Polscy naukowcy dokonali przełomu w diagnozowaniu endometriozy

Polscy naukowcy dokonali przełomu w diagnozowaniu endometriozy
Polscy naukowcy dokonali przełomu w diagnozowaniu endometriozy
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
Polscy naukowcy dokonali przełomu w diagnozowaniu endometriozyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

To przełomowe odkrycie, punkt zwrotny w diagnozowaniu endometriozy. Stoją za nim naukowcy z Polski. Pierwsi na świecie opracowali bezinwazyjny test, który skraca czas diagnozy z lat do godzin. To - w przypadku piekielnie bolesnej i tak samo trudnej do wykrycia choroby - brzmi jak nadzieja.

"TAKA TWOJA URODA" - ZOBACZ REPORTAŻ KATARZYNY GÓRNIAK I MAGDY ŁUCYAN O POLKACH CHORUJĄCYCH NA ENDOMETRIOZĘ

Zespół badawczy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynalazł test na endometriozę. Jest to przełomowa informacja dla milionów kobiet, bo na endometriozę cierpi jedna na dziesięć z nich. Choroba, która odpowiada za połowę przypadków niepłodności w Polsce i w której tkanka pochodząca z macicy zajmuje narządy całego ciała, latami powoduje potężny ból. - (Choroba - przyp. red.) może wyłączać taką kobietę z normalnego życia - mówi profesor Krzysztof Czajkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, były krajowy konsultant do spraw położnictwa i ginekologii.

Dotychczas nie było pewnej metody diagnostycznej. Wielu ginekologów nie potrafi wykryć endometriozy podczas badania i nie widzi jej na USG. Dlatego od wystąpienia objawów do diagnozy mija średnio osiem-dwanaście lat. - To zależy, do kogo dana pacjentka trafi i jak długo będzie się borykała z niewiedzą lekarzy - przekonuje Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji "Pokonać Endometriozę".

Dziś pewną diagnozę można otrzymać głównie na stole operacyjnym, gdy lekarz pobierze wycinek do badań. - Żeby mieć odpowiedź na pytanie, "czy jest endometrioza, czy nie", dużo łatwiej jest zrobić prosty test, niż poddać się operacji - uważa profesor Krzysztof Czajkowski.

Chorym na endometriozę pomogła pandemia, bo to koronawirus wymusił wyposażenie laboratoriów w sprzęt, który wcześniej mieli tylko nieliczni naukowcy. - Nie był popularnym sprzętem w laboratoriach diagnostycznych. Natomiast w tej chwili jest bardzo popularny. W każdym laboratorium tak naprawdę występują te instrumenty i będą wykorzystywane właśnie w diagnostyce endometriozy - zapewnia doktor Ilona Kalaszczyńska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, wiceprezeska spółki Diagendo.

Jak to działa?

Jak przebiega test? Najpierw ginekolog pobierze od pacjentki wymaz - niemal tak jak w cytologii, tyle że tu nie z szyjki, a z wnętrza macicy. Później wyśle go do laboratorium, które użyje testu podobnego do testów PCR - wykonywanych w przypadku koronawirusa. Naukowcy użyli tej samej technologii, by odkryć, że u chorych na endometriozę nadaktywny jest jeden z genów. - Może on stanowić bardzo czuły, bardzo dobry marker choroby - zaznacza profesor Jacek Malejczyk z WUM.

Czuły, dobry i bardzo szybki - co jest kluczowe dla pacjentek latami szukających przyczyny cierpienia. Szacuje się, że teraz kobiety będą czekały na wynik testu około 48 godzin, a nie 8-12 lat. Test może być dostępny już pod koniec marca. Jego cena jest jeszcze nieznana. - Testy będą dostępne w laboratoriach i klinikach. Na razie w ośrodkach, bym powiedział, ogólnopolskich - wyjaśnia Kamil Konon, wiceprezes spółki Diagendo.

Teraz oczy są też skierowane na Ministerstwo Zdrowia. Skuteczny i refundowany test byłby rewolucją w kobiecym zdrowiu.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS