Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"

14.01.2022 | Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"
14.01.2022 | Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
14.01.2022 | Resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy. "Dobrze, że zajmujemy się tym problemem"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Endometrioza to choroba, o której wciąż nie wiemy wszystkiego. Przez lata chora kobieta może potwornie cierpieć, chodzić na kolejne badania i nie usłyszeć trafnej diagnozy. Dzięki reportażowi "Taka twoja uroda" jest nadzieja, że to się zmieni, bo resort zdrowia zapowiada nowe wytyczne dotyczące leczenia endometriozy jeszcze w tym roku.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że zajmie się endometriozą, co ogłosili przedstawiciele resortu na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. - Chciałbym zadeklarować, że postaramy się nowe wytyczne wprowadzić w bieżącym roku - przekazał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Na deklarację resoru czekały dwa miliony Polek - My, kobiety chore na endometriozę, staramy się o to od lat - mówi Lucyna Jaworska-Wojtas z Fundacji "Pokonać endometriozę".

Organizacje od lat apelowały o to, by poważnie potraktować chorobę, na którą choruje jedna na dziesięć kobiet.

- Rzeczywiście dobrze, że zajmujemy się tym problemem - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Także opozycja była zgodna w sprawie podjęcia działań. - Ograniczą ból, cierpienie, życiowe dramaty kobiet i całych rodzin - argumentował Marek Rutka, poseł Lewicy.

Dramat kobiet chorych na endometriozę

O dramacie życia w potężnym bólu i o latach błędnych diagnoz opowiadał reportaż Katarzyny Górniak i Magdy Łucyan "Taka twoja uroda" w "Czarno na białym" TVN24. To po jego emisji odezwały się do nas setki kobiet, a tysiące podpisały petycję z żądaniem, by władza zajęła się ich zdrowiem.

- Ten reportaż bardzo mocno pomógł w przekonaniu naszego rządu i ministerstwa, że to jest bardzo potrzebne - podkreśla Lucyna Jaworska-Wojtas z Fundacji "Pokonać endometriozę".

Endometrioza to choroba ze źródłem w macicy, która odpowiada za połowę przypadków niepłodności i którą w Polsce źle się leczy, błędnie diagnozuje i powszechnie ignoruje.

- O endometriozie mówi się, że jest to choroba niewidzialna, więc każdy przejaw tego, że w jakimś środowisku jesteśmy widzialne, w moim odczuciu jest bardzo optymistyczny - ocenia pacjentka Katarzyna Gieroba z grupy "Endopolki".

- W końcu zarówno krajowy konsultant, jak i przedstawiciele ministerstwa przyznali, że problem istnieje - mówi pacjentka, edukatorka Weronika Łuczak-Łeszyk z grupy "EndoPozytywne".

Specjalistyczne ośrodki dla chorych na endometriozę

Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowe standardy leczenia i lepszą wycenę świadczeń, tak by lekarze umieli chorobę rozpoznać i by szpitalom opłacało się ją leczyć.

- Pod całym kątem - od rozpoznania poprzez leczenie - będziemy to na nowo organizować - deklaruje Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

W planach jest stworzenie specjalistycznych ośrodków, by kobiety zamiast latami szukać pomocy u dziesiątek różnych lekarzy, trafiały od razu w ręce specjalistów.

- Na zasadzie takiej, że będą to ośrodki takie, które mają już jakieś doświadczenie i coś w tym kierunku robią - wyjaśnia prof. Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Pacjentki do tych obiecujących, ale jednak tylko deklaracji, podchodzą ostrożnie.

- Pełną ocenę tych deklaracji będziemy mieć wtedy, kiedy otrzymamy jakieś procedury lub też dokumentację - zaznacza Weronika Łuczak-Łeszyk.

Do zrobienia jest o wiele więcej - endometrioza w programie studiów medycznych, czy finansowanie in vitro, bez którego wiele chorych na endometriozę nigdy nie zajdzie w ciążę.

- Potrzebujemy - poza tym, żeby ktoś nas zauważył - to żeby ktoś nas zrozumiał - podkreśla Katarzyna Gieroba.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS