Oliwier nie doczekał przeszczepu serca. "Już nie dał rady"

28.06.2020 | Oliwier nie doczekał przeszczepu serca. "Już nie dał rady"
28.06.2020 | Oliwier nie doczekał przeszczepu serca. "Już nie dał rady"
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.06.2020 | Oliwier nie doczekał przeszczepu serca. "Już nie dał rady"Marek Nowicki | Fakty TVN

Ponad dwa lata mały Oliwier czekał na przeszczep serca. Nie udało się, nie było dla niego dawcy. Chłopiec zmarł w kwietniu. W Polsce coraz trudniej o przeszczepy serc u dzieci. W tym roku nie było jeszcze ani jednego dawcy.

Oliwier wkrótce skończyłby siedem lat. Zostały po nim zabawki i materiał, który ekipa "Faktów" TVN przygotowała z udziałem jego i jego mamy dwa lata temu w Centrum Zdrowia Dziecka. Chłopiec oczekiwał na przeszczep serca. Niestety, w kwietniu zmarł.

- Już nie dał rady. Już widziałam po nim, że już jest zmęczony - opowiada pani Agnieszka Staniszewska, mama Oliwiera.

Nie znalazło się dla niego serce, pomimo że Oliwier był wpisany na listę oczekujących w Poltransplancie, a lekarze gorąco apelowali o pomoc.

- Musi się znaleźć możliwość pozyskania serca, bo w 40-milionowym kraju takie sytuacje są i te narządy są możliwe do pozyskania. Reszta zależy tak naprawdę od ludzi, od personelu medycznego - mówił w 2018 roku kardiochirurg profesor Bohdan Maruszewski.

Po pierwsze - nie tracić nadziei

Chłopiec w trakcie oczekiwania na ratunek był podpięty do sztucznych komór serca. To one w takich awaryjnych wypadkach - zamiast naturalnej pompy - tłoczą krew. Problem polega na tym, że z taką pomocą nie można żyć w nieskończoność. W Wielkiej Brytanii zazwyczaj ciężko chore dzieci nowy organ otrzymują po sześciu miesiącach.

Oliwier na nowe serce czekał dwa i pół roku.

- Żyliśmy tą nadzieją i tylko chyba ta nadzieja nas tam tak trzymała - mówi mama chłopca.

W Polsce lekarze przeszczepiają dzieciom mało serc, ponieważ mało jest zgłoszeń dawców.

W 2016 było ich pięć, w następnych latach kolejno - cztery, sześć i siedem. W 2020 roku nie było jeszcze ani jednego.

Na nowe serce czeka w tej chwili w Polsce osiemnaścioro ciężko chorych dzieci.

Matka Oliwiera apeluje do rodziców tych dzieci, aby nawet przez moment nie zwątpili. - Warto wierzyć w cud. Ta myśl po prostu dodaje wiary, dodaje siły, odwagi w szpitalu i odwagi w życiu ogólnie - mówi Agnieszka Staniszewska.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS