"Ratujmy Mateusza! Zróbmy wszystko, żeby znalazł się dla niego narząd"

03.07.2020 | "Ratujmy tego Mateusza! Zróbmy wszystko, żeby znalazł się dla niego narząd"
03.07.2020 | "Ratujmy tego Mateusza! Zróbmy wszystko, żeby znalazł się dla niego narząd"
Renata Kijowska | Fakty TVN
03.07.2020 | "Ratujmy tego Mateusza! Zróbmy wszystko, żeby znalazł się dla niego narząd"Renata Kijowska | Fakty TVN

To historia o czekaniu na serce, od której pęka serce. Mateusz ma 2,5 roku i ponad połowę swojego życia spędził w szpitalu. Czeka na przeszczep serca i nie może się doczekać. W tym roku w Polsce nie było jeszcze ani jednego przeszczepu serca u dziecka.

Mama Mateusza i profesor Janusz Skalski boją się, że chłopiec może wkrótce umrzeć.

- To jest rozpacz. Już nie mamy siły patrzeć na to, że nie mamy wyjścia z tej trudnej sytuacji, bo nie mamy dawcy narządu, nie mamy serca dla Mateusza - mówi prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Półtora roku temu funkcję serca Mateusza przejęła maszyna. Pomogła, ale już rok temu informowaliśmy, że jej dalsze używanie wiąże się na przykład z ryzykiem udaru.

Lekarz, który w ratowanie 2,5-latka wkłada całe serce, szacuje, że bez przeszczepu Mateuszowi zostało kilka tygodni życia.

- Ratujmy tego Mateusza! Zróbmy wszystko, żeby znalazł się dla niego narząd - apeluje prof. Janusz Skalski.

Kwestia psychologii

Od początku roku nie było w Polsce ani jednego przeszczepu serca u dzieci. Ani jedno z 33 dzieci czekających na serce nie dostało szansy.

- W krajach Unii Europejskiej takie dzieci czekają od 3 do 6 miesięcy na przeszczep, a u nas czekają po 700 dni i dłużej, i umierają - twierdzi Jadwiga Hermanowicz-Gadomska, prezes Fundacji "Serce Anielki".

Po śmierci córki Anielki, która też czekała na przeszczep, pani Jadwiga dowiedziała się, że w Polsce tylko kilkanaście procent rodziców dawców odmawia oddania organu. Dawcami są dzieci, które zmarły na przykład w wyniku wypadku. Pani Jadwiga jest zdania, że wielu rodziców nie jest pytanych o zgodę na przeszczep organów.

- Młodzi lekarze zwracają sami uwagę na to, że nie mają zajęć z psychologii, że tego jest za mało, nie wiedzą, w jaki sposób przeprowadzać rozmowy - twierdzi Jadwiga Hermanowicz-Gadomska.

Uratowanie życia innemu dziecku może choć trochę złagodzić ból po utracie swojego. - Kiedyś to bardzo ładnie powiedziała jedna z mam: to jest jak gaśnie świeca, która już się wypaliła, i ten płomień może odpalić inna świeca, która będzie płonąć dalej - powtarza kardiochirurg Joanna Śliwka ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Kwestia przepisów

Zdaniem profesora Janusza Skalskiego konieczne są przepisy, które nakazywałyby zespołom lekarskim tłumaczenie się z niepobrania narządów. - Tego należy oczekiwać od rządzących krajem. One muszą zostać zastosowane. To jest jak zbrodnia na innym pacjencie, że (organy - przyp. red.) nie zostały pobrane, że nie zostały przeszczepione - przekonuje.

Pani Bogumiła Król dzień i noc koordynuje transplantację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To dziś w Polsce jedyny ośrodek, który mógłby dzieciom, na przykład Mateuszowi, przeszczepić serca, gdyby były zgłoszenia i były one trafione. - Wczoraj zaczęłam o pierwszej w nocy i jeszcze nie skończyłam - mówi pani Król. - Dawca musi pasować w parametrach: grupy krwi, wadze, i w masie ciała, i we wzroście. Wybiera się najbardziej pasujący narząd do konkretnego biorcy - tłumaczy.

Biorca Mateusz lubi koty. Widział je tylko na telefonie mamy. Nie zna niczego poza szpitalnym łóżkiem. - To jest straszne, naprawdę, to czekanie, żeby dziecko spędziło całe swoje życie w szpitalu - ocenia Edyta Trębacz, mama Mateusza.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS