka nadal przebywa na oddziale intensywnej opieki, jest stabilna, jest jeszcze podłączona do respiratora, ale zaczyna nam się powoli wybudzać - informowała po operacji kardiochirurg dr Joanna Śliwka ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dziecko cierpiało na niewydolność lewej komory serca - po prostu przestała ona pracować. Przez ostatni rok Zosi życie ratowały zewnętrzne pompy tłoczące krew.

- Trafiliśmy tu (do Zabrza - przyp. red.) w sierpniu zeszłego roku i jedenaście miesięcy czekaliśmy na ten najważniejszy dzień i się doczekaliśmy - mówi matka Zosi, pani Edyta.

To pierwszy przeszczep serca u dziecka w tym roku w Polsce. W zeszłym tygodniu alarmowaliśmy, że sytuacja jest beznadziejna, że lista oczekujących na nowe serce dzieci rośnie. Przypomnieliśmy między innymi Oliwiera, który zabiegu nie doczekał - zmarł w kwietniu.

Apelowaliśmy o zgłaszanie dawców. - Za co bardzo dziękuję w imieniu całego polskiego środowiska transplantologów, ale przede wszystkim nas, lekarzy. Jednak pobudziliście sumienia, pobudziliście serca. Przede wszystkim dziękuję lekarzom z całej Polski - komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Kwestia świadomości rodziców

Mama Zosi dziękuje w pierwszej kolejności rodzicom zmarłego dziecka, którzy zgodzili się na pobranie narządów. Ich decyzja uratowała nie tylko jej córkę, ale też inne dziecko, które potrzebowało nowej wątroby.

Podziękowania, prośby, apele - to w tej chwili jedyny ratunek dla wszystkich oczekujących na przeszczep.

- Mieliśmy taką sytuację, że rodzina bała się podjąć tej decyzji, żeby nie zostać oskarżona, że uzyskała jakąś korzyść za to, że zgłosiła swojego krewnego jako potencjalnego dawcę. Dlatego świadomość jest najważniejszym czynnikiem, który wpływa na liczbę zgłaszanych dawców - tłumaczy dr Joanna Śliwka.

Zosia po odłączeniu od respiratora i przewiezieniu na normalną salę wreszcie będzie mogła spotkać się z mamą.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS