Problemy przed wyborami samorządowymi. Brakuje urzędników, nie wiadomo co z kamerami

13.03.2018 | Problemy przed wyborami samorządowymi. Brakuje urzędników, nie wiadomo co z kamerami
13.03.2018 | Problemy przed wyborami samorządowymi. Brakuje urzędników, nie wiadomo co z kamerami
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
13.03.2018 | Problemy przed wyborami samorządowymi. Brakuje urzędników, nie wiadomo co z kameramiKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Dodatkowych pieniędzy na wybory samorządowe jeszcze nie ma, ale szef PKW jest w tej sprawie dobrej myśli. Po spotkaniu z szefem MSW widzi poważniejsze zagrożenia. Nie ma ludzi, którzy mieliby wybory zorganizować i przeprowadzić. Brakuje chętnych, a wkrótce zabraknie czasu.

W gminach, w których za pół roku mają się odbyć wybory, o wyborach wiedzą tyle, co nic. Nie wiedzą, jakie są ich zadania. Zaniepokojony jest też szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński i dlatego poprosił o spotkanie z ministrem spraw wewnętrznych.

Po zmianach prawa wyborczego najważniejszą osobą, która odpowiada za głosowanie, jest urzędnik wyborczy, który przygotowuje karty wyborcze, opiekuje się komisjami. Takich urzędników musi być co najmniej 5200. Dotąd zgłosiło się zaledwie 500 chętnych, a termin ich powołania mija 2 maja.

Chętnych brakuje być może dlatego, że urzędnik nie może mieszkać w gminie, w której odbywają się wybory. Szef PKW ma obawy, czy uda się ich znaleźć. - Wiadomo, że minister nie namnoży tych urzędników - podkreśla.

Nic nie ma

Kolejny problem to pieniądze. Nadal, według szefa PKW, brakuje 600 milionów złotych. Rząd już obiecał, że pieniądze dorzuci, ale samorządy nadal nie wiedzą ile i na co. - Nie możemy dołożyć na zadanie zlecone pieniędzy z budżetu gminy - mówi Teresa Rudzik, sekretarz gminy Juchnowiec Kościelny.

A pieniądze są potrzebne, bo od teraz wszystkie wybory mają być rejestrowane i dostępne w internecie. I tu znów gminy nie wiedzą nic, nie znają szczegółów. Nikt nie zna. Także PKW nie wie, czy ma być jeden system transmisji czy tysiące. Czy każda gmina kupuje własne kamery, a jeśli tak, to jakie? I co potem, gdy padnie transmisja?

Twórcy nowego kodeksu wyborczego uważają, że urzędnicy przesadzają. - To nie jest lot na Marsa, to są rzeczy, które w XXI wieku w środku Europy się dzieją - mówi poseł Marcin Horała z PiS. - To niebezpieczna beztroska partii rządzącej - odpowiada opozycja, ale się nie dziwi. Marcin Kierwiński z PO uważa, że problem z kamerami mógłby posłużyć jako pretekst do unieważnienia wyborów "w razie niepomyślnego wyniku". - Obawiam się, że kiedy wszystko robi się to na łapu-capu, to będzie to jedna wielka masakra - dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Po spotkaniu z szefem PKW, MSWiA ograniczyło się do komunikatu, że to "było dobre i merytoryczne spotkanie", i że resort "jest otwarty na dialog i współpracę". Nie było żadnego odniesienia do problemów, które sygnalizuje Wojciech Hermeliński.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS