Procedury medyczne po narodzinach dziecka. "Gdyby nie one, to te dzieci by zginęły"

18.09.2017 | Procedury medyczne po narodzinach dziecka. "Gdyby nie one, to te dzieci by zginęły"
18.09.2017 | Procedury medyczne po narodzinach dziecka. "Gdyby nie one, to te dzieci by zginęły"
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.09.2017 | Procedury medyczne po narodzinach dziecka. "Gdyby nie one, to te dzieci by zginęły"Renata Kijowska | Fakty TVN

Rodzice noworodka zabranego ze szpitala w Białogardzie piszą kolejne oświadczenia, ale wciąż ukrywają się. Prokuratura wszczęła śledztwo. Warto wyjaśnić, dlaczego pozbawianie dziecka opieki medycznej może być groźne. I jakie obowiązki mają lekarze.

Wciąż się ukrywają. Nie wiadomo, gdzie są noworodek i jego rodzice, którzy, bez wiedzy lekarzy zabrali dziecko ze szpitala w Białogardzie.

- To nie jest porwanie. Miejsce dziecka zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego jest przy matce - przekonuje pełnomocnik rodziców Arkadiusz Tetela. Jak zapewnia, dziewczynka czuje się dobrze. - Dziecko jest w stanie dobrym. Zostało przebadane przez lekarza pediatrę - dodaje.

Wkracza prokuratura

Zapewnienia to za mało. Rodzicom grożą konsekwencje karne. Prokuratura wszczęła postępowanie, które ma sprawdzić, czy odmowa zaszczepienia dziewczynki nie była dla niej, dziecka urodzonego przed terminem, groźna.

Lekarze mieli przekonywać rodziców do standardowych zabiegów. Pełnomocnik matki i ojca mówi, że nie zostali oni wysłuchani, a chcieli,"by były zrobione badania, które potwierdzą konieczność tych zabiegów".

- Rodzice popełniają olbrzymi błąd, wsłuchując się w "śmieci internetowe", a nie wierząc lekarzom - komentuje prof. Ryszard Lauterbach z Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Nie ma zbędnych procedur

Od razu po narodzinach, w ciągu pierwszych dwóch dób, noworodek jest badany, osuszany, osłuchiwany i szczepiony.

- Miała szczepionkę, sprawdzałam. Ładnie się goi. Jak widać, jest szczęśliwym dzieckiem. Nie wybaczyłabym sobie, gdyby jej się coś stało i nie zaszczepiłabym jej na to - mówi mama Laury Cieślik.

Dziewczynka będzie miała badany słuch, serce a także krew, by wykluczyć różne choroby. Neonatolog dr Rzepecka-Węglarz ze szpitala "Ujastek" w Krakowie mówi, że nie zna procedury, która byłaby tu zbędna. - Zabezpieczamy maluszka, żebyśmy mogli z czystym sumieniem wypuścić go do domu - dodaje.

Niektóre wady ujawniają się dopiero po trzeciej dobie życia, kiedy dziecko opuszcza szpital. Dlatego trzeba sprawdzić i zrobić jak najwięcej.

- Gdybyśmy zrezygnowali z niektórych procedur, to byśmy tych dzieci nie mieli. One by zginęły - przekonuje prof. Barbara Królak-Olejnik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

"Doktor Google wie najlepiej"

Coraz częściej jednak rodzice mają własne zdanie. - Często słyszymy od naszych pacjentów, że „dr Google jest najlepszym informatorem” - ubolewa prof. Królak-Olejnik.

Rodzice zabranej ze szpitala w Białogardzie dziewczynki obawiają się, że podanie witaminy K mogłoby zaszkodzić. - Może to rodzić niebezpieczeństwo zakrzepicy - podkreśla Arkadiusz Tetela. Lekarze mówią, że to brak witaminy K jest szkodliwy. - Zapobiega ciężkim powikłaniom w postaci krwawienia do komór bocznych mózgu - tłumaczy prof. Królak-Olejnik.

Po tym, jak rodzice nie zgodzili się na zabiegi u dziecka, sąd ograniczył im prawa rodzicielskie. We wtorek zdecyduje, czy wyrok uchylić czy wydać ostrzejszy.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS